«У своїх розмовах з Путіним Медведчук принизив Зеленського, мовляв, «він – ніхто і звати його ніяк»
Час покаже, що криється за пресингом щодо кума Путіна: боротьба з ворогом України чи персональна помста та піар?
Гучним травневим громом пролунала цього тижня звістка про те, що народному депутату від «ОПЗЖ» Віктору Медведчуку, з яким найперше пов’язують п’яту колону Москви в Україні, генпрокурор Ірина Венедіктова підписала підозру у державній зраді. Одіозного політика підозрюють ще й у замаху на розграбування наших національних ресурсів в окупованому росіянами Криму. Аналогічні звинувачення висунуто близькому соратнику Медведчука і його однопартійцеві — вихідцеві зі Львова Тарасу Козаку. Спецслужби провели обшуки у помешканнях і офісах Медведчука та «ОПЗЖ», однак не знайшли там нікого з головних фігурантів справи. Тож тексти підозр СБУ і ГПУ вислали за місцем роботи підозрюваних — у Верховну Раду. Якщо претензії до них суд у майбутньому визнає слушними, винуватцям загрожує до 15 років позбавлення волі і конфіскація майна.
Служба Безпеки України звинувачує Медведчука у тому, що за покровительства російської влади той перереєстрував з української на юрисдикцію РФ свою компанію «Нові проєкти», яка розробляла потужне нафтогазове родовище «Глибока» на Керченському шельфі. Як наслідок, величезні суми податків поповнюють бюджет войовничого сусіда. Цим кроком Медведчук фактично легітимізував присутність російської воєнщини у Криму.
Крім того, кум Путіна передав окупантам технічну документацію на інші кримські родовища вуглеводнів, дослідження яких до окупації півострова вела Україна. Така послуга Медведчука дозволила агресорові на кілька років скоротити розробку цих родовищ і суттєво здешевити добування енергоносіїв у регіоні. Це ще один чутливий для вітчизняної економіки удар. За оцінками експертів, внаслідок злочину, вчиненого Медведчуком у Криму, Україна зазнала збитків на кількадесят мільярдів гривень.
Нафтогазову оборудку Медведчук провертав за сприяння заступника керівника Адміністрації президента РФ, куратора Росії на Мінських переговорах Дмитра Козака. Його голос чітко прослуховується на записах розмов із Медведчуком — змовників писали українські спецслужби.
За іншим епізодом Медведчуку інкримінують військове шпигунство, яке завдало шкоди обороноздатності країни: голова політради «ОПЗЖ» через згадуваного нардепа Тараса Козака передав росіянам інформацію про секретну військову частину Збройних сил України, її чисельність, місце знаходження, рід занять, стан боєготовності…
У вину Медведчуку ставлять і диверсію гуманітарного характеру: був причетним до розробки російської спецоперації «Промінь». Мета: вербувати трудових мігрантів з України, які працюють у Росії, чи вітчизняних студентів, які навчаються там. Після відповідного вишколу ці агенти мали вести підривну діяльність на своїй батьківщині, у різний спосіб дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію, поширювати деморалізаційні чутки, сіяти паніку серед населення, збирати персональні дані про громадян, шантажувати їх. Тобто виконувати завдання російських спецслужб, передбачені стратегією гібридної війни проти України.
Журналістам вдалося дізнатися, що вручати підозру і затримувати Медведчука планували 9 травня, коли лідери «ОПЗЖ» брали участь у відзначенні Дня перемоги. Зокрема на автівках часів війни показушно їздили по Києву. Але нібито через витік інформації операція зірвалася. За іншими даними, СБУ сама не хотіла у свята напружувати ситуацію, тож перенесла операцію на будень.
Деякі експерти кажуть, що Медведчук від «своїх» людей у коридорах нинішньої влади заздалегідь дізнався про підозру, тому зумів уникнути її вручення. Хоча для професіоналів із СБУ, ГПУ це було справою техніки. Дивно було чути, що охоронці Медведчука не пускали спецназівців у його апартаменти… То чи не розіграно перед українцями черговий політичний спектакль?
