Уранці – реформи, увечері – вигідні кредити...
Через провали у боротьбі з корупцією МВФ не квапиться підтримати Україну фінансами
У потоці політичних подій дещо загубилася новина про невдале завершення переговорів українського уряду з місією Міжнародного валютного фонду. А такі перемовини, з огляду на економічну кризу, для нас були вкрай важливими — фінансові «ін'єкції» МВФ могли б суттєво полегшити наше з вами життя. Їх відсутність, навпаки, його ускладнить.
Усупереч західним традиціям, переговори з нашими урядовцями місія МВФ розпочала перед самими новорічними святами. І вела їх теж незвично довго — до 12 лютого. Місія прислухалася до прохань нашого Кабміну і продовжила свій тяжкий діалог на 10 днів. Однак бажаного результату не досягла. Згоди на таку бажану нам позику (йшлося про річні транші більш як на мільярд доларів) у МВФ не дали.
Експерти вказують на кілька причин цієї відмови. Одна з основних — неправомірний тиск української влади на Нацбанк (історія зі звільненням екскерівника НБУ Смолія, сумнівні догани його заступникам Рожковій і Сологубу). Інші мотиви заморожування кредитів МФВ: згортання судової і антикорупційної реформ, нецільове використання фонду боротьби з коронавірусом (частину його коштів напередодні місцевих виборів перекинули на популістський проєкт «Велике будівництво»). МВФ також дорікнув українській владі за відступи в енергетичних реформах. А ще — за надміру великий (5,3% - при тому, що до кризи він становив 2%-2,23%) дефіцит державного бюджету на 2021 рік.
В українській владі, схоже, не дуже переживають через фіаско переговорів з МВФ. Відбуваються коментарями у стилі «якось воно буде, не пропадемо». Радник керівника Офісу президента Тимофій Милованов навіть дозволив собі сказати, що, мовляв, це не наша сторона зганьбилася, а МВФ «обкакався»…
«Ягідки» від такої політики можуть бути дуже гіркими. Аналітики віщують на осінь гостру соціально-економічну кризу — із галопом цін, тарифів, бюджетними неплатежами. А криза, як відомо, найперше б’є по простих смертних…
Коментар для «ВЗ»
Андрій Новак, економічний експерт
Те, що місія МВФ за останній час двічі вела з нами переговори і ці переговори завершилися нічим (точніше, Україна залишилася з нічим), — є прямою оцінкою неефективної боротьби сьогоднішньої влади з корупцією, відсутності справжніх реформ, зокрема, судової. Чим це може «аукнутися»? Думаю, до середини року особливих загроз не буде. А у другій половині року, якщо не буде наступних траншів МВФ і пов’язаного з ними траншу від Євросоюзу на 600 млн євро, нас чекатимуть великі проблеми. У вересні Україна має сплатити велику суму державних боргів. Якщо до цього моменту не буде валютного підживлення від МВФ, самостійно, лише силою держбюджету, сплатити за всіма рахунками по фінансових зобов’язаннях Україна не зможе.
Чинна кредитна програма stand-by передбачала, що МВФ виділить Україні позику на загальну суму 5,04 млрд доларів. Торік восени ми отримали перший транш у розмірі 2,1 млрд. доларів. Половину із решти суми Україна мала би отримати у 2021 році. Чи дасть нам ці кошти МВФ і якою в черзі на їх отримання стоятиме Україна, залежатиме від того, чи українська влада виконає щось зі своїх антикорупційних зобов’язань. Але, судячи з усього, цим вона не дуже переймається…