Не червоний день у календарі
1 квітня – не червоний день у календарі, але все ж цей день багато де святкують. Суха, напівсуха і навіть солодка статистика говорить, що 80 відсотків населення чекає на цей день. Більш популярний тільки Новий рік
А як же все починалося?
О! Це було давно. Ще стародавні неандертальці, коли втямили, що вони вміють усміхатися, зрозуміли, чим відрізняються від інших тварин. А коли зрозуміли, що можуть покепкувати з інших, наприклад, вирити ближньому яму, то відчули, як людина в них прокидається. А коли у вириту яму, хихикаючи, спромоглися врити кілок, остаточно упевнились: вони стали людьми.
І пішло, і пішло… Людство розвивалось, а разом з ним розвивалось його почуття гумору і бажання пожартувати. Ще в часи фараонів, коли про 1 квітня не підозрювали, людей вже розігрували. Наприклад, оголошували реформи. Змінювались історичні епохи, змінювались і розіграші. Найвідоміші — це вибори, результати виборів, грошові реформи, революції. Але якось людство вижило, тому що вчасно зрозуміло, що гумор та сміх допомагають вижити. Бернард Шоу це давно помітив: «Інколи треба розсмішити людей, щоби відвернути їх від бажання вас повісити».
Про історію виникнення цього свята сперечаються давно. Все залежить від самого історика, точніше, від того, в якому архіві він ковтав пилюку. Якщо підсумувати їхню невдячну працю, то як не крути, а відправлятися треба в Давній Рим. Рим як Рим, хоча і давній. Люди ж нормальні. І тому там існувало Свято дурнів. Але не в наш день 1 квітня, а десь у середині лютого. А в Давній Індії було Свято жартів. Десь, по-нашому, в кінці березня. Ближче до 1 квітня.
Але щоб закріпити за 1 квітня право називатися Днем жартів, треба заглянути до середньовічної Франції. Пригадати, що в ті часи в середньовічній Європі рік починався 1 квітня. Так-так. Без жартів. І 1 квітня всі вітали одне одного з новим роком і чогось там бажали. Та ось король Франції Карл IX (вічна йому, що не кажи, пам’ять) з невідомих причин видав указ про перенесення нового року з 1 квітня на 1 січня. Ну, а деякі піддані, не бажаючи поступитися принципами, продовжували поздоровляти одне одного з новим роком 1 квітня. Решта підданих, національно свідоміших, з цих дисидентів сміялися, жартували і знущались. Оскільки сонце в ту пору року перебувало у сузір’ї Риб, то у Франції 1 квітня день жартів прозвали «квітневою рибою». Решта цивілізованих країн спочатку дивилися на Францію зі здивуванням, але з перенесенням нового року на 1 січня почали ставитись до 1 квітня, як і у Франції, з гумором. Бо подумали: «А чим ми гірші? У нас що, познущатися нема з кого?».
У кожної країни, звичайно, своя історія, свій колорит і своя назва. В Італії зараз 1 квітня «День обманщиків». В Англії «День веселих обманів». У Шотландії «День зозуль». У США «День дурнів». В Японії «День курки». А ось у Німеччині та Австрії 1 квітня довго вважали нещасливим днем. За легендою, першого квітня народився Іуда, що зрадив Христа, і тому людина, народжена в цей день, по життю буде невдахою. У цей день у селах ніхто не працював, не виганяли на пасовище худобу. Але з часом, мабуть, від нудьги, люди почали жартувати одне над одним, розігрувати.
Так і закріпилося, що у світі 1 квітня — Свято жартів. Змінювались часи, змінювались і розіграші. Якщо в Італії в усі часи найпопулярнішим жартом є прикріпити комусь нижче спини аркуш паперу з написом «Копни мене», то у світі масштаби жартів росли.
Так, у Лондоні в 1860 році в знатні родини було розіслано запрошення «прибути на щорічну урочисту церемонію умивання білих левів, яка відбудеться 1 квітня в Тауері об 11 годині». І сотні джентльменів та їхні леді з’явилися при параді.
Або ось 1 квітня 1957 року БіБі-Сі повідомило про надзвичайний урожай макаронів у Швейцарії. Були показані кадри, як селяни збирали варені макарони на полях. Наступного дня надійшла велика кількість прохань вислати розсаду…
У Росії 1 квітня, звичайно, ввів Петро І. Ще той гуморист. Чого варте тільки «вікно в Європу». Тому «1 квітня» в Росії прижилося швидко. Вже під час царювання Петра І трупа німецьких акторів запросила на спектакль царя та його свиту. І нічого ці актори не показали, повісивши на сцені плакат «1 квітня». Цар реготав довго. Як довго сміялися актори, історія замовчує.
Що стосується України, то тут система розіграшів та жартів не дуже відрізняється від європейської. Щоправда, останнім часом все виглядає як «якщо ти не вкрав, то тебе обікрали».
Добре, що є день, коли, як казав Марк Твен, «1 квітня ми пригадуємо, якими були решта 364 дні у році». Добре, що є день, коли можна обдурити безкорисливо, чесно, не пов’язуючи себе передвиборчими обов’язками.
1 квітня треба тільки пам’ятати декілька правил. Найголовніше відкрив Г. Гайне: «Жартувати і позичати гроші треба раптово».