Нагадаємо, Рада національної безпеки і оборони України заблокувала три підконтрольні йому телеканали. Звинуватила у незаконних поставках вугілля з окупованих територій, що було розцінено як фінансування тероризму. Через це на Медведчука, як і на його дружину Оксану Марченко, наклали відчутні економічні санкції. Взялися за перевірку мережі заправних станцій Медведчука, де використовували брудні схеми відмивання грошей. Повернуто у державну власність приватний нафтопровід на Прикарпатті, до якого мали відношення люди Медведчука. Заарештовано літаки, якими пересувався Медведчук. Голову політради «ОПЗЖ» раз за разом викликають на допити до слідчих. І ось тепер нова «напасть» на кума Путіна.
Припускають, що своїми жорсткими діями щодо лідера «ОПЗЖ» президент України намагається натиснути на свого російського візаві, змусити його вгамувати свої апетити щодо України. Щоправда, є багато і тих, хто не вірить у щирість дій Зе! команди щодо Медведчука і Ко. Ось як розмірковує на цю тему політолог Тарас Березовець: «Підозри на адресу Віктора Медведчука і Тараса Козака породили купу різних версій. Поза тим, відповідей на головні запитання так і не озвучено. Чому генпрокурор Ірина Венедіктова не вручила підозру Медведчуку 9 травня, коли він гарцював на американському „Віллісі“ під об’єктивами фото- і телекамер у центрі Києва? Хто попередив Медведчука про підготовлену підозру? Чому СБУ вперто не помічає яхти Медведчука і його дружини Марченко у Хорватії, а шукає його в Україні?..»
Медведчук стверджує, що нікуди не втікав з України й ніде не переховується. Мовляв, як законослухняний громадянин сам з’явиться до слідчих і «у пух і прах» розіб’є всі підозри правоохоронців й політичних ворогів. У своїй заяві, поширеній на сайті «ОПЗЖ», підозру про державну зраду Медведчук назвав такою, що «сфабрикована за наказом влади».
Коментарі для «ВЗ»
Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії
Виникають питання щодо істинності намірів влади притягнути до відповідальності Медведчука. Але, з іншого боку, розголос цієї справи такий великий… На брифінгу Венедіктової-Баканова було надано настільки серйозну інформацію, що якщо не довести цю справу до логічного кінця, це вкрай негативно відіб’ється на самій владі.
Незалежно від політичних ігор «у верхах», від прагнення команди Зеленського підняти на боротьбі із Медведчуком і олігархами особистий рейтинг, певне перепозиціонування президента, його політики все ж відбулося. Якщо услід за закриттям каналів Медведчука будуть дієві санкції проти його підприємств, якщо буде результативна кримінальна справа проти нього самого, це відчутно ослабить проросійські сили в Україні. Незалежно від того, що має на меті Зеленський і його оточення.
Як зреагує на пресинг щодо «кума Путіна» Росія? А ми не повинні озиратися на неї! Що не робили б ми (або робили б), Росія продовжуватиме атакувати, дестабілізувати ситуацію в Україні. Звичайно, Путін шукатиме відповідей на «утиски» Медведчука. Це треба прораховувати. Але це не має відволікати нас від того, щоб, як казав поет, «своє робить».
Денис Богуш, політтехнолог, експерт у сфері стратегічних комунікацій, антикризових кампаній
Зі справою Медведчука все цілком серйозно. Думаю, у своїх розмовах з Путіним Медведчук принизив Зеленського, мовляв, «він — ніхто і звати його ніяк». Вони обидва, Путін і Медведчук, не сприймають Зеленського як президента. Тому дії команди Зеленського щодо Медведчука виглядають помстою… Здається, тільки у Медведчука є карт-бланш від Путіна на Україну. Президент відчутно підрубав його коріння в Україні, санкціями проти телеканалів і підприємств завдавши Медведчуку мільйонних збитків.