«Про те, що зі мною «щось не так», запідозрила у 12 років»…
Ірина Куземко – одна зі 120 млн людей у світі, які мають анатомію, що відрізняється від типової будови чоловічого або жіночого тіла
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/405807/kuzemko1.jpg)
Чи зустрічали ви коли-небудь рудоволосу від природи людину? А близнюків? Приблизно з такою ж частотою, як рудоволосі і близнюки, у світі народжуються люди з варіаціями статевих ознак, тобто приблизно з 60 дітей — одна. Варіацій налічується близько 40 — хромосом, статевих залоз, геніталій, репродуктивних органів, вторинних статевих ознак і рівнів гормонів. Майже 120 млн людей у світі мають анатомію, яка відрізняється від типової будови чоловічого або жіночого тіла. Називають себе «інтерсекс-людьми». Ображаються, коли їх називають «третьою статтю» чи «гермафродитами». «Одного разу я виступала із доповіддю і мене запитали: «Інтерсекс — це про інтернаціональний секс?» — усміхається 26-річна Ірина Куземко. Скільки себе пам’ятає — відчувала свою належність до жіночої статі. Росла звичайною дівчинкою, бавилася ляльками…
«Лікар сказала, що треба прогріти яєчники»
Що з нею «щось не так», Ірина запідозрила у 12 років… «У моїх однокласниць росли груди, з’являлися місячні, а я залишалася худенькою — хіба що прищі докучали і маленькі вусики над губою. Мама з бабусею заспокоювали: «У тебе пізнє статеве дозрівання». Через якийсь час вмовила бабусю відвести мене до підліткового гінеколога. На УЗД лікар зауважила, що мої яєчники «якісь не такі», і щоб змусити їх «працювати», треба «прогріти», — згадує Ірина. «Яєчники» не запрацювали, зате через «прогрівання» підлітка госпіталізували з апендицитом. Вочевидь, запалення черевного відростка спровокувала сумнівна процедура, прописана горе-лікарем.
Рік ходіння по лікарях не дав результату. Тоді пішли до якогось відомого лікаря. На обстеження ходила із батьком. Лікар їй нічого не пояснював — розмовляв лише з ним. Батько заспокоював доньку: «У тебе проблема з яєчниками. Щоб не виник рак, фахівці радять зробити операцію». Ірина думала, що їй видалили частину яєчників. Почала приймати гормони. Через кілька років почалися місячні, але груди так і не виросли. Аби компенсувати їх відсутність, почала жіночно одягатися і робити яскравий макіяж.
«Дитячі психологи порадили батькові приховувати від мене правду»
Студенткою Ірина випадково переглянула одну із серій «Доктора Хауса» про дівчину-модель, у животі якої виявили яєчка, які не опустилися. Розповіла про це батькові. Коментар рідної людини її ошелешив: «А у тебе щось таке, власне, й було». Дізнатися щось більше не вдалося — батько всіляко уникав відвертої розмови.
Правда відкрилася за кілька днів до святкування 22-річчя. Випадково побачила в Інтернеті відео про інтерсекс-людей. Почуті історії до болю нагадали її власну! Наважилася зателефонувати своєму гінекологу. Далі приховувати діагноз від пацієнтки не було сенсу — лікарка повідомила, що в Ірини — змішана дисгенезія монад та чоловічі хромосоми XY. «Яєчники» виявилися насправді яєчком та гонадним тяжем з елементом яєчка, які хірурги видалили пацієнтці під час операції. Батько мовчав, бо так йому порадили зробити дитячі психологи.
Коли Ірина дізналася правду про себе, зітхнула з полегшенням. Почала переписуватися з такими ж, як вона, інтерсекс-людьми у соцмережах. Публічно заявити про свою особливість Ірина наважилася лише два роки тому. Вирішила, мусить підтримувати таких, як вона, займатися просвітницькою діяльністю, адже на пострадянському просторі більшість людей досі живе у полоні стереотипів.
Не всі інтерсекс-люди безплідні
«Люди не бувають гермафродитами у буквальному сенсі цього слова, адже у людей не буває одночасно двох репродуктивних систем або подвійного набору різних геніталій. Більшість інтерсекс народжується з типово жіночими або типово чоловічими геніталіями і лише деякі — з різницею у будові геніталій. Інтерсекс — це біологія, статеві ознаки. Це — не сексуальна орієнтація і не гендерна ідентичність, які у нас можуть бути різними. Проте, за статистикою, більшість інтерсекс-людей ідентифікують себе як чоловіків або жінок», — пояснює Ірина.
Трапляється, що інтерсекс-люди так ніколи і не дізнаються про свою особливість. Якщо не здавали тесту на каріотип (статеві хромосоми), не можете бути на 100% певні, ким є насправді. «Інтерсекс-варіації найчастіше виявляються під час статевого дозрівання, коли воно або не настає, або проходить нетипово, — каже Ірина — У дівчини можуть не початися місячні та/або відбувається маскулінізація або, навпаки, у хлопця — фемінізація. Іноді інтерсекс-варіації бувають помітні від народження, наприклад, якщо дитина народжується з нетиповими геніталіями. Або ж людина дізнається про наявність у неї інтерсекс-варіації під час спроб зачати дитину. Далеко не всі інтерсекс-люди безплідні. Деякі можуть мати дітей — з медичною допомогою або й без неї. У мене є матка, і я можу сама виносити дитину. Правда, мені знадобиться донорська яйцеклітина».
Чим небезпечні «нормалізуючі» операції
Найстрашніше, з чим стикаються інтерсекс-люди, — не насмішки, а те, що їх вважають мутантами, недолюдьми. Лікарі, налякавши батьків раком, який може розвинутися у їхніх дітей, та психічними відхиленнями, які можуть у них виникнути у дорослому віці, переконують у доцільності «нормалізуючих» операцій. Хірургічні втручання виконуються інтерсекс-людям без їхньої згоди: їм зменшують або повністю видаляють клітор, проводять вагінопластику, видаляють статеві залози, «виправляють» гіпоспадії. Попри те, що такі операції калічать інтерсекс-людей, вони досі залишаються стандартною практикою у більшості країн світу, за винятком Мальти, де такі втручання заборонені з 2015 року. Наслідки операцій плачевні: втрата чутливості і сексуальної функції, непліддя, постійний біль, проблеми із сечовипусканням, шрами, психологічні травми, потреба у пожиттєвому прийомі гормонів. Іноді, коли людина стає дорослою, доходить висновку, що батьки з лікарями вибрали для неї помилкову стать. «Не маємо нічого проти операцій, якщо вони покликані врятувати життя чи зберегти здоров’я, — каже Ірина. — Виступаємо проти, якщо людина не надала повної і поінформованої добровільної згоди і таке втручання не є медично обґрунтованим. Немає жодного дослідження, яке би підтверджувало необхідність і користь таких хірургічних втручань. Зате є тисячі інтерсекс-людей, які розповідають, скільки болю і страждань їм завдали такі операції. Наприклад, коли дитині проводять вагінопластику, то після операції їй зазвичай необхідно постійно розширяти вагіну спеціальним медичним ділдо, аби не заросла. Підлітки це можуть робити самі, коли ж дитина ще зовсім маленька, за неї це роблять батьки. За інформацією інтерсекс-організацій, дорослі потім зізнаються, що відчувають, наче здійснюють сексуальне насилля над своїми дітьми».
«Зустрівши інтерсекс-людину, не давіть на неї, не ставте зайвих запитань, — каже Ірина. — Не коментуйте її варіацій зовнішності. Не називайте нас гермафродитами — це ображає! Використовуйте коректну термінологію: інтерсекс-люди».