А ви вже здали 450 гривень на книжку з англійської?
Батьків змушують купувати підручники з англійської іноземних видавництв, хоча у школах достатньо безкоштовних
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/400355/123933.jpg)
Батьки школярів змирились: перші місяці навчального року — це суцільне «здайте гроші». Чи не найбільше б’ють по кишенях підручники з англійської мови. Залежно від класу, вартість комплекту коливається від 450 до 650 гривень! «Але ж то для дітей» — переконують себе батьки, витягують з гаманця часом останні гроші і навіть не питають, а де ж безкоштовні підручники, якими мають забезпечувати школярів? А вони у школах є. І принаймні для учнів 1−2 класів — цілком пристойної якості.
«Моїй старшій дочці 16 років. Вона у десятому класі. І усі ці роки ми купували комплекти підручників з англійської. Я бачила ті книжки, що є у шкільній бібліотеці, — по них справді складно вчити мову, тож мирилась з тим, що треба викласти кілька сотень на нормальні підручники. Скажімо, цього року комплект обійшовся у 600 гривень, — розповідає мама двох школярів Ірина Судомляк. — Цього року мій середній син пішов у перший клас НУШ. Їхні підручники, як на мене, значно цікавіші та прогресивніші. Наприклад, підручник з англійської побудований у формі аудіювання, тобто йдеться про те, що діти мають сприймати мову насамперед на слух. І це прекрасно для першого класу, адже діти ще не вміють ні читати, ні писати. Сам підручник яскравий, кольоровий, до нього є аудіодиски. І тут виявляється, що ці книжки треба здати назад у бібліотеку, натомість закупити інші — по 450 гривень. Тож я розумію, що це банальне заробляння грошей. Я ці книжки купувати відмовилась, але зробила ксерокопії. Виявилось, що у придбаній книжці — те саме аудіювання, ті самі теми. Тож навіщо заміняти?».
Жінка показує обидві книжки. Справді, і теми, і стиль викладу схожі. Фактично це лише картинки, які спонукають до діалогу. Але якщо в одній кенгуру, в іншій баранець тощо. Бібліотечний підручник — це не «Англійська для 1 класу» авторства О. Карп’юк, яку критикують і вчителі, і батьки, а Quick Minds1 з логотипом Сambrige. Тобто це ліцензійне видання Кембриджського університету, видане в Україні за бюджетні кошти. І у попередні роки батьки нерідко купували кембриджські підручники, бо вони, мовляв, кращі. Але як тільки з’явилось адаптоване видання у школах, виявилось, що воно «заслабеньке» і треба купувати інші. Як сказала мені одна мама — книжка не сподобалась, бо в ній намальовані «якісь негарні діти». До речі, окрім Quick Minds, для НУШ надрукували за ліцензією також Smart Junior 1 for Ukraine британського видавництва MM Publications. І школи самі обирали, за якими підручниками для НУШ навчатимуться.
«На сайті Інституту модернізації змісту освіти є перелік основних навчальних підручників та посібників. І виявилось, що підручника Smiles, який нам запропонували придбати, у ньому немає. Він лише у списку додаткової літератури. Я скерувала запит у Директорат дошкільної та шкільної освіти МОН щодо того, чи можуть діти навчатись за підручниками, яких немає у переліку основних. Отримала офіційну відповідь за підписом генерального директора Андрія Осмоловського, що «учні 1 класу закладів загальної середньої освіти НУШ мають бути забезпечені сучасними безкоштовними підручниками, які відповідають державним стандартам, типовим освітнім програмам та сучасним підходам до вивчення іноземних мов. Навчальна література, що розміщена у розділі як додаткова, в тому числі зазначений там посібник зарубіжного видавництва, можуть використовуватись у навчальному процесі лише як додаткові, — каже Ірина Судомляк. — Коли повідомила про це директора, вона сказала, що, мовляв, це була ініціатива батьків купувати інший підручник з англійської». Жінка зізнається, тепер її в школі намагаються виставити скандалісткою. Директорка навіть спеціально зібрала батьківські збори, на яких мали вирішити, за якими книжками вчитись. «Звичайно, батьки казали: як так, ми витратили такі гроші, значить, треба вчитись по тій книжці, яку купили. Я намагалась донести, що не ми маємо обирати, за якою книжкою вчитись, — каже пані Ірина. — Директорка каже, до цієї книжки навіть диска немає. Показую QR-код, за яким можна завантажити аудіо до кожного уроку. І буквально за хвилину завантажую його на смартфон. На що директорка каже, у нас магнітофон на диски, тому треба книжку з дисками. Кажу, я вам запишу його на диск. А вона: «Та слухайте собі його вдома». Врешті розмова перейшла на мою старшу доньку. Вона вчиться нормально, але часом відпрошується з уроків, бо займається у «Пласті». Попередила її, аби була готова до пресингу».
