Дешева слизька плитка…
Нею обкладають території довкола супермаркетів і крамниць. За лічені секунди покупці стають пацієнтами травматологічних пунктів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382787/f-travm2.jpg)
Департамент з питань цивільного захисту ЛОДА повідомляє про різкі зміни погоди, на дорогах — ожеледиця. Дощ, сніг, легкий морозець — тротуари та дороги стають схожими на ковзанку. Поспішаючи на роботу чи у справах, ми не завжди уважні. Не дивимося під ноги… Працівники жеків мали би посипати тротуари піском, але не завжди це роблять вчасно. Не усі власники магазинів сумлінно прибирають біля торгових закладів. Не посипають небезпечні ділянки, вкриті льодом, піском та сіллю… Часто-густо територію довкола супермаркетів чи крамниць обкладають дешевою слизькою плиткою. Раз, два — і людина у гіпсі! У такі дні у травмпунктах — аншлаги! Журналіст «ВЗ» побувала у міському травматологічному пункті № 1 (комунальна 5-та міська клінічна поліклініка).
Під кабінетом травматолога — море людей. І це з самого ранку! Літня жінка бідкається, вирішила йти не по тротуару, а навпростець. Зранку випав сніг, не помітила ожеледиці. Впала, травмувала руку. У травмпункті жінці зробили рентген. Забій руки. Лікар виписав мазь. «Я два рази послизнулася. А на третій раз впала. Рука сильно болить. Не можу її підняти. А ще — свята підходять… Хто буде вечерю готувати», — бідкається. Чоловік тим часом допомагає жіночці вбрати пальто.
Пані Ліда, яка робить рентген, працює як на конвеєрі. Не встигає зробити один знімок, на черзі — новий пацієнт, чоловік шкутильгає коридором… «Хто винен у тому, що у людей стільки травм?» — питаю. «Дорога, — каже рентгенолог. — У людей — забої, переломи, гематоми… На вулиці слизько. Не прибирають. Хтось впав на тротуарі, інші — йшли по сходах, послизнулися…».
Під кабінетом чоловік з травмованою рукою. Каже, ввечері сам собі руку перев’язав… скотчем. Думав, до ранку перестане боліти. «Сніг почав падати, мороз вдарив. Дорога заледеніла. Тут чисти не чисти — не допоможе, — каже чолов’яга. — Я руку собі перев’язав, то вона ще більше напухла…». За плівку чоловік заплатив 15 грн., плюс купив необхідні медикаменти. Лікар наклав на руку гіпс. Аби не падав духом, його підбадьорює товариш.
З кабінету виходить ще одна травмована жіночка, нарікає на медсестру, яка «не в дусі»… «Рука болить, а вона щось фиркає, — каже. — Неприємно». Запитую у потерпілої, чи добре у місті чистять тротуари і дороги? «Може, десь і чистять, — відповідає донька травмованої жіночки. — Біля нашого дому суцільний лід. Я два роки тому впала, зламала куприк».
До цього травмпункту звертаються не лише львів’яни, а й жителі навколишніх сіл. А у селах доріг взагалі ніхто не прибирає. «Не смертельно, але боляче», — каже жіночка, яка приїхала з Сокільників. Рука у неї підпухла. Чекає своєї черги на рентген. До речі, черга до лікаря просувалася дуже мляво. До кабінету зайшов хлопець з важкою травмою пальця, складна операція затягнулася…
«А ви де впали?» — питаю у літньої жінки. «Між „Скринею“ і секонд-хендом, — каже. — Там є спуск, його ніхто не посипає піском… До „Скрині“ претензій немає. Там почищено. У них навіть плитка колись була слизька, вони її поміняли». Нарешті жіночка заходить до кабінету. Перелом руки. «Будете претензії висувати до секонд-хенду? Може, до суду підете?» — питаю. «Ради Бога, — зітхає. — Сама до себе претензії буду виставляти. Йшла з чоловіком. Чого ж не вхопилася за нього? Дивлюся на вас, аж в очах двоїться. Такий пекельний біль». Чоловік, який теж чекає своєї черги, каже, впав на плитці біля магазину на Сихові. Травмував ногу.
Лікар-травматолог Володимир Кушнір знаходить хвильку між операціями для коментаря. «Ви, мабуть, дуже боїтеся мокрого снігу?» — питаю лікаря. «Ви помиляєтесь, — каже травматолог. — Люди ламають руки, ноги не лише взимку, а й навесні, влітку, коли починають щось будувати, ремонтувати. Сьогодні аж такого ажіотажу немає. В середньому приймаємо в день 30−40 потерпілих. Були роки, коли взимку під час першої ожеледиці приймали поза сотню пацієнтів».
Зі слів лікаря, 2/3 людей травмуються на вулиці, 1/3 — вдома. «Ми записуємо навіть вулицю, на якій людина впала. Даємо ці відомості „вище“. Чесно кажучи, не відчуваю, щоб місто якось реагувало. За нашими спостереженнями, найгірший — Франківський район, Наукова, Патона, Пулюя — звідти привозять найбільше постраждалих».
Випитую у лікаря-травматолога, як правильно падати? «Падати вчать хіба що у спортивних секціях, — каже Володимир Кушнір. — Більшість людей інстинктивно під час падіння підставляють руку. Якщо людина не підставить руку, впаде на плече, на корпус. Перелом буде складніший, може зламати ключицю, ребра. А рука як амортизатор».