Джонсон обіцяє «Брексіт» – «без «якщо» чи «але»
Але Палата громад може перетворити обіцянку нового британського прем’єра на нікчемну «цяцянку»...
Новий прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон обіцяє, що до 31 жовтня 2019 року Сполучене Королівство точно покине Європейський Союз, «без жодних «якщо» чи «але». Британські прихильники «Брексіту» тішаться як діти… Але чи не зарано?
Борис Джонсон каже, «Брексіт» відбудеться у будь-якому випадку, незалежно від того, проголосує Палата громад за відповідну Угоду з ЄС чи ні. Але насправді жоден із імовірних варіантів розвитку подій зовсім не гарантує, що 31 жовтня Сполучене Королівство нарешті покине Європейський Союз.
Варіант перший — уряд Джонсона внесе на розгляд Нижньої палати британського парламенту ту саму Угоду з ЄС про умови «Брексіту», яку кілька разів вносила колишня прем’єрка Тереза Мей. Депутати Палати громад, у тому числі частина представників Консервативної партії Мей і Джонсона, за цю Угоду голосувати не хотіли. Чи зможе переконати депутатів новий глава уряду? Шансів на це практично немає.
Варіант другий — Джонсон спробує змінити текст Угоди з ЄС. Схоже, значна частина членів Консервативної партії, які проголосували за прем’єрство Джонсона, вірять, що йому це вдасться.
Третій варіант. Джонсон запевняє: якщо Палата громад не проголосує за Угоду з ЄС, стару чи нову, то 31 жовтня Велика Британія вийде з Євросоюзу без жодної угоди (тобто відбудеться так званий жорсткий «Брексіт»). І знову ж таки, це лише обіцянка Джонсона, яку Палата громад легко перетворить на нікчемну «цяцянку». Більшість її депутатів налаштовані різко проти «Брексіту» без Угоди з ЄС (і недарма, адже цей варіант загрожує Британії серйозними економічними проблемами). А відтак, аби не допустити такого «Брексіту», депутати, найімовірніше, проголосують за чергове його відтермінування, скажімо, на пів року.
Четвертим варіантом є дострокові парламентські вибори. Але чи наважиться на них Джонсон? Сумнівно. За прогнозами соціологів, його Консервативна партія зазнала би на таких виборах нищівної поразки й напевно втратила би владу. А Джонсон втратив би будь-які політичні перспективи…