«Служба зайнятості — не виплатна каса, а центр пошуку роботи»
Як Соvid-19 змінив ринок праці, які виклики довелося долати службі зайнятості у період локдауну, кому нині найпростіше знайти роботу
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/447613/vasyl-baryliuk.jpg)
Про це та інше «Високому Замку» розповів директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк.
— Через карантинні обмеження багато підприємств — великих і малих — змушені були припинити діяльність і звільнити працівників. Коли до Центру зайнятості звернулося найбільше клієнтів?
— Масово припиняти роботу суб’єкти підприємництва почали у березні торік. Саме тоді й значно зросла реєстрація безробітних. Якщо в області до карантину щодня реєструвалися з метою пошуку роботи в середньому 100−120 осіб, то в пікові дні пандемії їх було 800 і більше. Для прикладу, станом на 12 березня 2020 року соціальні послуги у службі зайнятості отримували 12,6 тис. безробітних, а наприкінці минулого року ця цифра зросла майже у 2,5 раза і становила 29,0 тис. Цього року нам вдалося стабілізувати ситуацію: на початку листопада за посередництва служби зайнятості шукали роботу 13,8 тис. безробітних, найбільше їх зареєстровано у Львові — 4,3 тис.
— Це пов’язано з тим, що бізнес відновив виробничу роботу? А чи подбала держава про дрібних товаровиробників чи надавачів послуг, які через локдаун збанкрутували або припинили діяльність?
— Під час першої хвилі коронакризи торік були ухвалені зміни до законодавства, відповідно до яких для збереження персоналу суб’єкти малого і середнього підприємництва, що через поширення Сovid-19 призупинили або скоротили діяльність, могли скористатися фінансовою підтримкою держави, що надавалася у вигляді допомоги з часткового безробіття. Право на неї мали тільки застраховані особи, з котрими були офіційно оформлені трудові відносини. На Львівщині цією програмою скористалися 16,5 тис. працедавців і фізичних осіб-підприємців, що ведуть діяльність одно-осібно. Допомогу з часткового безробіття, загальна сума якої у нашій області торік становила більш як 375 млн грн, отримали понад 40 тис. найманих працівників і приватних підприємців-одно-осібників. У період зимового локдауну, зокрема у грудні, ми надавали суб’єктам підприємництва одноразову матеріальну допомогу. Нею скористалися понад 5 тис. осіб, яким перераховано майже 24 млн грн. Цього року на рахунки працедавців і приватних підприємців-одно-осібників перераховано ще 109 млн грн, тобто нам вдалося повністю погасити заборгованість з виплати допомоги з часткового безробіття, що виникла перед суб’єктами господарської діяльності, які у 2020 році через загострення епідемічної ситуації призупинили або скоротили виробництво. Якщо ці всі суми додати, то виходить, що в області малий і середній бізнес, точніше, його найманий персонал, отримав від держави більш як 480 млн грн у вигляді допомоги з часткового безробіття. Тобто в області осіло понад чверть усіх коштів, які виділив уряд на підтримку бізнесу. Найбільш вразливими до викликів, зумовлених поширенням ковідної інфекції, виявилися оздоровчі заклади Трускавця, Моршина, а також львівські фірми і компанії, що ведуть ресторанно-туристичний бізнес. Звісно, ця програма — дієвий механізм підтримки для тих, хто працює прозоро і сплачує податки. Якби не вона, то кількість безробітних була б у рази більшою. Тобто у час пандемії служба зайнятості виплачувала кошти і тим, хто був оформлений на роботі, але через пандемію не працював, і безробітним.
— А від чого залежить розмір допомоги з безробіття?
— Для кожного клієнта він вираховується індивідуально і залежить від його страхового стажу та розміру заробітної плати за останнім місцем роботи. Однак щомісячна виплата не може бути меншою за мінімальний розмір (1000 грн) і більшою за чотири прожиткові мінімуми, зараз це — 9516 грн. Але відразу зазначу, право на неї має тільки той, кому ми не можемо запропонувати прийнятну роботу, хто активно сам її шукає, сумлінно виконує всі рекомендації, прописані в індивідуальному плані працевлаштування. Наші кар’єрні радники намагаються повернути клієнтів до трудової діяльності у перші три місяці безробіття, щоб особа не втрачала професійних навичок, не зневірювалася, не звикала жити без роботи. Багатьом пропонуємо пройти професійне навчання за професіями, що користуються попитом на ринку праці з подальшим гарантованим працевлаштуванням. Тобто даємо безробітному вудку, а не рибу, бо служба зайнятості — не виплатна каса, а установа, що сприяє працевлаштуванню, використовуючи для цього всі можливі інструменти.
— А які виклики чи проблеми доводиться вам долати зараз?
— На ринку праці завжди спостерігалася диспропорція між попитом і пропозицією робочої сили, так звані «ножиці», коли пропозиції роботи не відповідають професійно-кваліфікаційному складу безробітних. А тепер ця проблема особливо загострилася. Наприклад, у Львові понад 80% безробітних мають вищу освіту, тоді як 76% вакансій, заявлених працедавцями, адресовані представникам робітничих професій. В області бракує водіїв, швачок, монтерів кабельного виробництва, мулярів, сантехніків, слюсарів-ремонтників, електромонтерів з ремонту та обслуговування електроустаткування, електрозварників. Якщо говорити про зарплату, то найвищу — 25−30 тис. грн — пропонують агрофірми механізаторам, що можуть працювати на сучасних тракторах, комбайнах та іншій сільськогосподарській техніці. Таких працівників, до слова, готує Львівський центр професійно-технічної освіти. Також добре заробляють будівельники різного профілю, електрогазозварники, слюсарі з ремонту автотранспортних засобів. Нині ще складно переконати клієнтів з вищою освітою здобувати робітничий фах. Але ринок диктує свої умови, які хочеш ти чи не хочеш, а вимушений враховувати. Якщо ти — економіст чи юрист, що пів року не може знайти роботу за освітою, то, може, настав час реально подумати, що робити далі. Не хочеш перенавчатися, шукай себе в іншій сфері, організовуй власний бізнес, працюй на себе, створюй нові робочі місця. А служба зайнятості допоможе, як кажуть, стати на ноги. Є ще одна проблема: це — несвоєчасна виплата допомоги з безробіття. Зараз переказали кошти безробітним тільки за третю декаду вересня, а розрив може становити максимум два тижні. Ми стали заручниками ситуації: через невчасне фінансування виникає затримка у перечисленні коштів. Сподіваємося, що до завершення цього року всі борги погасимо.
Читайте також: В Україні аж сім разів підвищать пенсії: кому і коли