Маєш «грізну корочку»? Заробиш на ікорочку...
В Україні плодяться «громадські організації», що маскуються під державні силові структури
Якось до редакції зайшов невідомий. З порогу ошелешив: “Співробітник ГПУ!” — і помахав перед носом посвідченням з грізною абревіатурою на малиновому фоні. “Дописався! — майнуло в голові. — З Генпрокуратури приїхали...” Але, уважно ознайомившись з посвідченням незнайомця, полегшено зітхнув. У кабінет, з’ясував, прийшов “налагодити корисні зв’язки” представник організації “Громадська прокуратура України”.
За часів тоталітарного режиму у пересічних громадян на генетичному рівні виробився страх перед похмурими особами “в цивільному”, які мають “серйозні корочки”. Перед такою людиною відчиняються двері всіх кабінетів, а їх власники одразу починають “шукати компроміс”... Це зрозуміли різноманітні шахраї, що почали створювати громадські організації, назви яких збігаються з назвами державних і контролюючих інституцій.
2010 року створили Національний антикорупційний комітет при президенті України. Цей “консультативно-дорадчий орган” одразу охрестили “братською могилою” наближених до влади діячів, яким не вистачило місць у штатному розкладі апарату МВС. Невдовзі після появи цієї нікому не потрібної, проте офіційної структури, була зареєстрована громадська організація зі схожою назвою — Антикорупційний комітет України.
Два роки тому засновники Антикорупційного комітету почали створювати філії у регіонах. У Тернополі, після відповідних оголошень по телебаченню та радіо, почали відбирати кандидатів у Західне регіональне управління Антикорупційного комітету. Претендувати на членство у цій структурі могли лише колишні правоохоронці. Кожен з них за отримання комітетської “корочки” мав заплатити від двох до
20 тисяч доларів. Зацікавившись діяльністю “колег”, розповів начальник УБОЗ УМВСУ в Тернопільській області Анатолій Лучук, правоохоронці задокументували отримання понад півмільйона гривень хабарів керівниками Антикорупційного комітету!
Чим насправді переймаються “борці з корупцією на громадських засадах”, засвідчив і зареєстрований у Києві злочин. Столична міліція арештувала за вимагання одного із засновників Громадської прокуратури України. “Прокурор” вимагав від відомого підприємця 250 тисяч доларів. У разі несплати погрожував бізнесменові оприлюднити факти про його сексуальні зв’язки з неповнолітньою...
Однією з українських громадських організацій, начебто створених для боротьби з корупцією, зацікавився навіть Інтерпол. У Чорногорії його агенти затримали громадянина Боснії та Герцеговини Насера Кельменді, який підозрювався у наркозлочинах та підтримці терористичних організацій. Під час обшуку у затриманого вилучили посвідчення підполковника МПКГБ — міжнародної поліцейської корпорації громадської безпеки. Ця організація зареєстрована за адресою: Київ, вул. Богомольця,10, тобто за юридичною адресою... Міністерства внутрішніх справ! У статуті корпорації вказано, що вона створена для “сприяння органам державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, органам внутрішніх справ у забезпеченні громадської безпеки та безпеки дорожнього руху в Україні та за її межами”.
Чимало громадських активістів воліють “боротися” зі злом на автодорогах. Щороку на українських трасах, що ведуть до курортів, з’являються люди, одягнуті у форму, дуже схожу на форму інспекторів ДАІ. Вони смугастими жезлами зупинять автомобілі, щось вимірюють, а згодом штрафують водіїв “за забруднення атмосфери”. При спілкуванні з правоохоронцями ці члени офіційно зареєстрованих громадських екологічних організацій пояснюють: жезлом не зупиняли машини, а привертали до себе увагу водіїв, щоб запропонувати виміряти шкідливі викиди з двигуна. І не штрафи водії платили, кажуть “екологи”, а робили добровільні внески на захист довкілля...
Чи не єдиними справжніми борцями з корупцією на громадських засадах є члени “Дорожнього патруля”, які намагаються “перевиховувати” даішників. Але... Минулого тижня на Закарпатті хтось зробив несанкціоновану врізку в нафтопровід. Розслідуючи цей злочин, правоохоронці з’ясували, що викрадачами нафти керував відомий автозлодій на прізвисько Ткач. Цей чоловік представлявся керівником закарпатської філії “Дорожнього контролю”. Справжнім керівникам останнього довелося офіційно відхрещуватися від закарпатського колеги. На своєму сайті активісти “Дорожнього контролю” зазначили: “Сьогодні по всій країні сумнівні особи реєструють свої громадські організації, використовуючи в назвах словосполучення “дорожній контроль”. Вони обманюють таким чином громадськість, журналістів і правоохоронні органи”.
Валентин Наливайченко, народний депутат (“УДАР”)
Розмноження громадських організацій, які начебто борються з корупцією, але не мають чітких функцій і повноважень, призводить до небезпечних наслідків. 9 грудня минулого року в Одесі в одного із затриманих за розстріл двох людей у кафе вилучили посвідчення члена Антикорупційного комітету України. Основна мета більшості таких організацій — забезпечити власників дорогих авто посвідченнями-всюдиходами. Сьогодні таких організацій десятки, якщо не сотні. Більшість з них паразитує на боротьбі з корупцією, беручи участь у круглих столах МВС, виголошуючи пафосні промови. Представники цих організацій часто самі є першими кандидатами на антикорупційну люстрацію.