Передплата 2025 ВЗ

«Об'єднавчий процес пішов!»

Все більше православних українців вливаються у національну церкву

Неповні два тижні минуло з часу створення Православної церкви України (ПЦУ), а її спільнота ще до отримання Томосу з кожним днем зростає. Від 16 грудня майже 30 парафій разом зі священиками вирішили вийти з підпорядкування УПЦ Московського патріархату і влитися в істинну національну церкву. Найбільше таких переходів, понад два десятки, — на Вінниччині.

За словами речника Ві­нницької єпархії Право­славної церкви Украї­ни протодиякона Владислава Демченка, процес переходу па­рафій з-під юрисдикції УПЦ МП набирає обертів. Частина релі­гійних громад уже документаль­но оформили своє волевиявлен­ня, деякі цим зараз займаються. Щодня дзвонять і консультують­ся представники нових парафій.

Серед тих, хто вирішив по­єднати себе із ПЦУ, — вінничани, що моляться у Свято-Троїцько­му храмі, який споруджено у гра­нітних скалах на березі річки Пів­денний Буг. В атеїстичні часи там розміщувався командний бункер радянської армії. До речі, насто­ятель цього храму, протоієрей Олексій Волков, з початком ро­сійської агресії їздив у зону АТО для підтримки українських воїнів.

Показово, що про своє вхо­дження у ПЦУ заявили і україн­ські старообрядці, які формально не підпорядковувалися Кирилові, маючи власну митрополію у Мо­скві, але цей їхній жест теж за­вдав болючого удару по позиці­ях РПЦ.

Порвали свої узи з російським православ’ям колишні релігійні громади УПЦ МП на Чернівеччи­ні, Хмельниччині, Тернопільщині, Закарпатті. Попри непоступливу позицію архієпископа Львівсько­го і Галицького Філарета (Кучеро­ва), який і далі бачить себе у лоні УПЦ МП, його єпархію покину­ли уже чотири парафії. Зокрема зробили це віряни церкви Святих апостолів Петра і Павла у райцен­трі Жовкві, парафіяни з містеч­ка Угнева на Сокальщині і право­славні із сіл Піщани та Верчани, що у Стрийському районі.

Мар’ян Берник, голова Під­гірцівської сільради, куди вхо­дять Верчани, розповів корес­понденту «Високого Замку»:

— На тому Богослужінні, де верчанська громада УПЦ МП (вона налічує понад тисячу осіб) вирішила перейти до Пра­вославної церкви України, я не був, бо сам є греко-католиком. Але з розповідей селян знаю, що ідею цю парафіяни сприй­няли позитивно: священик при­слухався до думки релігійної громади. У кінці Служби Божої отець Петро запитав у людей, як вони ставляться до пере­ходу в о6'єднану Православну церкву. І вони дружно відпові­ли: «Переходимо!». Найближчої неділі буде підписано відповід­ний протокол. Наші селяни уже давно не вважали себе вірними Московського патріархату, не молилися Кирилу…

Коментар для «ВЗ»
Петро Кралюк, професор Острозької академії, релігієзнавець

Як на мене, сподіватися на швидкі і масові переходи парафій УПЦ Мос­ковського патріархату у лоно Православної церкви України поки що не варто. Багато що залежатиме від позиції єпископів. Чимало з них і далі орієнтуватимуться на Російську православну церкву. Попри це, патріо­тичні священики і їхня паства долучатимуться до ПЦУ. Процес переходу з однієї конфесії в іншу залежатиме ще й від того, чи буде найближчим ча­сом ухвалено відповідний закон, який регулюватиме механізм таких пе­реходів. Велике значення матиме і те, наскільки керівництво нової церк­ви виявлятиме дипломатичність, гнучкість у вирішенні цього питання.