Передплата 2025 «Добра кухня»

Янукович з Путіним поділили газову трубу?

Експерти кажуть: у нашого президента – приватний інтерес

26 травня президент України Віктор Янукович раптово змінив звичний відпочинковий графік у рідному «Межигір’ї» і спішно вилетів у російське Сочі — для зустрічі з господарем Кремля Володимиром Путіним. Прес-служба глави нашої держави обмежилася загальними фразами про мету цього робочого візиту. Мовляв, відбудеться розмова на тему двосторонніх стосунків між нашими країнами і багатосторонньої співпраці у рамках СНД. Однак, на переконання експертів, недільне рандеву перших осіб Росії та України значною мірою носило приватний характер. І матиме далекосяжні, швидше за все, негативні для Києва наслідки. Ключовим у цих переговорах було слово «газ»…

«Найближчими ДНЯМИ у Верховній Раді спробують винести на розгляд питання про можливість приватизації вітчизняної газотранспортної системи, — сказав у розмові з кореспондентом «Високого Замку» політолог, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран. — Перед тим, як «здати» нашу трубу російському «Газпрому», Януковичу треба було переговорити з Путіним про деякі деталі. Саме цим і можна пояснити терміновість цього візиту нашого президента».

Солідарний із цим експертом інший аналітик — голова правління Соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко. Коментуючи «алярмовість» відрядження нашого президента у Сочі, він сказав:

— Така квапливість Януковича пов’язана з тим, що він хоче домовитися про форму поділу нашої ГТС. Янукович їде на цю зустріч заздалегідь, у вихідний, щоб парламентська більшість в українському парламенті згодом встигла проголосувати за цю форму (бо згідно із чинним законом, приватизацію ГТС заборонено). Янукович хоче укласти угоду щодо її поділу винятково із Путіним, а не просто із «Газпромом». Буде спеціально створено російську комерційну організацію, а також, за прикладом колишньої соціалістичної Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ), створять приватне українське підприємство, в якому будуть присутні інтереси сім’ї нашого президента. Ці обидві фірми і візьмуться за приватизацію наших газових магістралей… Згодою на приватизацію ГТС Янукович хоче досягти двох цілей. Першої — домогтися від Путіна лояльного ставлення до себе, щонайменше його нейтралітету під час президентських виборів 2015 року («я ж віддав вам ГТС, як ви цього хотіли…»). З іншого боку, оборудкою з «трубою» Янукович прагне відкупитися від вимог Путіна вступити у Митний союз. Віктор Федорович згодом казатиме російському лідеру: ГТС я віддав особисто тобі, а не якомусь там «Газпрому», в якого дуже серйозні фінансові, технічні проблеми…

Зустріч Путіна і Януковича відбулася за кілька днів перед засіданням Вищої Євроазійської Ради у казахстанській Астані. Подейкували, що саме там остаточно оформлять Митний союз, а Україна, за прогнозом прем’єра Миколи Азарова, у цьому політично-економічному органі набуде статусу спостерігача. Однак співрозмовники «ВЗ» майже не дають шансів Києву на набуття статусу спостерігача. «Нема сенсу говорити про цей статус, бо навіть такого поняття немає, воно не прописано у жодному документі. Ніхто не знає, що вкладають у такий термін», — сказав Сергій Таран.

«В Астані Україна не отримає статусу спостерігача у Митному союзі, — переконаний і Віктор Небоженко. — Нічого такого не буде, бо такий же статус завтра захочуть отримати всі решта країн. Та ж Киргизія, Казахстан скажуть Росії: ми хочемо мати переваги Митного союзу, але не хочемо мати його недоліки… У дипломатії слово «спостерігач» означає понижений обсяг відповідальності перед міжнародним партнером. Путіну цього не потрібно, тому він на це не піде».