Черчілля теж «расистом» назвали...
А ще агресивні демонстранти осквернили кілька військових монументів. Британський уряд готує жорстку відповідь
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/414732/churchill.jpg)
Як інформує британська газета The Sunday Telegraph, уряд Сполученого Королівства має намір значно посилити покарання за осквернення військових монументів. За планом, який обговорили міністри юстиції і внутрішніх справ та генпрокурор, такі злочини мають каратися позбавленням волі терміном до 10 років. Уряд Бориса Джонсона відреагує у такий спосіб на наругу над кількома монументами, яку вчинили днями учасники «антирасистських» протестів. Зокрема, вандали обписали спреєм статую колишнього прем’єр-міністра Великої Британії Вінстона Черчілля, що височіє у Лондоні перед будівлею парламенту Сполученого Королівства.
Від британських «антирасистів» потерпів також Cenotaph — меморіал, присвячений військовим, загиблим під час двох світових воєн (демонстранти, зокрема, намагалися підпалити розміщений на монументі прапор Великої Британії). Були також облиті фарбою два військові меморіали у графстві Лінкольншир.
«Антирасистські» протести у Британії стали відголоском масових заворушень у США, приводом для яких була смерть Джорджа Флойда, 46-річного рецидивіста й наркомана. У Міннеаполісі (штат Міннесота) цей афроамериканець був затриманий поліціянтами, коли намагався розрахуватися фальшивою купюрою. Правоохоронці застосували надмірну фізичну силу, і Флойд помер… Поліціянта заарештували й звинуватили у вбивстві, він стане перед судом. А Сполученими Штатами прокотилася хвиля демонстрацій, учасники яких виступили проти расизму, який, на їхню думку, став справжньою причиною убивства Флойда. До мирних демонстрантів приєдналися погромники й мародери, які грабували й підпалювали крамниці. Під час американських заворушень кілька осіб загинули, зокрема правоохоронці… «Флойдівські» демонстрації у Великій Британії також були масовими. Попри те, що вуличні зібрання через пандемію коронавірусу там зараз заборонені, учасниками майже 200 маніфестацій стали на островах близько 150 тисяч осіб. Понад сто з них заарештовані, десятки поліціянтів поранено.
Статую Черчілля на Парламентській площі Лондона вандали спаплюжили двічі. Спочатку написали спреєм гасло, скероване проти поліції, а потім про те, що Черчілль був расистом… Аби захистити пам’ятник від подальших нападів, бронзового Черчілля закрили металевими щитами.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/06/churchill_1.jpg)
На захист колишнього британського прем’єра виступив нинішній, лідер Консервативної партії Борис Джонсон. «Пам'ятник Вінстону Черчіллю на Парламентській площі є постійним нагадуванням про його досягнення у порятунку цієї країни і всієї Європи від фашистської та расистської тиранії», — написав Джонсон у соцмережі Twitter. На думку Джонсона, напади агресивних демонстрантів на статую Черчілля є «абсурдними» й «ганебними». «Так, Черчілль іноді висловлював думки, які були для нас неприйнятними і є такими сьогодні. Але він був героєм і цілком заслужив на цей пам’ятник». За словами Джонсона, минуле Великої Британії не можна змінювати або цензурувати. Хоча пам’ятники були встановлені представниками попередніх поколінь, які розуміли добро і зло інакше, ніж розуміють їх британці сьогодні, «ці пам’ятники вчать нас нашого минулого, з усіма його недоліками. Їх повалення було би брехнею про нашу історію і збідніло би знання майбутніх поколінь».
Іще більше, ніж лондонська статуя Черчілля, потерпів пам’ятник Едварду Колстону у Бристолі. Монумент скинули з п’єдесталу, розмалювали фарбою, протягнули містом і кинули у річку Ейвон… Купець Колстон, що жив на рубежі XVII і XVIII століть, торгував, зокрема, рабами. Його Королівська африканська компанія перевезла до Америки близько 80 тисяч африканських невільників… Водночас для Бристоля Колстон зробив дуже багато: заснував у цьому англійському місті школи, лікарні й храми. Міністр внутрішніх справ Сполученого Королівства Пріті Пейтел (має індійське походження) назвала повалення пам’ятника Колстону у Бристолі «абсолютною ганьбою». За словами Пейтел, «такій насильницькій поведінці виправдання немає».
Уже 23 червня на розгляд Палати громад має бути представлено законопроєкт, авторами якого є два депутати-консерватори, колишні військові Гулліс і Сандерленд, — про кримінальну відповідальність за осквернення військових меморіалів. За інформацією Sunday Telegraph, посилити покарання за наругу над монументами, пов’язаними з пам’яттю про війни, готова також опозиційна Лейбористська партія. Глава МВС у тіньовому кабінеті Нік Томас-Саймондс повідомив Sky News, що опозиція готова співпрацювати з урядом у цьому питанні.
Фото EПA і AFP