Аби хлопчик зміг стати повноцінним чоловіком…
Більшість проблем із чоловічим інтимним здоров’ям — «родом» із дитинства
Регулярні візити до лікаря-уролога, вчасне лікування або корекція, правильний догляд за статевими органами — все це допоможе уникнути проблем у дорослому житті, зокрема безпліддя. Чимало пар в Україні не може зачати дитину, і у багатьох випадках — з вини чоловіка. На запитання, які часто соромляться задавати батьки, відповідає завідувач урологічного відділення міської дитячої лікарні Тарас Вівчарівський.
— Коли потрібно вперше відвести хлопчика на огляд, і як часто загалом дитині треба проходити такі огляди?
— Лікарю-урологу обов’язково слід показати хлопчика у рік, перед школою (у 6−7 років) і після завершення процесу статевого дозрівання (у 12−14 років). Є низка патологій і аномалій, які тривалий час можуть ніяк не проявлятися. Або батьки можуть не розуміти, що це — відхилення від норми.
— Існує багато думок щодо фімозів. Оперувати чи не оперувати — що порадите батькам?
— Часто фімозом називають те, що насправді ним не є.
Фімоз — це звуження або рубцеве змінення передньої шкірки (крайньої плоті), коли вона накриває головку, але її неможливо відкотити. Існує таке поняття як фізіологічний фімоз, коли у маленьких діток є звуження передньої шкірки, але якщо батьки спробують відкотити її, то вона розійдеться. Це — не патологія, яку потрібно оперувати, а фізіологічний стан.
Є ще таке поняття, як синехії передньої шкірки. Їх найчастіше плутають з фімозом. Синехії — це коли шкірка широка і її нібито можна відкотити, але насправді по краях вона приклеєна до головки. З цим справді треба щось робити. Проте на всі процедури є свої показання, свій вік, і у кожному конкретному випадку застосовується індивідуальний підхід.
— Проблеми дорослих чоловіків, зокрема безпліддя, пов’язані із захворюваннями у дитинстві?
— Так, із такими аномаліями розвитку, як водянка, неопущення яєчок (крипторхізм), варикоцеле, з гострими станами. Часто, коли шкіра над яєчками червоніє, калитка набрякає, є незначний біль, батьки не звертають на це уваги. З часом почервоніння проходить, організм справляється, але проблема нагадає про себе у майбутньому.
Крім захворювань, негативний вплив на чоловіче здоров’я має сидячий спосіб життя, носіння тісних штанів, білизни, які перетискають яєчка, тривала їзда за кермом (у такій позі яєчка перегріваються).
— А підгузки можуть негативно вплинути?
— Часто на огляд приводять дітей із опрілостями. Підгузки необхідно змінювати за потреби, але бажано до восьми разів на добу. Не можна допускати, щоб дитина тривалий час їх носила, тому що набереться багато рідини, а оскільки сеча тепла, то підгузок перетвориться на термос. Яєчка одночасно будуть і перетискатися, і перегріватися, а це орган, який не любить грітися. До двох років яєчка інтенсивно не ростуть, виконують лише гормональну функцію, не розвиваються, не збільшуються — через це негативний вплив підгузок не такий відчутний як, наприклад, для хлопчиків віком 4−5 років.
— Якою має бути інтимна гігієна хлопчиків?
— Є випадки, коли батьки володіють недостовірною інформацією і вважають, що передню шкірку відкочувати до 18 років не потрібно і мити статеві органи теж не потрібно…
Марганцівка — минуле століття. Трави мають властивість пересушувати шкіру та слизову — це теж недобре. Найкраще — звичайна вода, дитяче мило без запаху або засоби для інтимної гігієни з оптимальним pН (вони не викликають подразнення і почервоніння).
З якою частотою мити, все залежить від віку. Якщо говорити про хлопчиків, у яких передня шкірка вже відкочується (від двох до восьми років), — один-два рази на тиждень (водою з милом). Старші повинні робити це самостійно. Водою мити потрібно щодня. Якщо неправильно мити статевий член, передня шкірка червоніє, стається запалення. За рік чи два з частими запаленнями може утворитися рубцевий фімоз.
— На що слід звернути увагу у період статевого дозрівання?
— Сьогодні спостерігається тенденція до передчасного статевого дозрівання. Іноді вже у 10−12 років перед нами — повністю сформований чоловік.
Дозрівання починається з росту яєчок. Вони можуть поколювати, боліти. У цьому віці є велика небезпека перекручування яєчок. Хлопці соромляться, тому не завжди звертаються з цими проблемами до батьків. Здебільшого радяться з друзями. Втрачається найцінніше — час. Аби врятувати орган, маємо лише 12−24 години.
Часто є випадки внутріоболонкових перекручувань яєчок, коли візуально виглядає все нормально, а всередині є перекручування. Це супроводжується різким болем у момент перекручування та ниючим — у подальшому. Батькам слід звертати на це увагу, запитувати.
Коли починається статеве дозрівання, може проявитися така патологія, як варикоцеле — розширені вени на яєчках. Якщо їх не лікувати, це теж може призвести у майбутньому до проблем із плідністю. Якщо хвороба запущена, яєчко може бути менших розмірів, добре не працювати і його теж можна втратити. Тому дитину у віці 12−14 років слід обов’язково відвести до лікаря-уролога.
— За яких симптомів слід негайно звернутися до фахівця?
— Болю в яєчках, почервоніння шкіри калитки або якщо яєчко не болить, але вдвічі збільшилося у розмірі і тверде як камінь. Бувають випадки, що через фімоз сеча йде краплями або млявою цівкою. Тоді теж слід негайно звернутись до лікаря.
Фото з архіву Тараса Вівчарівського та «ВЗ»