«За того хлопця» голосувати тепер не вийде
Не дозволить комп’ютер. А колись за таке «рукоблудство» били по руках...
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/430809/knopka-sens.jpg)
Схоже, ера кнопкодавів в українському парламенті відійшла у минуле. Із цього пленарного тижня на робочих пультах народних депутатів встановили сенсорну кнопку, яка не дозволить голосувати ще й «за того хлопця». Не — персональне голосування, яке у Верховній Раді спостерігали, здається, усі 30 років, не тільки було порушенням Конституції і проявом політичного безкультур’я, а й робило ухвалені рішення напівлегітимними. Часто ці рішення мали стратегічне значення для країни.
Суть новації проста: для того, щоб проголосувати (чи зареєструватися у сесійній залі) треба лівою рукою натиснути і утримувати сенсорну клавішу під монітором, а правою одночасно тиснути одну з кнопок — «за», «утримався», «проти». Причому палець на цих кнопках слід тримати доти, поки на парламентському табло не з’являться результати голосування. На думку розробників цієї новинки, модернізація депутатських пультів не дозволить маніпулювати голосуванням, видавати бажане за дійсне. Тож тепер, щоби домогтися жаданого результату, політичним фракціям слід насамперед подбати про партійну, «виробничу» дисципліну, не прогулювати у робочий час. Навіть не затримуватися «на каві» у парламентському буфеті, сподіваючись, що за тебе проголосує сусід.
Новацію успішно випробували, спецслужби дали своє «добро». Кілька нардепів спробували обхитрувати машинерію, але їм це не вдалося. Так, Ярослав Железняк із «Голосу» спробував натиснути сенсорну клавішу телефоном чи іншим предметом — даремно! Безуспішним також виявився також намір Нестора Шуфрича із «ОПЗЖ» проголосувати з іншого пульта.
Така система раніше добре зарекомендувала себе у Київській міській і Вінницькій обласній радах. Кілька тижнів тому спікер парламенту Дмитро Разумков побував в гостях у Віталія Кличка, подивився на «непідкупні» пульти депутатів Київради — і розпорядився встановити таке ж обладнання у Верховній Раді. Щоб посилити контроль за потенційними кнопкодавами, у сесійній залі встановлять додаткові телекамери. І працюватимуть над більш досконалими системами, які передбачали би біометричний контроль за тими, хто голосує. Тобто кожного нардепа ідентифікуватимуть за відбитком пальця.
Закон, який передбачає кримінальну відповідальність за неособисте голосування, ухвалили 19 грудня 2019-го. Він передбачає штрафування кнопкодава на суму від 3 до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів громадян (від 51 до 85 тисяч грн). Таке кримінальне діяння може стати підставою для позбавлення мандата народного депутата.
Зобов’язання добровільно скласти мандат у випадку не-особистого голосування брали на себе колись партійці зі «Слуги народу», але слова не дотримали. Під час одного із «турбоголосувань» проти закону пішли відразу два члени президентської фракції — Сергій Литвиненко і Олена Копанчук. Однак їх із депутатських рядів не виганяли, обмежилися публічним покаянням. І обіцянкою місячну зарплату передати на благодійність.
Після ухвалення закону про протидію неперсональному голосуванню найперше на кнопкодавстві журналісти впіймали депутата із Закарпаття Владислава Поляка (нині входить у «Довіру»). 21 лютого 2020 року, під час розгляду законопроєкту про землю, він тричі голосував чужою карткою. Потім цим діянням знеславився ще позафракційний Олександр Ковальов. За фактом незаконного голосування Поляка відкрито кримінальне провадження. Ще одне таке провадження стосується депутата з Івано-Франківщини Андрія Іванчука (теж «Довіра»).
А чи не найбільш резонансною є справа про сумнівні результати голосування 17 грудня 2020 року під час обрання Сергія Шкарлета міністром освіти і науки. Цей одіозний чиновник набрав 226 мінімально потрібних голосів. Опозиція опротестувала це голосування, бо не знати, яким чином «проголосувала» картка відсутнього у сесійній залі нардепа від «ОПЗЖ» Григорія Суркіса…
Боротися із неперсональним голосуванням тепер легко. А ще якихось десять років тому, щоб завадити «багатоверстатникам», опозиція, у буквальному значенні цього слова, била кнопкодавів по руках. Такі трафунки пригадав лідер «свободівців» Олег Тягнибок. Здається, дісталося тоді «регіоналам»…