«Для адвокатів роботи поменшало»
Новий КПК поступово відучує міліціонерів від безпідставних затримань
Йдеш вулицею... Підходить міліцейський наряд. Після банальної фрази “Покажіть документи!” (а хто їх постійно носить в кишені?) вас затягують у райвідділ і закривають у “мавпятнику”... Минає година, дві, ніч. Під ранок міліціонери складають протокол про “спротив працівникам міліції”, дають по шиї та, нічого не пояснюючи, відпускають. Як діяти в такій, на жаль, звичній для українців ситуації? Кому скаржитися, до кого звертатися по захист? Відповісти на питання “ВЗ” попросив адвоката Тараса Зубача (на фото).
Ситуацію, яку ви навели для прикладу, каже правник, після набуття чинності новим КПК (Кримінальним процесуальним кодексом) не можна назвати типовою. Сьогодні міліціонери воліють затримувати громадян, якщо справді підозрюють їх у вчиненні злочинів. З появою нового КПК роботи у адвокатів поменшало. Бо безпідставних затримань стало значно менше.
Якщо людину затримали на вулиці, скільки годин можуть протримати під вартою?
Як і раніше: 72 години, якщо громадянин підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, і не більш як три години в разі адміністративного затримання.
Просто хапати людей, які чимось не сподобалися, законодавство не дозволяє. Стаття 271 КПК “контроль за вчиненням злочину” вказує, що підозрюваного правоохоронці мають право певний час “розробляти”. Тобто, за дозволом слідчого судді, прослуховувати людину, стежити за нею, чинити інші негласні заходи. І лише коли назбирають достатньо доказів вини особи, суд винесе ухвалу про її затримання.
Тобто якщо негідник нападе на вулиці на жінку, зірве з неї золотий ланцюжок, міліціонер повинен не “пакувати” грабіжника, а бігти до суду по дозвіл на його затримання?
Звичайно, ні. Якщо людина чинить злочин, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, затримувати зловмисників на гарячому можуть не лише правоохоронці, а й пересічні громадяни. Затримання без відповідної ухвали суду дозволяється також за наявності конкретних ознак вчинення злочину. Скажімо, на зловмисника, який тікає, вказав потерпілий, чи на одязі підозрюваного запеклася кров людини, яку він хвилину тому вдарив ножем... Може міліціонер й увірватися у квартиру, якщо туди, тікаючи від переслідування, забіг зловмисник. Та в таких випадках затриманого мають негайно доставити до міліції.
Чи можуть людину годинами тримати в райвідділі, не даючи нікуди зателефонувати?
У положеннях чинного КПК вказується, що правоохоронці повинні, цитую, “негайно повідомити затриманому зрозумілою для нього мовою підстави затримання та у вчиненні якого злочину він підозрюється, а також роз’яснити право мати захисника, отримувати медичну допомогу, давати пояснення, показання або не говорити нічого з приводу підозри проти нього”. Правоохоронці також зобов’язані негайно надати змогу затриманому або ж самі повідомити про затримання рідним чи адвокату підозрюваного, та, якщо людина не відмовляється від адвокатської допомоги, проте адвоката не має, зателефонувати в Центр з надання безплатної правової допомоги.
Що це за структура?
Цим Центром сформовано реєстр адвокатів, які надають безплатну правову допомогу. Такі адвокати чергують цілодобово, а їхню роботу оплачує держава. Кожен може зателефонувати на “гарячу” лінію і попросити про правову допомогу. У центрі одразу зареєструють час надходження повідомлення, що також унеможливить безпідставне перебування людини під вартою.
Тримати годинами людину “для виховання” в райвідділі міліція також вже не може. У КПК вказано, що затриманого мають чимшвидше доставити до суду, щоб там розглянули клопотання про обрання стосовно нього запобіжного заходу.
А слідчий суддя у цю мить обідає чи занурився з головою в інші справи. Тоді міліціонери мають відпускати підозрюваного на волю?
Коли новий КПК лише почав діяти, в кожному суді призначили двохтрьох слідчих суддів, які займалися лише питаннями, пов’язаними з досудовими діями. Та практика довела, що такі слідчі судді не справлялися з навантаженнями. Тому сьогодні всі судді в судах виконують і обов’язки слідчого судді. Отож черг міліціонерів за отриманням, скажімо, ухвали на затримання, не спостерігається.
Чимало оперативників міліції під час неформального спілкування скаржаться, що для затримання злочинця їм слід попередньо списати “тонни паперу”. А за цей час, кажуть, оперативність губиться, а підозрювані щезають...
Справді, зараз майже кожен крок оперативника має відповідним документом “благословити” слідчий, а на кожного опера слідчих не вистачає. Можливо, тому сьогодні міліціонери справді воліють затримувати людей за важкі кримінальні злочини, при цьому закриваючи очі на незначні кримінальні правопорушення. Вони можуть, наприклад, “осліпнути”, якщо побачать, як підпилий хуліган, вибачаюсь, справляє природну потребу під пам’ятником...
Ви згадали, що громадянина можуть адміністративно затримати на три години. Про що саме йдеться?
Про те ж дрібне хуліганство, домашнє насилля, браконьєрство, незаконний перетин кордону, порушення громадського порядку... В такому випадку службовці (міліціонери, прикордонники, пожежники та інші уповноважені службові особи) мають скласти протокол про адміністративне правопорушення. При цьому порушника можуть скерувати, скажімо, на експертизу щодо наявності у крові алкоголю. На це й дається законом три години. Після чого адмінправопорушника мають відпустити.
Це важливо!
Якщо вас безпідставно затримали, ви можете скористатися правовою допомогою, зателефонувавши у Центр безплатної правової допомоги на єдиний для всієї України телефонний номер: 0800213103.