Передплата 2024 ВЗ

Тістечко? Можна, але раз на місяць!

Діабетики мусять рахувати не лише хлібні одиниці, а й кілокалорії

Зимові свята — позаду, а це означає, що сідати до столу, який вгинається від наїдків, найближчим часом не доведеться. Принаймні до Великодня. "У хворих на цукровий діабет автоматично покращиться самопочуття. Зате нові випадки діагностуватися будуть рідше", — кажуть медики. Цукровий діабет може не давати про себе знати роками, допоки людина не припуститься серйозних погрішностей у дієті…

«Якщо хворий на діабет переїдає, зловживає алкоголем, зростає ризик появи ускладнень з боку нирок (хронічна ниркова недостатність), судин серця (інфаркт міокарда), мозку (інсульт), периферичних нервів (на нижніх кінцівках з'являються трофічні виразки, гангрени, які нерідко завершуються ампутацією пальців, а у деяких випадках — цілої стопи), — пояснює лікар-терапевт Леся Гусак. — Не біда, якщо хворий з'їсть раз на місяць шматок смаженого м'яса або одне тістечко. Та пацієнтам цього виявляється недостатньо. Починають йти на хитрощі, підколювати простий інсулін (інсулін короткочасної дії. — Авт.)"…

Чим більше хворий "дає слабинку", тим швидше гладшає. "У 80% випадків діабет ІІ типу (не інсулінозалежний) діагностується у пацієнтів, які мають надмірну вагу або потерпають від ожиріння, — каже лікар-дієтолог медичного центру "100 років" Оксана Скіталінська. — Достатньо позбутися п'яти зайвих кілограмів, щоб знизити ризик захворіти на діабет на 30%!". Надлишкова вага — одна з основних причин, чому інсулінозалежні тканини в організмі починають втрачати чутливість до дії інсуліну, вуглеводний обмін порушується, а синтез глюкози на рівні печінки невпинно знижується…

Ось чому хворі на цукровий діабет повинні рахувати кілокалорії. Діабетик, який займається важкою фізичною працею, за добу мусить споживати від 2000 до 2700 ккал. Якщо робота — середньої важкості, від 1900 до 2100 ккал. Ті, що замість м'язів напружують мозок, повинні обмежитися 1600-1800 ккал. А от хворим на ожиріння доведеться спробувати втамувати голод 1000-1200 ккал.

Дієтологи та ендокринологи не втомлюються нагадувати хворим про загрозу для судин, яку несе надлишок холестерину, що циркулює у крові. Радять обмежити тваринні жири, а налягати більше на рослинні. Сметану та домашній сир обирати нежирні. Замість голландського і російського сиру їсти сулугуні або бринзу, пити молоко жирністю 0,5%. Вершкове масло краще замінити маргарином (10-15 г на добу — достатньо). М'ясо і риба повинні бути нежирними, вареними або тушкованими (під час приготування у них додається менше жирів). Горіхи та насіння треба їсти у міру, пам'ятаючи про те, що вони збагачені жирами. Яйця — не більше одного на день, а краще — одне раз на два-три дні. Для хворих на діабет норма добового холестерину від 0,3 до 0,4 г. Доведеться вести облік і за цим показником.

У рослинних жирах холестерин відсутній, тому лікарі рекомендують додавати у страви рослинні олії — соняшникову, кукурудзяну, оливкову…

Окремо — про міцні напої. Про великі дози доведеться забути. Підшлункова залоза надто чутливо реагує на алкоголь і складно взаємодіє з ним. Через тридцять хвилин після того, як людина прийняла 200-300 г алкоголю (навіть якщо це — пиво), рівень цукру у крові підвищується, а через 4-5 годин — різко падає. Алкоголь посилює дію інсуліну та цукрознижувальних препаратів, одночасно гальмуючи розщеплення запасу глікогену у печінці, тобто пробиваючи першу лінію оборони, що не допускає зниження рівня цукру у крові. Ця віддалена гіпоглікемія може застати хворого де завгодно — на вулиці, вдома, на роботі, під час сну.

Можна пити хіба що столові вина (передусім сухі), вміст цукру у яких не перевищує 3-5% та які не піднімають рівня глюкози у крові. За раз можна випивати не більш як 150-200 г. З міцних напоїв можна вживати горілку і коньяк (бренді, віскі, джин тощо). Максимально допустима разова доза — 75-100 г.

"Якщо на діабет ви ще не захворіли, але маєте до нього схильність, раз на рік здавайте кров на цукор. Турбує сухість у роті? Хочете пити уночі? Здавайте аналіз двічі на рік. Якщо рівень цукру у крові сягає верхньої межі або перевищує норму, доведеться виключити з меню усе солодке, гостре та жирне, — каже лікар-дієтолог Ольга Муштрук. — Якщо цукор тримається у межах норми, все одно не сипте у каву чи чай по п'ять ложок цукру, не з'їдайте за раз півторта"…

Холестерин міститься у таких продуктах

(у перерахунку на 100 г):

— мозок (лідер за вмістом холестерину!) — 2 г;

— кріль (консерви) — 1,2 г;

— жирні сири — 0,5-1 г;

— яєчний жовток — 1,5 г;

— яйце — 0,6 г;

— печінка, нирки, язик — 0,2-0,4 г;

— деякі сорти риби (камбала, короп, севрюга, скумбрія,

ставрида, оселедець, горбуша, сайра) — 0,2-0,4 г;

— зерниста ікра — понад 0,3 г;

— вершкове масло — 0,2;

— жирна сметана — 0,15 г;

— жирний домашній сир — 0,06 г;

— ковбаси — 0,004-0,08 г;

— пісне м’ясо, курятина — 0,04-0,08 г;

— морозиво, вершки — 0,05 г;

— молоко — 0,001 г.