Успішне проходження сертифікації - відчутний плюс до зарплати вчителю
Цьогоріч вперше участь у незалежному тестуванні можуть взяти вчителі англійської мови
Важко уявити вступників у вищі навчальні заклади без обов’язкового документа — сертифіката про складання НМТ (раніше ЗНО). Але, як з’ясувалося, вчителям також треба проходити сертифікацію. Що це таке, і для чого вчителям брати участь у незалежному тестуванні, журналістці «ВЗ» розповіла директорка Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк.
— Сертифікація педагогічних працівників — це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи, — каже пані Лариса. — Сертифікація педагогічного працівника відбувається винятково на добровільних засадах.
— Що це дає вчителеві?
— Успішне проходження сертифікації дозволяє отримувати до 20% надбавки до заробітної плати та може бути зараховане як чергова (позачергова) атестація. Сертифікат є дійсним протягом трьох років.
— Кожен вчитель може взяти участь?
— Ми запрошуємо вчителів початкових класів, української мови та літератури, математики, навчальних предметів громадянської та історичної освітньої галузі (чи освітньої галузі «Суспільствознавство»). Цьогоріч вперше участь у незалежному тестуванні можуть взяти вчителі англійської мови. Але вчителям, які мають намір пройти сертифікацію, треба обов’язково зареєструватися (реєстрація триватиме з 23 грудня 2024 до 9 січня 2025 на сайті testportal.gov.ua). Річ у тім, що Міністерство освіти і науки України встановило граничну кількість вчителів, які можуть зареєструватися. До прикладу, для Львівської області - лише 106 педагогів початкових класів, 89 — з математики, 85 української мови та літератури, 89 історичної галузі і 41 — англійської мови.
— Так мало для всієї області?
— Іншим областям дали ще менше місць. У Волинській сертифікацію можуть пройти лише 58 вчителів початкових класів, математики, української мови та історичної/громадянської галузі - по 44 представники на кожен предмет і 23 особи — з англійської мови. У Рівненській — на кілька осіб більше з кожного предмета.