Арахамія може бути причетний до корупційної схеми з Білоруссю, - ЗМІ

  • 12.12.2021, 18:10
  • 782

Усі закупівлі електроенергії з Білорусі, як стверджує видання РБК,здійснюють через компанію-"прокладку", яка пов'язана з головою фракції "Слуга народу" Давидом Арахамією та відомим організатором схем ЄДАПС Юрієм Сидоренком

Україна зняла мораторій на експорт електроенергії з Білорусі: замість державної компанії «Енергоатом» постачати струм розпочали через приватну фірму «ТЕТ Груп».

«ТЕТ Груп» разом з еміратською фірмою-«прокладкою» отримала унікальні умови від білоруського режиму. В Україні також створили особливі умови: вони скупили потужності за низькими цінами.

Про те, як в Україні за допомогою Лукашенка заробляють сотні мільйонів доларів на 40-процентній націнці на електроенергії, з"ясував OBOZREVATEL.

Як організували схему

На перший листопадовий аукціон на купівлю електроенергії з Білорусі прийшли 16 компаній, зокрема — «Енергоатом», ЕРУ Трейдінг. Але несподівано дозвіл на імпорт отримала лише одна компанія «ТЕТ Груп», яка раніше електроенергію за кордоном не закуповувала, зазначив голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

«ТЕТ Груп» почала масово викуповувати потужності міждержавних перерізів для імпорту електроенергії з Білорусі. Це дає можливість постачати імпортний струм. Вони виходили на аукціони кілька разів та скуповували ресурси. Наприклад: за результатами аукціону на 4 листопада викупили 500 МВт із 900 МВт, запропонованих НЕК «Укренерго», повідомляє «ЕнергоРеформа». А згідно з даними «Укренерго», потужність 29 листопада отримала та сама «ТЕТ Груп».

«ТЕТ Груп» фактично отримала потужності за заниженими цінами. Як? Більшість потужностей на постачання струму на аукціоні отримав «Енергоатом». Але після Білорусь відмовилася працювати з цією компанією. «ТЕТ Груп» наразі отримала потужність 400 МВт, але вже за ціною лише 0,02 грн. Чи мав «ТЕТ Груп» інсайдерську інформацію, що «Енергоатом» не отримає відповідних обсягів, ми можемо тільки здогадуватися", — написав ще кілька тижнів тому Герус у своєму телеграм-каналі.

Тобто, ймовірно, у «ТЕТ Груп» розуміли, що «Енергоатом» не отримає імпорт, і опісля невикористані потужності продаватимуть за низькими цінами. Вони не пішли на головний (місячний) аукціон, а потім викупили ресурс на добових аукціонах.

Так раніше нікому невідома компанія стала ключовим постачальником електроенергії з Білорусі. Показовим є інший факт. Білоруська сторона продовжувати рамкові контракти, які раніше було укладено з іншими українськими постачальниками, відмовилася. Виникає логічне запитання: хто зміг з української сторони пролобіювати зняття заборони на імпорт струму з Білорусі, а з іншої — домовитися з білоруською владою, щоб електроенергію постачали лише обраним компаніям? Офіційно «ТЕТ Груп» володіє відомий на ринку менеджер Віталій Бутенко.

На українському ринку електроенергії приховати щось дуже складно. Усі учасники між собою знайомі, менеджери «мігрують» з однієї компанії до іншої, а чутки швидко ширяться. Вже за кілька тижнів після старту закупівель «струму» з Білорусі компанією «ТЕТ Груп» кілька анонімних телеграм-каналів та популярних інтернет-видань опублікували договір, згідно з яким «ТЕТ Груп» купує електроенергію через компанію Vector Energy Innovation.

