Передплатити Підтримати

Ультиматум Великобританії: Кремлю дали добу на пояснення щодо отруєння Скрипаля

Великобританія дала Росії один день, щоб дати пояснення щодо отруєння в Солсбері колишнього офіцера ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки Юлії.

Прем'єр-міністр Тереза Мей заявила, що якщо 13 березня змістовної відповіді не буде, Лондон почне вживати заходів. Великобританію вже підтримали США, повідомляє Главком.

Виступаючи в парламенті ввечері 12 березня, прем'єр-міністр оголосила про перші висновки слідства у справі Сергія Скрипаля та його дочки Юлії. На думку слідчих, проти росіян застосували нервово-паралітичну речовину “Новачок”, винайдену в СРСР. Мей зазначила, що можливі тільки два варіанти розвитку подій: або Росія застосувала проти Великобританії бойову отруйну речовину, або Москва настільки погано контролює свої військові розробки, що вони потрапили до третіх рук.

МЗС Великобританії викликало до себе російського посла Олександра Яковенко і висунуло вимогу надати пояснення до кінця дня 13 березня.

Тереза Мей прямо не говорила, як саме Великобританія планує відповісти на отруєння в Солсбері, але британська преса обговорює як мінімум чотири основні напрямки можливих санкцій: висилка російських дипломатів; бойкот чемпіонату світу з футболу; кібератака на російські сайти. За інформацією The Times, Лондон може атакувати урядові портали або ресурси “фабрики тролів”.

Також, можливо, Британія введе нові міжнародні санкції. У Новій Зеландії вже заявили, що готові разом з Великобританією розглянути спільні нові міжнародні дії проти Росії. Позицію Лондона підтримали і в Вашингтоні.

“Новачок” - це серія бойових отруйних речовин нервово-паралітичної дії, винайдених в Державному науково-дослідному інституті органічної хімії і технології. Про розробку “Новачків” відомо з розповідей одного з творців речовини Віла Мірзаянова, який у 1990-х емігрував до США. Стверджується, що “Новачок” у кілька разів сильніше за VX і зарину, а приготувати склад можна зі звичайних хімікатів, що використовуються на заводах з виробництва добрив і пестицидів. “Новачок” пригнічує дихання і уповільнює серцебиття. Речовина може використовуватися як газ, так і в рідкій формі. У Раді Федерації вже заявили, що Росія знищила всі запаси хімічної зброї, в тому числі “Новачка”.

Нагадаємо, 4 березня у британському Солсбері чоловіку і жінці стали погано в торговому центрі, після чого вони були шпиталізовані з серйозним отруєнням невідомою речовиною.