У «Бригідках» можна комфортно сидіти
У Львівському СІЗО відкрили платну камеру
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/413021/kamera2.jpg)
Телевізор, холодильник, мінікухня з чайником та мультиваркою, санвузол. Так виглядає перша платна камера у Львівському СІЗО. Це далеко не VIP-апартаменти, але таким умовам можуть позаздрити мешканці деяких студентських гуртожитків. Якщо буде багато охочих платити за перебування у кращій камері, то у СІЗО на Городоцькій облаштують ще кілька таких. Це обіцяє міністр юстиції Денис Малюська, який спеціально приїхав до Львова на «новосілля».
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/05/kamera.jpg)
Основна мета створення платних камер у СІЗО — не лише поліпшення умов утримання в’язнів, а й боротьба з корупцією. Адже зараз поширена практика, коли ув’язнені платять працівникам СІЗО, аби їх перевели у кращі камери. Тепер вони це можуть зробити офіційно — достатньо лише подати заявку та оплатити. Заплатити можна навіть онлайн. При цьому не має значення, за якою підозрою вони опинились у СІЗО. Поки не має рішення суду, людину не можна вважати винною. У майбутньому у Мін’юсті планують також дозволити замовляти їжу в СІЗО онлайн. Причому не тільки для тих, хто перебуває у платних камерах.
Перебування у платній камері у Львові обійдеться дешевше, ніж у столиці: тисяча гривень за добу (у Лук’янівському СІЗО в Києві — дві тисячі). Однак якщо платити відразу за довший термін, виходить суттєва економія: тиждень — 3,5 тисячі, місяць — чотири тисячі гривень. Але для тих, хто перебуває у СІЗО роками, знижок не буде. А випадки, коли людина кілька років перебуває у слідчому ізоляторі, на жаль, непоодинокі.
«Проблема тривалого утримання у слідчому ізоляторі має коріння в тому, що надто затягнуті судові процеси. З іншого боку, часом ув’язнені самі затягують строки перебування у СІЗО, тому що досі діє так званий закон Савченко. До тих, хто потрапив до СІЗО, коли цей закон ще діяв, досі застосовують правило „день за два“, — каже Денис Малюська. — Зараз є максимальні строки досудового розслідування, але максимальних строків для судового розгляду немає. Це одна з ідей, які ми хочемо запропонувати парламенту, — аби встановити строки, максимальні для судового слідства, аби у нас не було історій з десятилітнім перебуванням у СІЗО. Слідчі ізолятори апріорі не розраховані на тривале перебування. Якщо взяти нормативи площі на одну особу — то у СІЗО це 2,5 кв. м, а в установах виконання покарань — 4 метри. Там є доступ до мережі Інтернет, дзвінків. У СІЗО це обмежено, бо є ризик впливу на свідків тощо. Відповідно, тривале перебування у СІЗО обмежує права людини. У нас уже є програна справа у Європейському суді з прав людини — щодо неналежних умов утримання у СІЗО».
Щодо умов у Львівському СІЗО, розташованому у «Бригідках», найстарішій діючій в’язниці в Україні, то міністр залишився задоволеним. Утім, визнає: керівництво СІЗО знало про візит, тож мали змогу підготуватись… Навіть якщо роботу над проєктом будівництва нового СІЗО розпочнуть уже цього року, все одно «Бригідки» прийматимуть затриманих ще кілька років.
Ідея перенесення слідчого ізолятора з центру міста не нова. Перший конкурс відбувся ще 2017 року. Інвестор готовий був збудувати СІЗО на 850 місць — в обмін на земельну ділянку у центрі міста. Однак тоді справа не зрушила з місця. Насамперед через те, що виявилось багато противників будівництва торгово-розважального центру на місці «Бригідок». Тепер міністр сподівається, що первинне оформлення документів чи конкурс буде уже на початку літа. Компанії, які готові інвестувати кошти у будівництво, уже начебто є.
«У Львові в межах міста є дві установи, потенційно привабливі для інвесторів, — СІЗО у центрі Львова і 48-ма установа (на Хуторівці). Обидві ці земельні ділянки є досить привабливими для інвесторів. У нас є уже готова ділянка, на якій можна розпочати нове будівництво — Збиральна, 7. Тож потенційно уже можемо шукати інвестора, який зацікавлений у придбанні земельних ділянок, — в обмін на будівництво нового СІЗО на вулиці Збиральній», — каже пан Малюська. Новий СІЗО буде орієнтовно на 700−800 осіб. Окрім самого ізолятора, має бути будівля для лікарні, можливо, спортзал, територія для прогулянок. Орієнтовна вартість проєкту — 500−700 млн грн.
Що робити у випадку, якщо інвестор захоче повністю знести стару будівлю «Бригідок»? Із місцевою владою це ще не узгоджували.