«Тут пункт обігріву, а не харчування»
Журналістка «ВЗ» відвідала два пункти незламності у Залізничному районі Львова, аби подивитися умови для тих, хто потребує тепла
З початку тижня «небесна канцелярія» вирішила нагадати, що на календарі - січень. Давно не було такого морозу! Нічні температури сягають позначки мінус 18−20, вдень — до мінус 12 градусів морозу. У такі по-справжньому зимні дні по Львову та області активізувалися пункти незламності, де можна випити гарячого чаю, зігрітися, зарядити ґаджет.
Через відчутне похолодання на Львівщині розгорнули десять мобільних пунктів незламності, які поповнили список стаціонарних пунктів (їх загалом 850). Серед новинок, де пропонують зігрітися, — Теплий хаб у Трускавці. Тут чекають лише вимушених переселенців із Бердянського району, що на півдні Запорізької області.
Журналістка «ВЗ» відвідала два пункти незламності у Залізничному районі Львова.
У теплому пункті Залізничної районної адміністрації гостюю вдруге.
Торік пункт обігріву був масштабніший, тоді розкинувся на чималу площу фоє адміністрації. Цього року все скромніше: невеличкий стіл з водою, кавою, чаєм, цукром та набором ліків.
Є кілька крісел для тих, хто прийшов погрітися, також є wi-fi. На випадок повітряної тривоги відвідувачі пункту Залізничної райадміністрації, які прийшли погрітися, можуть спуститися в укриття. Коли я завітала у пункт (приблизно о 17.00 в понеділок), людей не було… Безлюдно було і у пункті обігріву від ДСНС у Львівській області. Це намет поруч з районною адміністрацію. Але про неї згодом.
«Тут пункт обігріву, а не харчування, — відповів голова Залізничної районної адміністрації Ігор Савка на моє зауваження про скромний вибір перекусу (минулого року, окрім кави та чаю, тут можна було перекусити гарячими супами, вермішеллю швидкого приготування. — Авт.). — Це пункт, де можна зігрітися, підзарядити телефон, якщо раптом не буде світла. Можна випити гарячого чаю. Пункт працює орієнтовно місяць».
Ігор Савка каже, що елементарні харчі та медикаменти для пунктів незламності приносять благодійники з району. Деякі не вимагають звітності за каву, чай та цукор. Торік було більше охочих допомогти.
«Ми відкриті у робочий час з 8-ї ранку до 18-ї години, але охоронець має вказівку запускати людей зігрітися і вночі, — каже Ігор Савка. — До нас приходять люди вікової категорії 40, 60 та 70 років. Молодь заходить хіба що зарядити ґаджет. Зараз немає ВПО. Повноцінно пункт обігріву запрацював, коли почалися морози. Є жорсткі правила. Наприклад, якщо хтось хоче прийти у наш пункт зі своїм алкоголем — охорона не впустить. Але таких випадків не було».
«Святая святих» пункту обігріву Залізничної адміністрації - буржуйка.
Вона сучасна, не пропускає в підвальне укриття диму. Нею не лише опалюють, а й нагрівають воду для приготування гарячих напоїв. Запасів дров, каже Ігор Савка, вдосталь — 300 кубометрів.
Це дрова, які комунальники зрізали в районі упродовж року. «Також маємо генератор із запасами палива. В укритті робимо ремонт, розширюємо його, доводимо до ладу санвузли. Облаштовуємо кімнати матері та дитини, де будуть пеленальні столики. Плануємо залучити сюди лікарів», — каже мій співрозмовник.
Йду у пункт незламності від ДСНС, що за два кроки від Залізничної районної адміністрації. Тут вдосталь запасів печива та чаю, є пледи, дитячі іграшки, крісла і навіть розкладний диван для відпочинку. Пункт обігрівають за допомогою дизельної установки. Тепло подають через спеціальний шланг, декорований у мультяшному стилі, також є обігрівач Уфо.
Начальник караулу другої частини ДСНС України у Львівській області, пожежник-рятувальник Ігор Галушка розповідає, що люди приходять в їхній пункт, якщо зникло світло, або тепло, чи вдома пропав Інтернет.
«У нас є Старлінк, можна випити чаю, кави, зарядити телефон, — каже. — Для дітей є іграшки. Кому що потрібно — допоможемо. Пункт відкрили в зимовий період, коли найбільше потрібен. Раптом у когось вдома не тепло. Зазвичай до нас приходять люди віком від сорока років. П’ють чай, гріються 15−20 хвилин і йдуть».