«Якщо вип’єте некип’яченого молока, може початися дизентерія…»
А стафілококова інфекція комфортно почувається у зіпсованих тортах із кремом. Лікар-епідеміолог розповіла, як уберегтися від гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/419170/spalachy.jpg)
Поки тривав карантин і були закриті ресторани, кафе, бари, їдальні тощо, спалахи гострих кишкових інфекцій та масових харчових отруєнь на Львівщині не реєструвалися. Але з послабленням карантину в Україні епідеміологи зафіксували 34 такі спалахи — труїлися відпочивальники на базах відпочинку, працівники промислових підприємств, відвідувачі закладів громадського харчування (у тому числі під час святкування весіль) і діти у дитсадках.
На Львівщині, за даними обласного лабораторного центру МОЗ України, із січня по липень було зареєстровано 84 випадки сальмонельозу, 647 інших інфекцій встановленого походження та ще 1144 — невстановленого. Серед основних причин заступниця начальника управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області Олена Улашина називає грубі порушення санітарного законодавства: недотримання термінів і температурного режиму зберігання сировини та готової продукції, порушення правил обробки сирих яєць, додавання їх у страви (без попередньої термічної обробки), порушення правил дезінфекції та особистої гігієни персоналом, який готує страви, недотримання товарного сусідства при зберіганні харчових продуктів, порушення термінів проходження медичних оглядів працівниками тощо.
«Гострі кишкові інфекції — велика група захворювань, які проявляються інтоксикацією організму та ураженням шлунково-кишкового тракту. Збудниками кишкових інфекцій є окремі групи бактерій (шигели, сальмонели), умовно-патогенні мікроби (стафілококи, протей), віруси (ротавіруси, ентеровіруси), гельмінти (лямблії, амеби). Найпоширеніші кишкові інфекції — дизентерія, сальмонельоз, харчові токсикоінфекції, ротавірусна та ентеровірусні інфекції», — перелічує епідеміолог.
«В організм здорової людини збудники кишкової інфекції потрапляють через рот разом з їжею, водою або через брудні руки. Наприклад, дизентерія може початися, якщо випити некип’яченого молока (зокрема кислого) або з’їсти виготовлені з нього сир чи сметану, — наводить приклад Олена Улашина. — Кишкова паличка може проникнути в організм разом з неякісним кефіром або йогуртом. Стафілококова інфекція комфортно почувається у зіпсованих тортах із кремом. Збудники сальмонельозу потрапляють у нашу травну систему із зараженими продуктами: курячим м’ясом, яйцями, вареною ковбасою, сосисками, погано вимитими овочами й зеленню. Усі збудники кишкових інфекцій поводяться досить типово. Захворювання зазвичай починається з погіршення самопочуття і підвищення температури. З’являються нудота і діарея. Турбує біль у животі та здуття. За появи перших ознак кишкової інфекції необхідно терміново звернутися до найближчої лікувальної установи. Не займайтеся самолікуванням — це небезпечно для вашого здоров’я». Тим більше, що й Covid-19 у деяких хворих проявляється як кишкова інфекція!
Щоб уберегтися від гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, фахівець радить вживати лише ті продукти, в якості яких ви впевнені.
5 кроків до безпечної їжі:
1. Підтримуйте чистоту:
- мийте руки перед приготуванням і прийомом їжі, після відвідування туалету;
- мийте і дезінфікуйте всі поверхні та кухонне приладдя, які використовуєте для приготування їжі;
- захищайте продукти від комах і гризунів. Не допускайте на кухню собак, котів та інших тварин.
2. Відокремлюйте сиру їжу від готової:
- особливо сире м’ясо і рибу;
- для обробки сирих продуктів використовуйте окреме кухонне приладдя, зокрема ножі та обробні дошки;
- зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту сирих продуктів з готовими стравами.
3. Ретельно готуйте їжу:
- просмажуйте або проварюйте продукти, особливо м’ясо, яйця, рибу і морепродукти;
- доводьте страви до кипіння, щоб вони готувалися за температури, не нижчій, ніж +70°С;
- сік з м’яса чи птиці під час приготування повинен бути прозорим, а не рожевим.
4. Зберігайте їжу за безпечної температури:
- не залишайте готову їжу без холоду довше, ніж на дві години;
- до подачі на стіл зберігайте готові страви гарячими (+60°С);
- не зберігайте їжу надто довго (навіть у холодильнику).
5. Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:
- готуйте їжу на чистій або очищеній воді;
- зі свіжих та незіпсованих продуктів;
- ретельно мийте овочі й фрукти, особливо якщо плануєте вживати їх сирими;
- не вживайте продуктів, в яких закінчився термін придатності.