«Українці в Італії вже не мають чим платити за житло»
Через карантин у Європі валютні надходження в Україну скоротяться за рік на кілька мільярдів євро
Коли Володимир Зеленський заявляв про те, що поверне заробітчан в Україну, він, очевидно, не уявляв, до якої катастрофи це може призвести. Адже упродовж десятка років валютні надходження від українців, які працюють за кордоном, підтримують нашу економіку більше, ніж гроші МВФ. Лише за минулий рік заробітчани офіційно переказали в Україну приблизно 12 мільярдів доларів. І, на відміну від позик МВФ, ці гроші не треба повертати. І навіть якщо ці важко зароблені гроші родичі тут тринькають на дорогі телефони чи одяг, — це все стимулює економіку. Але вже цього року це джерело надходжень може пересохнути.
Карантин, який охопив усі країни Європи, залишив людей без заробітків. В Італії та Іспанії, де величезна кількість наших заробітчан, ситуація зараз найскладніша. Від коронавірусу уже померло 17 тисяч італійців та 14 тисяч іспанців. Переважно це люди літнього віку.
Величезна кількість українок, які працювали в Італії «баданте», тобто доглядальницями, втратили своїх «синьйорів», а з ними і роботу.
Катерина Роп’ях, яка уже багато років живе з родиною в Мілані, до карантину працювала офіціанткою у кафе, а також раз на тиждень прибирала в одній родині. Власник кафе за перші два тижні карантину ще видав частину зарплатні, аби підтримати персонал. А тепер каже, що не впевнений, чи зможе відновити роботу, якщо карантин буде до травня. «Нам простіше, ми маємо власне помешкання. А ті, хто винаймає, часто не мають чим платити за хату, а їсти ходять на „карітас“. Багато хто грошей при собі не тримав, — кожного місяця відсилали в Україну, залишали тільки на прожиття. Не чула, щоб когось зараз виселили з квартири через борг, але ж то все потім треба буде віддавати!» — каже Катерина.
«Ми очікуємо, що скорочення валютних надходжень в Україну буде приблизно на 10%. Порівняно з минулим роком, це один-два мільярди доларів. Під час кризи 2008 року у світовій економіці обсяги переказів скоротились в середньому на 5%, в Україні також було на рівні 5%, — каже виконавчий директор „CASE Україна“ Дмитро Боярчук. — За офіційними даними, в Україну повернулися 270 тисяч заробітчан. Це не критична цифра, враховуючи, що загалом українців за кордоном — приблизно три мільйони. Але ми не знаємо, які саме заробітчани повернулись, адже хтось переказував значні суми, хтось невеликі. Здебільшого все залежатиме від тривалості карантину у тих країнах, де наші заробітчани».
Утім, Катерина Роп’ях не вірить в офіційні підрахунки грошових переказів. Каже, сама більшість грошей своїм родичам перевозить особисто, або передає через знайомих перевізників разом з посилками. І так роблять усі її знайомі. Тому офіційні цифри можна множити щонайменше на три, каже жінка. «Якщо летів літак до України на 180 місць, то кожен віз зі собою хоча би 500−1000 євро. А скільки було би таких рейсів до Пасхи, якби не той вірус?» — каже жінка.
За даними посольства України в Італії, ще на 2016 рік у цій державі перебували 240 тисяч українців, що мали посвідки на проживання (свіжіших даних немає). Більшість українських заробітчан в Італії — жінки віком понад 45−50 років. Більше половини з них працюють у сфері послуг: доглядають за дітьми, літніми людьми, працюють у ресторанах та готелях. І саме ця сфера найбільше постраждала через карантин. Тож сподіватись, що вони відразу ж після карантину будуть надсилати гроші родичам в Україну в такому ж обсязі, як і раніше, не варто.
Чимало українців, які не перебували постійно за кордоном, а їздили лише на сезонні роботи, цього року навряд чи зможуть виїхати з України через карантин. Очевидно, полякам цього року доведеться збирати полуницю самим. Адже сезон от-от розпочнеться, а про відкриття кордонів нема й мови.
Утім, не грошима єдиними заробітчани підтримували своїх родичів в Україні. Чимало тих, хто осів у Польщі, Італії, Греції тощо, чи не щотижня передавали в Україну товари, якими тут торгували. І нехай легальність такого бізнесу викликає питання, це також добряче підтримувало економіку.
«Однозначно, надходження коштів від заробітчан зменшаться, — каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. — Але поки що ніхто не може сказати, наскільки. За одним з прогнозів, це може бути 25−30%. Ми ж не маємо чіткої статистики, скільки українців працювали за кордоном і скільки з них втратили роботу через карантин. Крім того, не зрозуміло, коли відкриють кордони. Карантин закінчуватимуть поетапно, а не так, що, наприклад, з 1 травня все раптом запрацює. Тобто навіть якщо більшість закладів уже почнуть працювати, то кордон ще не відкриють. Може виникнути ситуація, що, наприклад, Польща уже скасувала карантинні заходи, а українці, які хочуть поїхати на сезонні роботи до Польщі, не можуть виїхати. Можливо, цього року взагалі кордони не відкриють… Тут питання навіть не у тому, що скорочення валютних надходжень вплине на курс гривні. Йдеться про те, що купівельна спроможність українців суттєво скоротиться. Якщо ж люди не матимуть за що купувати, торгівля втрачатиме дуже суттєво. Як на мене, то в останні роки обсяги торгівлі значною мірою зростали за рахунок грошей наших гастарбайтерів».