Одні «державні мужі» задекларували... церкву, інші – коней. І навіть лева
Дружина президента заробляє написанням сценаріїв для «Кварталу 95»
Заглядати у чужі гаманці, як і у вікна, — погана риса. Але якщо ти «державний муж», то, як мовиться, звиняй. Суспільство має право знати, які статки і звідки нажили люди, наділені владою. Щоб у платників податків не закрадався сумнів щодо нечесного походження капіталів, маєтків, якими володіють особи, наближені до матеріальних благ і фінансових потоків у державі.
Власне тому і було запроваджено електронне декларування. Щороку президент, урядовці, судді, прокурори, мери, війти та інші високопосадовці публічно звітують про нажите добро.
Цю інформацію «під мікроскопом» має вивчати Національне агентство з питань протидії і запобігання корупції (НАЗК). А ще ці фінансові сповіді дають багату поживу для роздумів простим смертним. Бо проливають світло на стиль життя «небожителів».
Скажімо, хіба вам не цікаво, що зарплата дружини президента Олени Зеленської майже утричі більша, ніж у глави держави? Як випливає з поданої декларації, у 2020 році перша особа заробила 336 тисяч грн, а її «половинка» (вона пише сценарії для студії «Квартал 95») — 952 тис. грн. Від рідного «Кварталу» перша леді країни отримала ще 2 млн грн — бо орендувала цій студії свою власність…
Річні доходи Зеленських становили 22 млн 747 тис. 827 грн, а от їхні видатки — 25 млн 289 тис. 527 грн. З цих видатків, виявляється, 250 тис. грн президент пожертвував на спорудження пам’ятника першому українському астронавту Леоніду Каденюку.
Фінансовий звіт першої особи країни засвідчує, що Зеленський отримав торік 4 млн 633 тис. 832 грн роялті. Від продажу нерухомого майна та земельної ділянки президентське подружжя розбагатіло ще на 13 млн 470 тис. 600 грн. Наш президент 2020 року зареєстрував 13 торговельних марок в Україні і дві — за кордоном, що теж поліпшило його фінансовий стан.
Поміж тим, в Офісі президента повідомили, що загальна сума доходів родини Зеленського за звітний період була удвічі меншою, ніж за попередній період (9 млн 73 тис. 553 грн — проти 19 млн 987 тис. 136 грн). Мовляв, не так то й вигідно бути президентом…
Багато чого цікавого можна дізнатися з електронних декларацій членів парламенту. Скажімо, майже два десятки «слуг народу», у тому числі — голова фракції Давид Арахамія, повідомили, що у 2020-му особисто (або їхні дружини) придбали престижні автівки вартістю понад мільйон гривень. Голова Комітету виборців Олексій Кошель сумнівається, що у звітному році ці нардепи встигли заробити великі гроші на нові «колеса»…
Із електронних декларацій можна дізнатися не тільки про автообнови, літературні таланти і гонорари. А й про приватну власність на речі сакральні. Скажімо, заступник голови Конституційного Суду Сергій Головатий володіє власною… церквою. Його приватна духовна обитель площею 201,3 кв. м розташована у селі Вільшані Черкаської області. Суддя-конституційник володіє також житловим будинком на 464 «квадрати» у селі Оленівці на Київщині, має дві квартири у столиці. Крім зарплати і пенсії (відповідно 3,1 млн грн і 177 тис. грн), Головатий непогано заробляє тим, що є членом-кореспондентом Національної академії правових наук. За це звання йому у 2020 році доплатили 37 тис грн.
«Державні» люди часто мають доволі несподівані приробітки. Так, народний депутат від «Слуги народу» Максим Павлюк повідомив у своїй декларації, що за звітний період виграв солідні суми від шести фірм. Якщо вірити написаному, 26 січня цей «слуга» отримав 446 тис. 858 грн від фірми «АйЛОТ», 249 тис. грн йому виплатив «Західний трейд», 373 тис. грн переказав «Київський трейд», 249 тис. грн переслав «Дніпровський трейд», на 373 тис. грн збільшив активи Павлюка «Прикарпатський трейд». На додачу, 249 тис. грн переслав провладному депутату «Подільський трейд». Всі ці фірми займаються «організацією відпочинку і азартних ігор». Цікаво, що торік у червні пан Павлюк повідомив, що виграв у лотерею 900 тис. грн.
Наші високопосадовці декларують не тільки мільйонні суми у банках і у готівці, фешенебельні маєтки, круті авто, яхти, коштовності, винні підвали, колекції картин і зброї. Нематеріальним скарбом вони вважають власних тварин. Повідомляти про них НАЗК зобов’язує лише у випадках, коли вартість представників фауни стартує від кількох десятків тисяч гривень. Тож декларації багатьох чинів мають і «тваринні» розділи. Народний депутат від «Голосу» Олександра Устинова у перелік цінного рухомого майна внесла собаку і кота елітних порід. Лабрадор Коді і нявчик Жорик дісталися їй від луганців Тетяни і Сергія Багдасараянців — колишні господарі втікали від війни і попросили прихистити своїх улюбленців.
Власного собаку задокументувала у декларації депутатка Херсонської міськради Юлія Єременко. Фінансист із Чернігівщини Олег Демченко задекларував… корову на кличку Красава. Домашніх тварин на 220 тисяч грн записав у свою декларацію позафракційний нардеп Сергій Рудик. А от депутат від «Батьківщини» Костянтин Бондарев повідомив у цьому фінансовому документі, що володіє двома десятками коней. Ще більше здивував депутат Харківської міськради Саїд Джавід — він задекларував… африканського лева.
Любити тварин — похвально. Але треба не забувати, що витрати на їх догляд такі величезні, що рядовим громадянам з їхніми Тузиками і не снилися…