«Об'єднавчий процес пішов!»
Все більше православних українців вливаються у національну церкву
Неповні два тижні минуло з часу створення Православної церкви України (ПЦУ), а її спільнота ще до отримання Томосу з кожним днем зростає. Від 16 грудня майже 30 парафій разом зі священиками вирішили вийти з підпорядкування УПЦ Московського патріархату і влитися в істинну національну церкву. Найбільше таких переходів, понад два десятки, — на Вінниччині.
За словами речника Вінницької єпархії Православної церкви України протодиякона Владислава Демченка, процес переходу парафій з-під юрисдикції УПЦ МП набирає обертів. Частина релігійних громад уже документально оформили своє волевиявлення, деякі цим зараз займаються. Щодня дзвонять і консультуються представники нових парафій.
Серед тих, хто вирішив поєднати себе із ПЦУ, — вінничани, що моляться у Свято-Троїцькому храмі, який споруджено у гранітних скалах на березі річки Південний Буг. В атеїстичні часи там розміщувався командний бункер радянської армії. До речі, настоятель цього храму, протоієрей Олексій Волков, з початком російської агресії їздив у зону АТО для підтримки українських воїнів.
Показово, що про своє входження у ПЦУ заявили і українські старообрядці, які формально не підпорядковувалися Кирилові, маючи власну митрополію у Москві, але цей їхній жест теж завдав болючого удару по позиціях РПЦ.
Порвали свої узи з російським православ’ям колишні релігійні громади УПЦ МП на Чернівеччині, Хмельниччині, Тернопільщині, Закарпатті. Попри непоступливу позицію архієпископа Львівського і Галицького Філарета (Кучерова), який і далі бачить себе у лоні УПЦ МП, його єпархію покинули уже чотири парафії. Зокрема зробили це віряни церкви Святих апостолів Петра і Павла у райцентрі Жовкві, парафіяни з містечка Угнева на Сокальщині і православні із сіл Піщани та Верчани, що у Стрийському районі.
Мар’ян Берник, голова Підгірцівської сільради, куди входять Верчани, розповів кореспонденту «Високого Замку»:
— На тому Богослужінні, де верчанська громада УПЦ МП (вона налічує понад тисячу осіб) вирішила перейти до Православної церкви України, я не був, бо сам є греко-католиком. Але з розповідей селян знаю, що ідею цю парафіяни сприйняли позитивно: священик прислухався до думки релігійної громади. У кінці Служби Божої отець Петро запитав у людей, як вони ставляться до переходу в о6'єднану Православну церкву. І вони дружно відповіли: «Переходимо!». Найближчої неділі буде підписано відповідний протокол. Наші селяни уже давно не вважали себе вірними Московського патріархату, не молилися Кирилу…
Коментар для «ВЗ»
Петро Кралюк, професор Острозької академії, релігієзнавець
Як на мене, сподіватися на швидкі і масові переходи парафій УПЦ Московського патріархату у лоно Православної церкви України поки що не варто. Багато що залежатиме від позиції єпископів. Чимало з них і далі орієнтуватимуться на Російську православну церкву. Попри це, патріотичні священики і їхня паства долучатимуться до ПЦУ. Процес переходу з однієї конфесії в іншу залежатиме ще й від того, чи буде найближчим часом ухвалено відповідний закон, який регулюватиме механізм таких переходів. Велике значення матиме і те, наскільки керівництво нової церкви виявлятиме дипломатичність, гнучкість у вирішенні цього питання.