«Чорні археологи» хотіли збагатитися продажем цінних документів УПА
- 09.08.2016, 15:00
- 3 799
З чотириметрової глибини добули бідон з інформацією не лише про бойові дії, а й побут, просвітницьку діяльність, кліше грошових знаків Повстанської армії.
![](https://img.wz.lviv.ua/4nauejo6slcoXeEDPLHc7oqayE4=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2016/08/13932205_1134097346661912_539741307_o.jpg)
Співробітники СБУ вилучили у “чорних археологів” великий архів УПА. Начальник управління СБУ у Чернівецькій області Руслан Сторожук продемонстрував журналістам частину цих документів. Він розповів, що двоє “чорних археологів” на території Тернопільської області на 4-метровій глибині відкопали бідон, у якому були сховані історичні документи. До Чернівців їх привезли, аби продати. Та співробітники СБУ спрацювали на випередження, виявили цих осіб та переконали добровільно повернути матеріали державі.
![Співробітники СБУ передали документи, знайдені у бідоні, для оцінки та аналізу історикам Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.](https://img.wz.lviv.ua/DaqcbWCdh1nqGxZjHaGW_a3yLX0=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2016/08/123413510.jpg)
Весь архів документів, а це майже чотири тисячі рукописних та друкованих архівних документів, які стосуються діяльності Української повстанської армії періоду 1945-47 років, було передано науковцям Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. Історики, після попередньої експертизи та аналізу, зробили висновок: документи справжні.
- Найцінніше у виявлених знахідках — це кліше так званих грошових знаків періоду УПА — бофонів,- розповів кандидат історичних наук, асистент кафедри історії України ЧНУ ім. Ю. Федьковича Олег Суровцев. — Багато документів стосуються не бойової діяльності, не військових дій УПА, а соціальної та просвітницької роботи серед населення та вояків. Це агітматеріали про те, як виховувати людей, звернення до вчителів, інтелігенції, студентів. Молодь як соціальна група була для УПА однією з найважливіших. У знайденому архіві є звіти, де описуються тодішні настрої людей. Також детально описано голод на Тернопільщині в 1946-47 роках. Є документи, в яких йдеться про виборчу кампанію в радянські часи, роз’яснення, що вибори — це чергова фікція. Низка матеріалів стосується внутрішніх питань УПА. Приміром, занепаду дисципліни в 1945-47 роках серед упівців. Виписані й покарання для тих, хто не виконував накази, займався грабежем місцевого населення. Цікавими є архіви у плані військової діяльності проти радянської влади, деталізації боїв. Є інформація про тих, хто працював на НКВД, хто був завербований ними — з прізвищами, іменами та прив’язкою до конкретної місцевості.
Історики наголошують, що багато документів присвячені роботі з місцевим населенням, вивченню його настроїв. І не тільки в Західній Україні, а й на сході та центральній її частині.
- Великою цінністю в цих архівах, - додає історик, - є розгорнуті списки вояків УПА, які загинули, із зазначенням псевдонімів, справжніх прізвищ, місця та обставин загибелі, дати народження, відомостей про родини. Знайдений архів є унікальним, бо додає ваги і значущості діяльності УПА в роки Другої світової війни та повоєнне десятиліття.
«Серед документів — понад 4000 друкованих і рукописних документів. Одна з найбільших цінностей — кліше так званих грошових знаків періоду УПА — бофонів», - повідомив Сторожук.
Наталія Фещук.