У деяких школах дітям навіть не дозволяють вчитися за відксереними підручниками. «Вчителька сказала здати по 640 грн на книжку та зошит з англійської мови закордонного виробника. Я підійшла до вчителя, щоб зробити фото книжки та зошита, аби точно дізнатись автора й назву видання, щоб роздрукувати собі копію з Інтернету. Вчителька сказала, що дитина не має права вчитися за такою книгою, тому що це порушення прав виробника, і у школи через це будуть проблеми, і у дитини. Я все ж таки вирішила зробити копію книги та зошита, оскільки вважаю, що з мого боку це не є порушенням (я ж їх не розповсюджую, це для особистого користування). Зекономила 400 грн. Але вчителька на уроці почала дитині те саме говорити: «Це порушення прав виробника, ти не маєш права за такою книжкою вчитися… Що, батьки не могли дати 640 грн., щоб за офіційними книгами вчитися?» — скаржиться у FB одна з мам.
Зрозуміло, що для адміністрації школи таке добровільно-примусове придбання підручників — непоганий заробіток. Подейкують, постачальники пропонують їм у середньому 10% «відкату» від вирученої суми.
«Ми скидались вчителю по 650 гривень на підручник Focus від Longman. Дитина наших знайомих вчиться за тим же підручником, але там батьки самі купували його на гуртівні. Вийшло на 100 гривень дешевше. Виявилось, якщо замовляти відразу з 20 штук і більше, дають хорошу знижку і безкоштовний комплект для вчителя. У нашому класі 31 учень. У паралельних класах також по 30−32 учні. Зрозуміло, що їх не закуповували за роздрібною ціною. Думаю, на цьому заробляє не вчитель, а адміністрація. Вчитель лише має виконати „план“, — каже Мар’яна Личук. — Я свого часу також вчила англійську з репетитором за книжками від Longman. Батьки тоді платили по 30 доларів за комплект. Книги справді якісні, але за ними треба вчитись у невеликій групі. Яка різниця, який підручник, якщо вчитель на уроці не спонукає дітей спілкуватись, а 20 хвилин просто питає учнів нові слова? За минулий рік їм лише кілька разів включали аудіодиск, який іде в комплекті. Проблема в тому, що вчителі старої закалки добре знають правила, але самі не вміють спілкуватись усно».
Коментар для «ВЗ»
Ігор Гайдук, заступник начальника управління освіти ЛОДА
Батьки з власної ініціативи можуть придбати підручники іноземних видавництв. Але вчитель не має права змушувати це робити. Це незаконно. Щодо навчання за ксерокопіями підручників, не думаю, що у цьому є проблема. Зрештою, усі підручники з грифом МОН можна безкоштовно завантажити та роздрукувати. Міністерство освіти має відповідні домовленості з авторами, тож це не є порушенням авторських прав.
Зараз іде оновлення підручників для других, сьомих та одинадцятих класів. Так, у деяких школах книжок може не вистачати, адже цього року маємо на сім тисяч учнів більше, ніж торік. Але у такому випадку керівництво школи повинно дозамовити необхідну кількість підручників.