На Франківщині все ще люблять «слуг» і Коломойського...
А на Донеччині до Верховної Ради обрали... сепаратиста
Політичні пристрасті киплять навколо результатів проміжних виборів до Верховної Ради, які минулої неділі відбулися у донецьких Покровську-Краматорську та івано-франківській Надвірній. В одному, «східняцькому», окрузі давно відзвітували про переможця — але не факт, що йому видадуть депутатський мандат. А от на протилежному полюсі країни підрахунок голосів застопорився, конкуренти звинувачують одне одного у махінаціях. Перед тим була звістка про замінування, купівлю голосів. А ще — шарпанина між членами окружної і дільничних комісій, зникнення голови ОВК і половини її членів, вимушена ротація і знову — колапс. Щоб «розрулити» ситуацію, із Печерських пагорбів у Карпати вирушила ціла делегація «слуг». На момент написання цього матеріалу підрахунку голосів у Надвірній ще не завершили…
Із російським паспортом — у Верховну Раду України?
Велику тривогу у демократичних сил, представників громадянського суспільства викликає перебіг виборів у донецькому окрузі № 50. Першість тут за колишнім мером Андрієм Аксьоновим — він набрав 65,46% голосів виборців. Другим фінішував представник «Партії Шарія» (відомого українофоба) Валентин Рибін (13%). Третьою була кандидатка від «Європейської Солідарності» Юлія Кузьменко (6,69%). Висуванець від «Слуги народу» Андрій Бондаренко посів четверте місце зі скромними 3,02%. Усі документи вже передано у ЦВК. Однак там квапитися із виданням Аксьонову посвідчення народного депутата не будуть. І на те є вагомі причини…
2014 року, з початком агресії Росії на український Донбас, Аксьонов став одним з організаторів сепаратистського референдуму. А ще, як свідчать дані з відкритих джерел, він має паспорт громадянина РФ, отримав його в окупованому Криму. Уже цих підстав достатньо, щоб закрити цій одіозній особі дорогу у законодавчий орган України. Чому її взагалі допустили до участі у виборах? — «питання на засипку» до наших спецслужб.
Колишній перший заступник голови ЦВК Андрій Магера каже, що і зараз є можливість заблокувати Аксьонову шлях у Верховну Раду. Це може зробити президент, позбавивши сепаратиста українського громадянства. Або ж сама ЦВК — ухваливши постанову про те, що Аксьонов (із зазначених вище причин) не набув депутатського мандата. «Правовий механізм для недопущення організатора „референдуму 2014 року“ та громадянина РФ до посади народного депутата України існує. Питання в іншому — чи готова держава діяти?» — зазначає Андрій Магера.
На підтримку Вірастюка висадили Зе!-нардепів
А на Івано-Франківщині, в окрузі № 87 (у другому турі президентських виборів за Зеленського там проголосували близько 60% виборців, а за «Слугу народу» на парламентських — близько 37%), свій детектив. Коли там у ніч з неділі на понеділок рахували голоси, хтось телефоном повідомив, що окружну виборчу комісію заміновано. З місць надходило, що «люди олігарха» (йшлося про кандидата від близького до Ігоря Коломойського кандидата від партії «За майбутнє» Олександра Шевченка) по селах підвозять виборців на дільниці, змушують їх фотографувати «правильно заповнені» бюлетені і видають цим виборцям грошову винагороду — по 500 гривень.
Багато конфліктів виникало під час здачі дільничних протоколів в окружну виборчу комісію. Через неправильне заповнення протоколів, пошкодження виборчої документації ОВК зобов’язала провести перерахунок голосів на 14 дільницях. Виснажені члени ДВК не витримували, між ними ледь не доходило до кулачних боїв. Здавали нерви і зникали фізичні сили у членів ОВК — половина їх не виходила на роботу. Доводилося їм спішно шукати заміну. Але й вона не розблокувала роботи комісії…
Усі три головні конкуренти — Олександр Шевченко, Руслан Кошулинський («Свобода»), Василь Вірастюк («Слуга народу») — заявляли про власне лідерство. Але встановити його факт поки що неможливо. Дані протоколів з мокрими печатками у ЦВК зависли на цифрі 67,52%. За сумою цієї частини голосів першим ішов Вірастюк (31,3%), другим був Кошулинський (28,88%), третім — Шевченко (28,73%). Комусь конче потрібно затягнути процес остаточного встановлення результату виборів.
Тим часом Руслан Кошулинський закликав провести у Надвірній перевибори. «Свободівець» заявив: «Ми чесно провели виборчу кампанію, коли опоненти дозволяли собі брудні технології. Коли на одних терезах опинялися, з одного боку, гідність і відповідальність за сказане слово, а з іншого — мільйонний ресурс ставлеників олігархів. Зрештою, достатньо лише глянути на те, що відбувалося в день тиші, в сам день виборів, і зараз, під час підрахунку.
Очевидні факти підкупу голосів, численні порушення на дільницях і те, що зараз відбувається в ОВК — це яскравий приклад грубої незаконної боротьби за владу. Зважаючи на численні порушення і на те, що зараз відбувається, вимагаємо визнати результати виборів недійсними і оголосити перевибори. Громада не повинна бути ошуканою".
А от у «Слузі народу» ніяких порушень виборчих правил не помітили. Із Києва до Надвірної прибуло до півтора десятка нардепів від «СН» — щоб не випустити перемоги свого протеже…
Коментарі для «ВЗ»
Григорій Іванчук, громадський активіст (Івано-Франківськ)
У середу по обіді, коли ми з вами розмовляємо, окружна виборча комісія і далі не працює. Із 18 членів комісії є 9. Обрали нових членів ОВК, але і їх не видно. Сваряться між собою у дільничних комісіях — люди втомлені і не мають сил працювати. Зараз в область для контролю за ситуацією понаїжджало повно нардепів від «Слуги народу». Не знаю, чим це завершиться…
Під час голосування було багато повідомлень про нібито підкуп виборців з боку Шевченка — але поліція наразі цього не підтвердила.
У всіх кандидатів є на руках результати паралельного підрахунку голосів, але ніхто з трьох фаворитів не хоче визнавати своєї поразки. Зокрема, не показує на людях своїх протоколів тимчасовий лідер Вірастюк…
Олександр Палій, політолог
Перебіг виборів на Прикарпатті, той факт, що значна частина у цьому краї, відомому своїми демократичними традиціями, проголосувала за представника олігархату і «зеленої» влади, може свідчити, що свою роль зіграв адмінресурс і, можливо, підкуп. Від бізнесмена Шевченка матеріально залежать багато місцевих колективів, тому й змушені були агітувати за нього. Це було зовсім не ідеологічне голосування… Якщо Вірастюка ще можна сприймати як «свого хлопця», в якого власна історія успіху, то із Шевченком усе складніше — адже йдеться про його прямий зв’язок із Коломойським. Те, що він набирає третину голосів, викликає багато запитань до прикарпатських виборців. Ці люди були мотивовані. Вони вважають, що від «прагматичного» Шевченка згодом для свого округу можна буде взяти більше, ніж від «ідейного» Кошулинського. Така ось психологія. На жаль, у багатьох регіонах, у тому числі західних, депутата вибирають, щоб потім іти до нього і клянчити…