Кабан-«поєдинок» любить самотність, але «для романтики» повертається у стадо
Улюблена їжа вепрів, крім жолудів, личинки травневих хрущів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/525989/kaban.jpg)
Щойно під впливом плюсової температури зійшов перший сніг, пішов я прогулятися знайомим лісом. І там побачив, як хтось чи то проорав, чи то пройшовся бороною по дорозі, що розділяє один квартал від іншого. А трохи далі, за кількадесят метрів, цей «хтось» чи не під кожним дубом перевернув догори дриґом листяну підстилку. «То попрацював кабан-«поєдинок!» — зі знанням справи пояснив мені знайомий єгер.
— «Поєдинком» у нас називають дорослого самця дикого кабана, — розповідає пан Сергій. — Такий собі альфа-самець: живе окремо від своєї братії, гуляє наодинці, харчується теж сам. Від стада відходить на кілометр, а то й на два… Відбувається це зазвичай тоді, коли вепр досягає дворічного віку, стає дорослим, самостійним. Ревниві самці у кабанячому гурті між собою кусаються. Льоха цим невдоволена, ричить на своїх «парубків». І тоді хтось з них, змирившись з долею, вирішує жити окремо…
— Кабан-холостяк?
— Ні, не холостяк. Але одинак. Коли у самок починається шлюбний період, він на відстані відчуває це і приходить до свого стада, парується з ними. А далі знову живе окремим життям, осібно від «колективу»…
Саме такий ось кабан-«поєдинок» своїми гострими іклами «боронував» лісову дорогу, робив рейвах під дубами. Шукав там жолудів, мишей та інших гризунів, нишпорив під корінням у пошуку всяких жучків. Знаю, що він, долаючи густі зарості очерету, навіть серед зими занаджується до нашого ставочка. Шукає у болоті багатих на протеїн молюсків, річкових черепах, жаб, черв’яків, жучків-пендраків.
— От часом нарікають: кабани на городі з‘їли бульбу! — продовжує пан Сергій. — Неправда! Не картоплю кабани їли — вони занадилися туди, де відчували наявність білих личинок травневого хруща. Тих самих пендраків, про які говорив вище. Для вепрів то велика смакота! З‘являються личинки там, де не зовсім належно оброблено поле від шкідників…
Маршрути кабана-«поєдинка» можна відстежити по всьому лісу. Минулого тижня підібрався він ледь не до крайньої хати у селі, яка примикає до лісу. Про наближення цього самітника дали знати домашні собаки. По-своєму вони гавкають, коли неподалік пробіжить козуля, коли шмигне лис чи пропетляє приблудний заєць. А от коли суне «поєдинок», Рекс із Мухою здіймають такий лемент, що ґазди серед ночі засвічують надворі світло. Хоч не хоч, а невдоволений здійнятим шумом кабан-самітник змушений шукати іншу, більш спокійну територію.