Замість відпочивати, по суботах Ізраїль протестує
Сотні тисяч ізраїльтян обурені скандальною судовою реформою, яку просуває уряд Нетаньягу
Ось уже вісім субот поспіль тисячі ізраїльтян виходять на вулиці Тель-Авіва, Хайфи та інших міст країни, аби висловити своє обурення судовою реформою, яку просуває уряд Беньяміна Нетаньягу. Ця реформа передбачає, зокрема, посилення урядового контролю над процесом виборів суддів Верховного суду, а також можливість скасовувати рішення Верховного суду Ізраїлю… простою більшістю голосів у Кнесеті (парламенті).
Під час акцій протесту, що відбулися 26 лютого, тільки у Тель-Авіві на вулиці вийшли понад сто тисяч ізраїльтян. А напередодні суботніх мітингів, повідомило видання The Times of Israel, проти запланованої урядом судової реформи рішуче виступили понад 100 колишніх і теперішніх офіцерів Відділу спеціальних операцій Військової розвідки Ізраїлю. У своєму відкритому листі вони пригрозили припинити виконання службових обов’язків, — якщо уряд не скасує судову реформу. Військові закликали уряд Нетаньягу шукати консенсусу — замість того, щоб намагатися «викоренити ізраїльську демократію».
Нетаньягу, втім, наразі не відступає. Як зазначило видання The Jerusalem Post, прем'єр-міністр заявив, що «сьогодні протестують ті самі люди, які демонстрували проти вакцин від ковіду»… Це неправда: проти вакцинації в Ізраїлі були насамперед ортодокси, а вони на парламентських виборах голосували за релігійні партії, що увійшли до уряду Нетаньягу.
Особистий інтерес Нетаньягу у судовій реформі, яку представив міністр юстиції Ярів Левін, очевидний. Адже зміни до судових процедур, які просуває уряд, потенційно можуть скасувати судове провадження щодо самого лідера партії «Лікуду». А триває воно щодо Нетаньягу відразу за трьома справами — одержання коштовних подарунків, домовленості зі ЗМІ щодо лояльної подачі інформації про діяльність уряду Нетаньягу й лобіювання інтересів медіамагната. Зрозуміло, що сідати за ґрати прем'єр-міністр не хоче…
Нагадаємо, після перемоги на дострокових виборах лідер консервативної партії «Лікуд» Беньямін Нетаньягу домовився про створення уряду з очільниками ультраправих і ультраортодоксальних політсил. Відтак цей уряд вийшов найбільш правим і найбільш релігійним в історії Ізраїлю. Зокрема, пост міністра нацбезпеки зайняв лідер партії «Релігійний сіонізм» Ітамар Бен-Ґвір. Цей ексчлен радикального руху «Ках», внесеного в Ізраїлі й США до переліку терористичних організацій, закликає до депортації з країни «нелояльних» арабів, в тому числі депутатів Кнесету від арабських партій.
Обурення тисяч ізраїльтян урядовою судовою реформою намагаються використати опозиційні політики, які, за інформацією The Times of Israel, «з'явилися на багатьох акціях протесту». Колишній прем'єр-міністр і нинішній лідер опозиції Яїр Лапід заявив на мітингу, звертаючись до уряду: «Ми не дозволимо вам знищити ізраїльську демократію. І не маємо наміру мовчати». А екскерівник ізраїльської поліції Роні Альшейх, виступаючи в Тель-Авіві, назвав плани уряду Нетаньягу переворотом, що «передасть усю повноту влади її виконавчій гілці - без будь-яких стримувань і противаг». Як попередив Альшейх, «у нас є державна поліція, яка відмовиться виконувати будь-які явно незаконні накази».
А тим часом…
Як повідомило видання Israel Hayom, американська рейтингова компанія S&P попередила: запланована урядом Нетаньягу судова реформа може призвести до зниження економічного рейтингу Ізраїлю.
Думка з приводу
Ізраїль: сценарій апокаліпсису запущено
Ювал Ной ХАРАРІ, (професор Єврейського університету в Єрусалимі, автор бестселера «Sapiens. Коротка історія людства»
…Мені, як і іншим ізраїльським ученим, уже давно було ясно, що демографічні тенденції в Ізраїлі призведуть зрештою до того, що ультраортодокси, релігійні євреї і традиціоналісти стануть більшістю. Але було не до кінця зрозуміло, що станеться, коли в їхніх руках буде зосереджено всю повноту влади.
…Тепер ми все знаємо. Новий уряд у шаленому поспіху приймає закони, мета яких — ліквідація незалежної судової системи. І здатності судової влади стримувати виконавчу владу, захищаючи права меншин.
Але це лише перший етап. Щойно буде усунуто перешкоду у вигляді Верховного суду, ця (або майбутня) коаліція зможе безперешкодно приймати закони, що обмежують громадянські права ізраїльтян, а також базові права людини — як ізраїльтян, так і палестинців на територіях.
На порядку денному все: від обмеження свободи слова, прав жінок і ЛГБТ — до розширення повноважень рабинатських судів і усунення арабських партій від участі у виборах. Більше того, якщо 61 депутат Кнесету захоче змінити виборчу систему або позбавити права голосу тих, кого вони визнають «зрадниками», то змінити нинішню коаліцію на майбутніх виборах буде взагалі неможливо.
Зрозуміло, уряд заявляє, що не проти демократії. Навпаки, стверджує він, судовий переворот призведе до встановлення «справжньої демократії». Однак демократію уряд визначає як диктатуру більшості, яка не передбачає ні захисту прав меншин, ні стримувань і противаг, що обмежують виконавчу владу. Згідно з таким підходом, у тому випадку, якщо 51% виборців вирішать відмовити у праві голосу решті 49%, позбавити найманих працівників прав на страйки, скасувати академічну свободу, загнати ЛГБТ назад у підпілля або закрити ЗМІ, які їм не подобаються, — це й буде «справжня демократія».
…Дехто стверджує, що навіть якщо нинішній уряд справді хоче цілеспрямовано ліквідувати демократію, цього не хочуть мільйони ізраїльтян, які голосували за партії, що створили коаліцію. Проте практично основна частина протестувальників проти дій уряду належить лише до частини ізраїльського суспільства. Складається враження, що серед тих, хто голосував за уряд, більшість підтримує його кроки, а решта або виявляє байдужість до того, що відбувається, або не розуміє, що відбувається.
Незначна кількість тих, хто голосував за партії, що входять до коаліції, кажуть, що «так це не робиться». Але ця фраза викликає тривогу. Виходить, розбіжності стосуються лише способу досягнення кінцевої мети. Сама мета не ставиться під сумнів. Іншими словами, ми також згідні ліквідувати демократію, але без зайвих ексцесів, поступово підтримуючи суспільний діалог.
Я щиро намагався прислухатися до людей, які голосували за «Лікуд», ШАС, «Яадут га-Тора» і «Релігійний сіонізм», але так і не виявив достатньої кількості тих, хто звернувся би до уряду зі словами: «Друзі, ви збожеволіли! Це зовсім не те, що ми хочемо. Ми вас обрали не для цього!». Якщо таких людей серед виборців нинішньої коаліції все-таки чимало, то нехай вони піднімуть свій голос просто зараз. Інакше буде надто пізно…
(Джерело — vesty.co.il, зі скороченнями).