Кому антисептик на розлив? Із сертифікатом якості!
Але неякісний, ще й дорогий... Чи варто купувати популярний карантинний товар у соцмережі?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/410142/anty.jpg)
У розпал пандемії антисептики для рук, «санітайзери», можна придбати не лише в аптеках, магазинах побутової хімії чи супермаркетах, а й у… блогерів, фотографів і косметологів. Через високий попит ціни кусаються. За літрову банку інстаграмні ділки правлять… 250−700 гривень. Клієнтів заманюють презентом — баночкою-дозатором, у яку наливають рідину. Баночку можна носити у дамській сумочці… Але чи можна довіряти антисептикам із соцмереж?
Нещодавно журналісти віддали в лабораторію на перевірку три різні антисептики, серед яких були й придбані в інстаграмних блогерів. Результати, м’яко кажучи, шокували… У складі цих рідин — токсичні речовини, які роз’їдають шкіру рук і спричиняють алергію! «У сумнівних антисептиках „з рук“ виявили ацеталь з ацетальдегідом. Ці суміші перевищують норму у сто разів. А це означає, що антисептики токсичні для людини. Можуть спричиняти отруєння, подразнення, токсичні реакції», — пояснила провідна інженерка науково-дослідної лабораторії Ірина Стрельченко.
Журналістка «ВЗ» теж вирішила придбати в Інстаграмі популярний карантинний товар. Знайомий львівський фотограф Олексій повідомив на своїй сторінці в Інстаграмі, що тепер торгує якісними антисептиками. Якщо клієнт хоче переконатися в цьому, обіцяє показати сертифікат якості. На вимогу журналістки «ВЗ» скинув у приватне повідомлення відсканований документ. Це висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи з печаткою і датою, 1 квітня 2020 року. Каже, сертифікат якості антисептиків йому надав виробник, товар купував у Стрию, що на Львівщині.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/04/antuseptuk.jpg)
«Мої антисептики містять 70% спирту (особисто перевіряв спиртометром), гліцерин та перекис водню, — розповів Олексій. — На мою думку, ціни приємні: чотирилітрова каністра — 650 гривень. Якщо купувати лише літр — 250 гривень, півтора літра — 300 гривень. До антисептика можна придбати банку з дозатором, за 25 гривень. У презент її не даю, хіба що сума замовлення буде перевищувати тисячу гривень».
Запитую про умови доставки антисептика. Олексій пояснив, якщо замовляєш лише літрову банку «санітайзера», доставка обійдеться у 40 гривень. Безкоштовна доставка лише у разі замовлення чотирилітрової банки або кількох півторалітрових ємностей антисептика.
Інстаграм-блогерка, косметолог-дерматолог Катерина теж торгує антисептиками — по 350 гривень за півлітрову ємність, плюс баночка з дозатором у презент. У презентації товару в соцмережі жодного слова про склад та якість. Вирішила уточнити, чи безпечний цей антисептик і його «начинка». Та пані Катерина не захотіла розкривати його склад. «Ви перша, яка про це мене запитує! — обурено відповіла жінка. — Хто ви така і що досліджуєте? Навіщо вам це? Якби антисептик був небезпечний, я би вам його не продавала! Якщо сумніваєтеся, хто вас змушує купувати? Сидіть вдома і мийте руки господарським милом».
Після такого «сервісу» не ризикнула придбати цей антисептик. Інші блогери, які торгують антисептиками, теж не квапилися відкривати склад засобів для дезінфекції. «На чесне слово» обіцяли, що товар якісний, мовляв, самі ним користуються… Цікаво, що ціни інстаграмних антисептиків на сотню-півтори гривень вищі, ніж у аптеках і магазинах.
А тим часом…
У Львові капелани та волонтери власноруч виготовили 150 літрів дезінфектора для рук. Рецептуру взяли з сайту Міністерства охорони здоров’я України. Розлиті у пляшки антисептики передадуть на фронт. «Плануємо подарувати хлопцям-захисникам на передову, — розповів начальник 58-го Будинку офіцерів Віталій Провозін. — Усі складники для виготовлення антисептиків волонтери придбали за власні гроші».