Договір із боку Vector Energy Innovation підписав директор компанії Тар'ям Матар Мохамед Тарьям (громадянин ОАЕ). Але українцям він може бути добре відомим, оскільки також є директором Industrial Innovation Group. Ця компанія — перероджена ЄДАПС, яка тривалий час заробляла на друці документів. Її власник Юрій Сидоренко причетний до величезної кількості корупційних скандалів:

  • він намагався підкупити чиновників у Єгипті;

  • МВС у 2010−2013 роках у консорціуму ЄДАПС закупило бланки посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів за ціною, що в середньому в чотири рази перевищувала собівартість;

  • Юрія Сидоренка та його партнерів звинувачують у корупції в США;

  • у травні 1994-го Сидоренко, зважаючи на матеріали слідства, був причетний до замаху на вбивство президента концерну «Украгротехсервіс» Володимира Бортника.

Хто насправді керує схемою та скільки заробляють організатори

«Біленерго» продає електроенергію за ціною $ 59 за мВт*годину, а українська компанія купує її вже за $ 100. На ринок вона надходить за ціною близько 107−120 доларів. Маржу в 41% отримує Vector Energy Innovation. За цією компанією, як і за Industrial Innovation Group, ймовірно, стоїть Юрій Сидоренко.

Здавалося, що його схеми назавжди зупинено в Україні. Але зі зміною влади змінилася ситуація. Ще кілька років тому на публічних заходах компанії Сидоренка почав з'являтись голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Ще у 2019-му IIG похвалилися нібито найсучаснішим та найшвидшим друком паспортів. Перед публікою влаштували ціле шоу — паспорт надрукували за 10 хвилин. Серед основних спікерів — Давид Арахамія. «Щоб люди жили краще, має бути держава в смартфоні», — вкотре повторив гасло політик. На адресу компанії він не шкодував компліментів. «Якщо зараз подивитися, як держава взаємодіє з людиною, то це просто пекло», — обурився він.

Після цього, за інформацією ЗМІ, він сприяв виходу Industrial Innovation Group на український ринок.

Але якщо з друкуванням паспортів реалізувати плани поки що не вдалося, з електроенергією вже є успіхи. Українська влада довела ринок до ситуації, коли без імпорту електроенергії з Білорусі обійтися не вдалося. Тоді Нацкомісії у сферах енергетики довелося зняти заборону купівлі струму в сусідній державі. Можлива роль Арахамії — забезпечити придбання потужностей фірмою «ТЕТ Груп», яку практично зробили ключовим постачальником.

З іншого боку, Vector Energy Innovation вдалося безпосередньо домовитися з Білоруссю і отримати для себе особливі умови. Вони перші та у найбільших обсягах почали отримувати електроенергію, з іншими компаніями білоруська сторона працювати відмовлялася. І тут уникнути згоди Олександра Лукашенка практично неможливо. Він особисто контролює всі енергетичні угоди з іншими країнами. Як розповіли OBOZREVATEL деякі учасники ринку, з боку Білорусі до організації постачання також має стосунок наближений до Лукашенка бізнесмен Микола Воробей. Він володіє компаніями «Інтерсервіс» та «Нафтобітумний завод».

Обсяги, що постачають через «ТЕТ Груп» щомісяця, за рік дозволяють заробляти приблизно $ 390 млн на різниці в тарифах. Ймовірно, компанія Сидоренка, який перебуває в міжнародному розшуку, ділить прибуток між українськими та білоруськими високопоставленими політиками.

Фактично українці, купуючи струм із величезною націнкою, фінансує режим Олександра Лукашенка, який засуджують у всьому світі. А відомий у всьому світі корупціонер Юрій Сидоренко, ймовірно, використовуючи зв'язки у «Слузі народу», отримав можливість заробляти на енергетиці десятки та сотні мільйонів доларів.

Головне питання: хто в Україні відповість перед законом за участь у корупційній схемі, і чи Давид Арахамія заперечуватиме свій зв'язок із Сидоренком? А поки правоохоронці бездіяльні, українці переплачують за електроенергію та спонсорують не лише корупціонерів, а й збагачують невизнаного президента Лукашенка. Тим часом тарифи на електроенергію, з огляду на все, підвищуватимуть, щоб дати заробити більше корупційним політикам.

Читайте також: Володимир Макей: чому Білорусь може втратити державність

Схожі новини