Передплата 2024 ВЗ

У Молдові остаточно змінили з молдовської на румунську мову

  • 16.03.2023, 18:15
  • 775

Парламент Молдови остаточно ухвалив мовний закон. Молдовська мова стала румунською

Фото - з мережі
Фото - з мережі

Про це пише NewsMaker.

У документі наголошується, що зміна назви мови дозволить привести законодавство у відповідність до рішення Конституційного суду 2013 року, який ухвалив, що Декларація про незалежність Молдови (там згадується румунська мова) превалює над текстом Конституції, у тому числі в частині найменування державної мови.

Також документ пропонує замінити назву свята Limba noastră (Наша мова) на Limba română (Румунська мова). Усі зміни необхідно буде внести до нормативних актів протягом 30 днів після набрання чинності законом.

За законопроєкт проголосували 58 депутатів. Це депутати від керівної партії «Дія та солідарність». Водночас комуністи та соціалісти виступили проти документу.

Мовна проблема у Молдові тягнеться ще з початку проголошення її незалежності. За часів СРСР у країні теж користувалися молдавською мовою — але на основі кирилиці. Після розпаду Радянського Союзу у Молдові повернули латиницю, але фактично молдовська мова — це румунська. У 2003 році парламент Молдови ухвалив рішення, що молдовська та румунська мова — це синоніми. А серед молдован замість точної назви зазвичай використовували фрази «рідна мова» або «державна мова». Але в 2013 Конституційний суд Молдови вирішив, що Деклація про незалежність Молдови має вищий пріоритет за Конституцію. Водночас у непідконтрольному Придністровʼї «державною мовою» лишається молдовська на основі кирилиці, а також українська та російська мови.

Схожі новини