«Мій приятель попробував ті таблетки. У нього почалися галюцинації…» (відео)
На закинутій території ЛАЗу підлітки натрапили на бункер. А у ньому, серед іншого, кілька ящиків тарену – препарату, що має психотропну дію
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402487/lazimg2735.jpg)
На відеоролик у Youtube, де підлітки ведуть «прямий репортаж» із бункера, розташованого на території колишнього Львівського автобусного заводу, редакція «ВЗ» натрапила цілком випадково. Хлопці спускаються у підземну споруду і проводять «інвентаризацію» речей, які там знайшли: протигази і фільтри до них, респіратори, каски… Каски викладені рядочками на полицях. Протигази і респіратори запаковані й поскладані у дерев’яні ящики. Десятки ящиків, нагромаджених один на одного, що сягають стелі! Найцікавіша знахідка, яка викликає вигуки здивування у власника «голосу за кадром», — жовті пластмасові футляри. Усередині них мініпенали. У кожному — по шість круглих білих таблеток.
Розшукати героїв цього відео нам не вдалося. Але ми поспілкувалися з хлопцем, який побував на «екскурсії» у цьому бункері. Домовилися з ним про зустріч біля брами ЛАЗу. Брама закрита, на ній висить колодка.
«Мені це місце показав мій друг Юрко», — розповідає Святослав. (Підліток попросив не вказувати свого справжнього імені. Так само просить зберегти у таємниці ім’я свого приятеля. Хлопчаки вже не раз «відзначалися» різними «подвигами», тож бояться, аби їх за чергову витівку не відрахували зі школи). «Юрко займається екстремальним руфінгом і сталкінгом. Я цим не цікавлюся, але побувати у справжньому бомбосховищі кортіло», — розповідає Святослав.
Руфери — це екстремали, які у пошуках гострих відчуттів видряпуються на дахи по уступах у стінах, водостічних трубах, пожежних драбинах. Сталкери проникають у занедбані або недобудовані споруди, промислові об’єкти, покинуті житлові будинки.
Запитую Святослава, як вдалося проникнути на територію заводу. Хлопець підводить мене до зовнішньої стіни будівлі. Стіна — не менш ніж 5 м заввишки. У ній є наскрізна діра, але туди ані доросла людина, ані дитина не пролізе. Проходимо кілька метрів вздовж стіни. Ніде входу немає. Святослав штовхає старі металеві двері, які вже поіржавіли. Наглухо заварені.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/12/LAZ.jpg)
«Перелізли через стіну з вулиці. Тоді видерлися на дах, перескочили з нього на інший, спустилися на перший поверх. Бункер був зверху заґратований, але решітку вже хтось зрізав до нас. Драбиною спустилися вниз. Бомбосховище не розташоване глибоко під землею — приблизно на глибині одного поверху», — розповідає підліток. «Уночі лізли?» — питаю. «Та ні, вдень, у неділю». «А мали якесь спеціальне спорядження?» — цікавлюся. «Був вбраний як зараз — у кросівки, спортивний одяг. Прихопили зі собою тільки ліхтар», — каже. «Трофеї» якісь узяли звідти?". «Я нічого не брав, — запевняє Святослав. — А хлопці взяли респіратор і трохи тих… таблеток». «Ти їх пробував?» — питаю. «Ні, — хлопець категоричний. — Але один із моїх приятелів пробував. У нього почалися галюцинації. Наче до нас говорив, але точно бачив перед собою когось іншого. Якісь гроші під ліжком у себе шукав… Через шість годин його „попустило“. Нічого не пам’ятав. В Інтернеті читали про ті таблетки. Якщо дві прийняти, то можна й померти».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/12/LAZ_2735.jpg)
Тарен 6 — медикамент, який призначався для цивільного населення на випадок ядерної війни як протиотрута, що мала вберегти від згубного впливу радіації або хімічної атаки (тарен є антидотом проти фосфато-органічних хімічних речовин). Апрофен (діюча речовина препарату) розробили в СРСР у Всесоюзному науково-дослідному хіміко-фармацевтичному інституті ім. Серго Орджонікідзе, широко застосовувався під час війни в Афганістані. У радянські часи апрофен входив у комплект військових аптечок для індивідуального користування.
Як подають інтернет-джерела, тарен володіє психотропною дією. Діяти починає через півгодини після прийому, дія триває 4−5 годин. Людина відчуває запаморочення, сухість у роті, млявість. Їй важко сфокусувати зір на одному предметі. Серед побічних ефектів — нудота, блювота, біль у животі, головний біль (за рахунок підвищення внутрішньочерепного тиску), агресивність, перепади настрою, неадекватна поведінка, галюцинації та провали у пам’яті. За передозування можуть виникати судоми, порушуватися робота серця і нирок. У поєднанні з алкоголем — смертельна отрута.
Після розвалу промислових гігантів на всій території колишнього Радянського Союзу індивідуальними аптечками, до складу яких входив тарен, ніхто особливо не цікавився (хоч цей препарат і підлягав списанню та утилізації), тож вони почали зникати зі складів. Крали їх наркомани. До тарену не виникає звикання, але в разі наступного прийому, аби отримати «кайф», людина збільшує дозу, а це створює серйозні ризики для її життя. В Україні тарен (апрофен) входить до переліку психотропних речовин, обіг яких обмежено і стосовно яких допускається виключення деяких заходів контролю (згідно з постановою Кабміну від 6 травня 2000 року).
Шокує, що про ці небезпечні знахідки не знають ані влада міста, ані відповідні служби. З часу розвалу Радянського Союзу минуло 28 років. Уже багато років Автобусний завод не працює. Невже ніхто не знав про існування цих складів? Чи всім байдуже?
Сподіваємося, після нашої публікації цими закинутими складами зацікавляться, наприклад, управління Державної служби з надзвичайних ситуацій та правоохоронці.
Анастасія Млин
Фото автора та стоп-кадр із Youtube