Обслуги у готелях більше, ніж відпочивальників
Переваги та нюанси відпочинку у Туреччині в період карантину
Довгоочікувана пора відпусток стартувала! Цьогоріч через коронавірусну кризу чимало країн знизили вартість відпочинку на морях-океанах. Щедрою до туристів виявилася і Туреччина. Спокуслива пропозиція підкорила й мене. Тож закінчення весни я зустрічала в Аланії.
У когось «вкрали» два дні, нам подарували добу!
Путівку замовляла заздалегідь. Великим плюсом вважала відсутність у готелях гостей із Росії. Натрапляла на бюджетні пропозиції у Кемері за 9 тисяч гривень за двох на сім ночей за «все включено». Направду, в Україні на море за такі гроші за відповідного обслуговування не потикайся… Але перевагу віддала Аланії. Захотілося мати кращий сервіс та пляж.
Крім відсутності росіян та спокусливої цінової пропозиції, Туреччина вирішила порадувати українців ще одним бонусом — скасувала обов’язкові ПЛР- тести при в’їзді. Слід було лише оформити HES-коди, які давали право туристам перебувати поза готелем. У той час в країні ще діяв жорсткий локдаун, й у вечірню пору місцевим (а також усім, хто володіє нерухомістю у Туреччині) не дозволялося виходити на вулицю. Та найбільшим сюрпризом стало те, що туроператор подарував нам ще добу відпочинку за свій кошт. Бо відбулася накладка з авіарейсами. У той час як в інших українців через зміни графіка чартерних рейсів пропадало до двох днів. Хоч календарно доби було витримано, адже людям ранковий рейс з Києва замінили на вечірній, а повернення додому, навпаки, з вечора перенесли на ранок.
Дві години — й літак приземлився в Анталії. Потрібно було знайти свій трансфер. Звичного ажіотажу біля стійок операторів немає. Бо людей дуже мало. Якихось 10 хвилин, й усі розсілися по автобусах та помчали до берегів турецьких.
У свій готель ми прибули якраз на сніданок. До поселення залишалося ще кілька годин, але нас відразу запросили з дороги перекусити. Завчасно у номери не поселили, проте виділили кімнату, де можна було залишити свої речі та переодягнутися. О 8-й ранку ми перші були на пляжі.
Пізніше з’ясувалося, що наш готель був закритий кілька місяців і тільки почав відновлювати свою роботу. Можна було помітити багато дрібниць, які видавали — ще не сезон. Це й гори каміння, нанесені штормами на береги, й зачинені бар та туалет на пляжі, не така різноманітна їжа, як мала б бути у готелях типу «5 зірок UALL», обмежена у часі робота СПА-центру й водних гірок. Та всі ці недоліки виправили за два дні. Особисто для мене ніщо не було проблемою. Бо мала найважливіше: чистюсіньке море, де камінчики виднілися на дні й на глибині понад два метри, теплюсінька водичка (22−23 градуси), лагідне сонечко (до +30°С) й безумовна тиша! Цю тишу лише час від часу порушували… «Плач Єремії», «Казка», «Без обмежень», «Дзідзьо» та інші українські виконавці. Бо всюди поряд на пляжі, як виявилося, були українці, які гарно відпочивали й разом співали пісень.
Туреччина задихається без туристів
Наш готель розрахований на 3000 місць. Однак у перший тиждень після відкриття ледь можна було нарахувати сім десятків відпочивальників… Це катастрофа для бізнесу! Й без слів було зрозуміло: Туреччина задихається без туристів. Обслуги у готелі — більше, ніж відпочивальників, готові виконати ледь не будь-яку твою забаганку. Звісно, української тут ніхто з персоналу не знає. Ба більше, російської теж. Цю курортну зону називають «німецькою» (адже її облюбували жителі Німеччини). Деякі працівники могли кілька слів зв’язати англійською. Але нам цього було достатньо — і дорослі, і діти розумілися.
А спілкуватися треба було, бо ж через карантинні обмеження «шведський стіл» отримав нове «обличчя» — офіціанта, який особисто накладав обрані вами страви (стояли за склом). А їх — десятки… Слід було перше не просто визначитися, що їсти, а й придумати, як це людині пояснити. «Незручно!» — скаже хтось. Відповім: «Навпаки». Адже помітно менше було тарілок у туристів на столах, люди ощадливіше обирали страви й менше залишали нез’їденого.
