«Не хотілося лежати на дивані й пити пиво»…
Альпініст-екстремал Роман Городечний розповів, як підкорював найвищу вершину світу — Еверест
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/387074/alpinistfoto1.jpg)
Еверест — найвища вершина світу. За всю історію на цю гору в Непалі піднялися близько 7000 осіб. Наймолодшим був 13-річний хлопець зі США, найстаршим — японець, якому було вже понад 70 років. Лише один екстремал зі Львова наважився поборотися з Джомолунгмою — Роман Городечний. Займається альпінізмом близько п’яти років. Еверест — уже шоста його вершина.
До експедиції, що розпочалася 7 квітня 2018 року, готувалися півроку. Підйом на Еверест можливий з Непалу й китайського Тибету. Усім, хто обирає Непал, варто готуватися до труднощів одразу, адже там один з найнебезпечніших у світі аеропортів — на висоті 2800 метрів, під великим кутом, з одного боку скеля, з іншого — обрив.
З України тоді вирушило троє людей, на базовому пункті було ще зо два десятки. Один китаєць піднімався на Еверест уже п’ятий раз. У нього не було ніг, бо внаслідок обмороження у минулих експедиціях їх довелося ампутувати. І все ж чоловік ішов! У поході мандрівникам допомагають шерпи — місцеве населення, яке таким способом заробляє на життя.
Сходження тривало місяць. Альпіністи починають підйом дуже рано, бо тоді температура повітря низька, і ризик зсуву лавин є меншим. Перші 6−7 годин щодня дуже складні, бо доводиться йти у темряві. Маршрут розбитий на кілька частин. Піднявшись до табору, треба провести там якийсь час, бо організм має звикнути до клімату, тиску, температури й розрідженого повітря. Фізичної витривалості здорової людини достатньо, щоб дістатися на висоту за 7000 м без кисневої маски. Це реально, але надзвичайно важко. Учасниця експедиції Ірина Галай піднялася вище 7000 м без кисневої маски й стала першою українкою, яка на таке наважилася.
З четвертого табору (Штурмового) починається безпосередній штурм вершини. «Після 8000 метрів існує правило: ти не можеш нікому допомагати, аби не вичерпувати власні сили, — бо не дійдеш. Ми знайшли людину, яка сиділа на висоті 8500 метрів, і все-таки хотіли їй допомогти. Та цей чоловік сказав, що готовий померти тут і нікуди йти не хоче», — розповідає львівський альпініст. Температура опускалася навіть до мінус 550! Окрім холоду, згубним на такій висоті є ультрафіолетове проміння. Тому в жодному разі не можна забувати про сонцезахисні засоби.
Хоч альпіністи тренуються фізично й психологічно (що не менш важливо), та стовідсоткової гарантії, що все буде добре, немає. Одним із найтрагічніших випадків була загибель експедиції зі 40 осіб 2013 року. «Мій тренер з альпінізму (а йому вже 72 роки) каже, що близько 70% смертей стається уже на спуску. Тому треба вміти розподілити свої фізичні сили. У нашій групі загинули двоє. У горах діє фарт, інакше це не назвеш», — ділиться спогадами Роман Городечний.
На висоті 8500 м у Романа замерзли два клапани в кисневій масці, лише один залишився робочим. Тиснули й психологічні чинники — довкола траплялося чимало тіл загиблих. Вони залишаються там назавжди, бо евакуація трупа з Евересту коштує… близько 100 тисяч євро!
«Коли виходиш на Еверест, то забуваєш про всі труднощі, які переніс до того. До альпінізму треба дорости в моральному плані. Треба зрозуміти, для чого тобі це потрібно і про що ти мрієш. Я реалізував себе в плані сім’ї, досягнень (Роман — комп’ютерник у будівельній компанії, працював і за кордоном. — Авт.). Але мені не хотілося лежати на дивані й пити пиво. У горах випадкових людей не буває. Неправильно казати, що гори підкорюють. Це ми підкорюємо самі себе», — підсумовує Роман. 8 квітня вирушає у нову гірську подорож…