Передплата 2025 «Добрий господар»

«До вікна підходити забороняли, били по голові»...

Правоохоронці викрили на території Львівської та Івано-Франківської областей фіктивні реабілітаційні центри, де нібито лікували від алкогольної і наркотичної залежностей

Правоохоронці Львівщини звільнили понад 50 осіб, яких незаконно утримували у так званих реабілітаційних центрах. Поліціянти затримали працівників «лікувальних закладів», розташованих на Львівщині й Івано-Франківшині, в яких осіб із алкогольною і наркотичною залежністю утримували проти їхньої волі, змушуючи при цьому працювати.

Незаконну діяльність «реабілі­таційних центрів» викрили та при­пинили оперативники Управління міграційної поліції, спільно зі слідчими відділу розслідування особливо тяж­ких злочинів (детективами) слідчого управління, за силової підтримки бійців батальйону поліції спеціального при­значення поліції Львівщини та за про­цесуального керівництва Львівської об­ласної прокуратури.

Як встановили правоохоронці, центри для перебування та платного «лікування» осіб з алко- та наркозалежністю організували у Львів­ській та Івано-Франківській областях. Оскіль­ки деякі «пацієнти» не бажали добровільно «лі­куватися», працівники утримували їх у центрах проти волі, а також використовували їхню при­мусову працю. Окрім того, деяких «пацієнтів» помістили у заклади примусово та доставили туди силоміць.

При цьому оплата за «лікування», яку вноси­ли родичі «пацієнтів», становила від 8 до 12 ти­сяч гривень на місяць. У «пацієнтів» вилучали мобільні телефони, а за спроби самовільно за­лишити приміщення центрів для них були пе­редбачені покарання. Психологічне та фізичне насильство щодо утримуваних застосовува­лось і за інші порушення «правил перебування у лікарні».

Ось що розповів один із утримуваних: «До мене додому увірвалося чотири особи. Вдягну­ли на мене наручники. Запхали в машину. Поса­дили біля мене двох бугаїв, щоб я не вирвався. І привезли босого до „реабілітаційного центру“. Кинули на ліжко. Кололи якісь уколи, я тупо по колу спав…». Зі слів чоловіка, у будинку навіть до вікна не можна було підходити. Втекти звідти було нереально. «Чотири рази вони мене жор­стоко побили. Розбили губу. Били по голові, на­ставили гуль…» — каже потерпілий.

Інший чоловік, який також став заручником так званих медиків, розповів таке: «Мене при­везли сюди 2 березня чотири невідомі особи. Утримували в жахливих умовах. Їжа — на воді. Курити — строгий режим. Змушували ходити на групи, погрожували, як не буду, то застосують до мене силу».

24 березня правоохоронці припинили ро­боту центрів, в яких утримували 51 «пацієнта». Трьох працівників закладів, жителів Львова та Івано-Франківська, затримали в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу Украї­ни. Невдовзі суд обере їм запобіжні заходи. Та­кож попередньо встановлено, що діяльність «лі­кувальних закладів» забезпечували дев’ять осіб — уродженці Донецької, Луганської, Харківської, Київської, Запорізької та Дніпропетровської об­ластей віком від 30 до 39 років. Під час санкціо­нованих обшуків правоохоронці виявили та ви­лучили гроші, чорнові записи, оргтехніку та інші речові докази, які підтверджують злочинну ді­яльність центрів.

Вирішується питання щодо повідомлен­ня зловмисникам про підозри у вчиненні кри­мінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 146 (Незаконне позбавлення волі або викра­дення людини) Кримінального кодексу Укра­їни та ч.2 ст. 149 (Торгівля людьми) Криміналь­ного кодексу України. Максимальне покарання, передбачене санкціями статей, — позбавлення волі на строк до 12 років з конфіскацією майна.

Досудове розслідування триває.