У номерах щодня прибирали до обіду, поки гості на морі. У перші дні на ліжку знаходили чудових лебедів. Та не підтримана традиційним «ван долар» взамін прикрас з рушників, щедрість і фантазія турецьких покоївок закінчилася…
Зустріч з готельним гідом відбулася швидко. Він розумів, що під час карантину гуляти великою компанією мало хто хоче. Зате ціни на екскурсії до 30% знижені порівняно з попередніми роками. Ненав’язливо запропонував подорожі у крутий аквапарк та відоме багатьом Памуккале. А потім розповів, як можна самостійно доїхати до найгарніших пляжів регіону… Правда, зробити це можна було далеко не завжди, адже через карантин не їздив громадський транспорт. Але нам пощастило — випали дні, коли обмеження трохи послабили. Ми взяли курс на фортецю Аланії та пляж Клеопатри.
До морозива — сувеніри у подарунок
Дорога, звідки б ти не добирався у межах району, коштує близько пів долара в один бік. Не залежить, одну зупинку ти їдеш чи десять. Але якщо не розраховуєшся у лірах, будь готовий платити удвічі дорожче, бо решту з доларів чи євро дають без центів.
Набережна Аланії вразила порожнечею. Якщо на кілька кілометрів була сотня туристів, то добре. Над дорогою відчиненими були лише кілька бутиків та продуктових магазинчиків. Ціни — помірні. Морозиво на будь-який смак можна було придбати за 5−6 лір (менш ніж 20 гривень) ще й отримати у подарунок сувенірчик — браслет, мушлю чи магнітик, які зазвичай коштують 1−2 долари). Кукурудза, при тобі зварена, — 5 лір. Усюди — вивіски з копійчаними цінами на білизну, купальники, пляжні сумки. У рази дешевше, як в Україні. Здивуванню не було меж, адже від тієї ціни ще ж можна було торгуватися. Бо це у турків в крові! Але торгуватися не було кому, бо ж ходити по магазинах ніхто не поспішав.
Усі розпитували: «Звідки ви?». Почувши, що з України, турки ставилися дуже привітно! Я відчула, що кожен турист тут — це подія. Це так кайфово! Звісно, не втрималася й запитала, чи не сумно їм без росіян. У відповідь від усіх чула: «Ні». Хоча у душі не завжди вірила тим словам, бо ж наші сусіди становлять левову частку відпочивальників, а це — заробіток.
Українці здають апартаменти по 350−500 доларів за місяць
Пляж Клеопатри в Аланії розташований біля підніжжя скелі, на якій стоїть знаменита турецька фортеця. Він зачарував прозорістю води та кольорами моря. Такими барвами вдається насолодитися не усім гостям навіть найвибагливіших курортів. Водичка — казка! Неподалік у бухтах швартуються поодинокі кораблики.
Зовсім поряд — фунікулер, яким можна піднятися до входу у замок. Гріх було не скористатися можливістю побачити Аланію як на долоні. Підйом — 30 лір (близько 120 гривень). А зверху відкривається неймовірний вид! Це будинки та готельчики, що, як гриби, обліпили пагорби та береги з одного боку та неприступні мури, що височіють над крутим обривом, з іншого. А на самісінькому вершечку — руїни візантійської церкви Святого Георгія IV-V ст. н. е. Туди вхід платний — 40 лір (близько 160 гривень). Чи є там особливо ще щось подивитися? Я б сказала, ні. Але кілька цікавих кадрів зробити можна. Самій фортеці — близько 800 літ. Довжина її мурів — 6,5 кілометра. Оскільки замок було збудовано на місці більш давнього укріплення, то на території збереглися ще й кілька стародавніх будівель, серед яких цегляні цистерни, ванни та згаданий храм.
Назад ми вирішили спускатися пішки. Дорога зайняла годину. Вечоріло, й сонечко лагідно пестило вже гарно засмагле тіло своїм промінням. Яка насолода прогулятися старовинними стежками! Біля підніжжя з іншого боку був порт. А там — продуктовий та промисловий ринок, супермаркети, де більш людно, та автостанція. Ціни на овочі — мізерні (у Туреччині багато теплиць).
Відпочинок вдався! Додому від’їжджали сповнені сил та чудових вражень. А ще — із новим запрошенням в Аланію. Бо познайомилися зі сім’єю із Закарпаття, яка давно має власну нерухомість неподалік та здає квартири у найм туристам. «Українців в околицях багато. Маємо групи у Вайбері та Вацапі. Хтось ближче, хтось далі живе від моря. За житло власники правлять 350−500 доларів за місяць, залежно від сезону, кількості кімнат та розташування. Ми свої здаємо відразу на рік. Коли закінчується оренда в якійсь квартирі, самі приїжджаємо на відпочинок з дітьми на місяць-два, а тоді — знову її у найм, й повертаємося в Україну», — розповідає пані Інга.
Коли сіли в літак і пілот повідомив, що у Львові 9 градусів тепла, вухам не вірилося. Адже покидали Туреччину, коли там було +32. І ось на підльоті до Львова в ілюмінаторі побачила… сніг! Він сипав між хмарами, а на землю опускався рясним дощем. Вийшли з літака — і знову неймовірно захотілося у літо!