«Я прожив гарне життя. Амінь»
Багаторічний завідувач кафедри урології ЛНМУ ім. Д. Галицького, професор урології Цезар Боржієвський не дожив до свого дня народження рівно місяць. Видатному лікарю вкоротив віку підступний Covid-19...
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/423585/cezarimg518.jpg)
5 листопада професору Боржієвському мало би виповнитися 90 років. Колеги та учні готувалися привітати Цезаря Кайтановича з ювілеєм, а замість цього їм довелося висловлювати співчуття сім’ї покійного. Рідні та близькі професора залишилися без надійної опори та підтримки. Ті, для кого став учителем, уже не почують від нього мудрих порад і настанов. Хворі, яких лікував, уже не зможуть зателефонувати лікарю, аби ще раз подякувати йому за врятоване життя. Цезар Кайтанович був світилом української медицини…
Львівський медуніверситет став для професора другим домом — рідній «альма-матер» він присвятив 56 років свого життя! Докторську дисертацію захистив 1966-го. Був першим у медінституті, хто отримав звання почесного професора. Заснував кафедру урології, яку очолював 35 років. Цезар Боржієвський ввійде в історію медицини як лікар, що першим почав проводити операції з пересадки нирок у Західній Україні.
1983 року урологічне відділення № 2 Львівської обласної клінічної лікарні реорганізували у відділення хронічного гемодіалізу, аналогів якому у Західній Україні на той час не було. Через два роки це відділення знову реорганізували, перетворивши його на відділення хронічного гемодіалізу і трансплантації нирки, яке отримало статус Центру трансплантації нирки західного регіону України. Трохи більш як через півроку тут провели першу пересадку цього органа.
Відділення очолив Петро Степанович Кондрат, а науковим керівником відділення став Цезар Кайтанович. «У ті часи, — згадує його дружина, лікар-пульмонолог Оксана Євгенівна Боржієвська, — він працював на межі людських можливостей: вдень завідував кафедрою, а вночі — ставав до операційного столу». Більшість пацієнтів з травмами, несумісними з життям, які можуть стати донорами, помирають переважно вночі, до 5-ї ранку. Нирку необхідно оперативно вилучити у донора і так само оперативно доправити до лікарні, де орган пересадять реципієнту, який на той момент буде відібраним з-поміж сотень інших і повністю готовим до трансплантації. Донорські нирки передавалися з Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, а також авіасполученням з балтійських країн, Санкт-Петербурга й Москви. Професор провів 130 трансплантацій нирок.
Будучи членом Всеукраїнської асоціації урологів, налагодив тісну співпрацю з Європейською асоціацією урологів, колегами зі США та Польщі. Один з його студентів відкрив у Польщі приватну клініку, і на прохання Цезаря Кайтановича багато апаратури та обладнання подарував львівській урологічній клініці. Професор домовився, щоб з Лондона до Львова транспортували С-дугу — високотехнологічний мобільний рентген-апарат, який дозволяв хірургам-урологам візуалізовувати тканини під час проведення оперативних втручань.
Цезар Кайтанович залишив по собі найцінніший спадок — своїх учнів. Під його керівництвом 19 кандидатів та два доктори медичних наук написали і захистили свої дисертації. Сам професор є автором двох монографій, понад 400 наукових праць та авторських свідоцтв на винаходи. Україні бракуватиме фахівця такого класу, напрочуд інтелігентної і доброї людини.
«Студенти залюбки відвідували його лекції, адже він стільки цікавого міг розповісти зі своєї практики! Ініціативну молодь заохочував брати участь у студентському науковому гуртку при кафедрі урології, а коли ті вже ставали лікарями, відбирав найбільш мотивованих, працездатних, відданих своїй професії і всіляко їх підтримував. „Пхав у спину“, — як казали його колеги», — згадує Оксана Євгенівна.
Серед учнів Цезаря Кайтановича — доценти кафедри урології ФПДО Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, кандидати медичних наук Володимир Васильович Дмитрієнко та Роман Зіновійович Шеремета. «Роман Зіновійович товаришував з нашим сином Андрієм, тож був нам як рідний», — каже Оксана Боржієвська і вперше за час нашої розмови всміхається. Дружина покійного професора важко переживає втрату. «Вчуся жити без мого Цезаря Кайтановича», — сумно зітхає.
«Ваш син Андрій також став лікарем-урологом. Завідує кафедрою урології ФПДО Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького. Обрав цю спеціалізацію, бо хотів бути як тато?» — цікавлюся. «Андрій народився урологом!». У голосі Оксани Євгенівни звучать нотки гордості за рідного сина: «Як був маленьким, ходив з батьком у клініку на всі перев’язки. Не читав дитячих книжок — із захопленням розглядав атласи з урології. Стати лікарем-урологом — це була його ініціатива. У Андрія — чудовий характер. Він і у мене, і у батька взяв тільки найкраще — виваженість, послідовність, добросовісність. Як щось робить — то робить це найкраще. Коли писав кандидатську, а потім докторську дисертацію, радився з Цезарем Кайтановичем, але бувало, що не погоджувався з його думкою, наводив аргументи, чому має бути так, а не інакше».
Covid-19 — страшна хвороба. Лікарі, які працюють у реанімаційних відділеннях «ковідних» лікарень, розповідають: людина, яка помирає, перебуває у свідомості, тож розуміє, що жити їй залишилось недовго. Професор також знав, що помирає, тому написав прощального листа, в якому подякував кафедральним працівникам, ректору медуніверситету, своїй сім’ї — невістці Ірині, дружині покійного сина Миколи, яка була для нього як донька, онукам Олексі і Дарію, закликавши їх завжди бути разом — як би не склалися їхні долі, сину Андрієві — своїй гордості, дружині — любові всього його життя. Лист закінчується словами: «Я прожив гарне життя. Амінь».
За час пандемії від ускладнень коронавірусної хвороби в Україні померло понад 140 лікарів. Covid-19 забирає найкращих…