«Стоїш у черзі по каву... З одного боку президент якоїсь держави, з іншого – керівники світового бізнесу»
Львів’янка Соломія Паславська розповіла журналістці «ВЗ» про свої враження від Світового економічного форуму у Давосі
Цього року Cвітовий економічний форум у Давосі (Швейцарія) вперше відбувся без участі країни-агресора росії. Натомість від України поїхала рекордна кількість молодих учасників – десять осіб. На порядку денному у Давосі була тема війни росії проти України, економічні перспективи нашої держави, глобальна продовольча та енергетична кризи… Навіть відкриття Світового економічного форуму розпочалося з Гімну України. Це було несподівано і дуже зворушливо. Про поїздку до Давоса журналістці «ВЗ» розповіла менеджерка проєктів з діджиталізації у регіонах Міністерства цифрової трансформації, 28-річна львів’янка Соломія Паславська.
– Я навчалася у коледжі в Європі, – каже Соломія. – У перший день війни я і мої друзі зі спільноти Global Shapers, яка працює під егідою Світового економічного форуму, створили платформу під назвою Support Ukraine Now. Вона інформує про те, як іноземці можуть допомогти Україні під час війни. Ми її локалізували на 40 країн і 40 мовами! Наприклад, куди француз у Франції може занести гуманітарну допомогу, куди переказувати гроші, яку інформацію поширити у соціальних мережах про ситуацію в Україні. За місяць ця платформа отримала мільйон переглядів в усьому світі! Ці шляхи допомоги називаємо зернятами і кажемо: «Every seed matters» («кожна зернинка має значення»).
Ініціативу підтримали представники Світового економічного форуму. Вони розмістити інформацію про платформу на своєму сайті та у соціальних мережах. Відтак запросили 10 учасників спільноти Global Shapers зі Львова, Києва та Одеси – представляти нашу державу на Світовому економічному форумі. Щороку з 10 тисяч людей у спільноті Global Shapers обирають 50 шейперів для участі у Світовому економічному форумі. Від Латинської Америки до Азії – від кожного регіону обирають кількох представників, не більше двох людей з регіону. Це люди, які створили унікальні проєкти у своїй країні або регіоні. Майбутній учасник має пройти конкурсний відбір. У 2022-му стався безпрецедентний випадок – Україну представляла делегація з десяти українських шейперів. Це була особиста ініціатива засновника Форуму Клауса Шваба.
– Яке найсильніше враження?
– На відкритті Форуму ми усі були в національних костюмах – у вишиванках, з прикрасами від українських дизайнерів. Кожен мав стрічку синьо-жовтого кольору.
На початку Форуму виступив його засновник Клаус Шваб. Після того він попросив зал, а це близько 3 тисяч учасників з різних країн світу, привітати нас. Далі була онлайн-промова президента Володимира Зеленського. До нашої делегації було багато уваги, люди цікавилися ситуацією в Україні, висловлювали свою підтримку.
– Про що вас запитували у кулуарах?
– Усі знали, що росія напала на Україну, про злочини російської армії. Ми про це і не говорили. Коли я підійшла до столика з кавою, до мене звернулися два професори університетів – Колумбійського та Сінгапурського. Перше, що сказали: «Ми були переконані, що ви здастеся у перші три дні». Намагалася пояснити їм, що «здатися» було неможливо.
Цікавою була розмова з керівником IBM. Говорили не лише про технічне оснащення України, а й про побутові речі. У цей момент в Україні якраз виник дефіцит солі… І я йому про це розповіла. Він дуже здивувався. Запитував про наявність медикаментів у регіонах. Загалом багато людей запитували, чим можуть допомогти Україні.
– Який результат отримає Україна від участі у Світовому економічному форумі?
– Економічний форум у Давосі – це насамперед можливість познайомитись зі світовими лідерами та забезпечити подальшу співпрацю у різних напрямах. Ми напрацювали велику кількість проєктів у гуманітарній, дипломатичній та економічній сферах.
Форум – майданчик для обміну інформацією. З одного боку – це можливість розповісти про Україну, про те, що у нас відбувається. Крім того, можливість почути, що думають про Україну люди з різних куточків світу. Увага до України справді надзвичайно велика. Утім, був момент, коли серед учасників Форуму поширювалася інформація про те, «що Україна – корумпована держава, і не варто вкладати у неї гроші». Це був вкид російської пропаганди, аби дискредитувати Україну в очах світового бізнесу.
– Чи були розмови щодо вступу України до Європейського Союзу?
– Усі говорили про те, що Україна повинна отримати кандидатство в Європейському Союзі. Україна вже подала до ЄС опитувальник з різних галузей, який опрацьовує спеціальна Європейська комісія. Президентка Європарламенту Роберта Мецола пообіцяла на Форумі у Давосі, що зробить усе можливе, аби комісія швидко опрацювала наш опитувальник. У Давосі порушували три основні питання, які стосувалися нашої країни: війна в Україні і боротьба за європейські цінності; можлива світова криза через постачання зерна до Північної Африки; енергетична криза, яку може спровокувати росія.
– Чи мали ви розмови з відомими політиками чи банкірами?
– Ми спілкувалися з мером Стокгольма, з президентом Швейцарії, президенткою Європарламенту Робертою Мецолою. Мали зустріч з керівником фармакологічної компанії «Астра Зенека», з керівником Світової організації торгівлі, керівниками технологічних та консалтингових компаній, таких, як SalesForce, Accenture. Директорка Світового банку Крісталіна Георгієва нас обіймала. Ми подякували їй за підтримку України, зробили спільне фото.
Бувало так: стоїш у черзі по каву, з одного боку президент якоїсь держави, з іншого – керівники великого бізнесу. Важливо було не втратити можливість та швидко заводити розмову. Це великий майданчик для можливостей, які ми намагались використати з максимальною користю для України. Вразило учасників Форуму те, що пересічні українці згуртувались і допомагають Збройним силам України. І у них є величезне бажання цю ініціативу підтримати та надати Україні матеріальну допомогу. Я мала розмову з аргентинським філантропом-мільярдером, який допомагає біженцям з різних країн світу. Він виявив бажання допомогти українцям-переселенцям.