Оксана КАРАВАНСЬКА: «Марнотратство нашої попередньої влади доходило до «іменних» речей від Armani»
Оксана Караванська незмінно входить у ТОП-5 найвідоміших дизайнерів України
Вона вміє і любить дивувати. Креативна і епатажна, у кожній своїй новій колекції наче робить виклик самій собі, а відтак — світові й моді. Ця розмова журналіста «ВЗ» з Оксаною Караванською — про те, як вона воює з ярликом «етнодизайнер», про марнотратство колишньої політичної верхівки України і про викривлену свідомість пересічних українців.
— Оксано, за останній рік ви двічі показували свої колекції у Нью-Йорку. Зокрема, наприкінці березня стали першим українським дизайнером, роботи яких побачили на подіумі престижного нью-йоркського The National Arts Club…
— Якось ми сиділи з моїм арт-директором Іриною і думали про те, що давно не показувалися у США. Аж раптом в унісон із цими думками пролунав дзвінок зі Штатів з пропозицією надати кілька виробів для виставки прикладного мистецтва в Українському музеї Нью-Йорка. Уже невдовзі, восени 2013-го, ця співпраця вилилася у показ за океаном моєї колекції «Сад нетанучих скульптур». Тоді і зав’язалися контакти на наступний показ, який і відбувся місяць тому у нью-йоркському The National Arts Club. На підготовку було півроку…
— Але за ці півроку в Україні багато що змінилося… Зміни у країні якось вплинули на вашу колекцію?
— Усе своє творче життя я борюся із ярликом «етнодизайнер». У мене є три версії його появи. Перша — тому що розмовляю виключно українською. Друга — практично на 100 відсотків мої покази супроводжує музика українських музикантів та композиторів. І третя — усі мої колекції інспіровані Україною — її минулим чи сучасністю. І значно меншою мірою приставка «етно» стосується самого одягу від Оксани Караванської, зокрема елементів вишивки абощо. Зрештою, якщо вже на те пішло, вишивка хрестиком зародилася не в Україні, а у Франції. Чомусь Дольче і Габбана, які зашивають хрестиками чи не всі свої колекції, етнодизайнерами ніхто не називає (усміхається. — Г. Г.). Якось у нервах, протестуючи проти ярлика «етнодизайнер», я створила колекцію, присвячену українським художникам-авангардистам, зокрема Казимиру Малевичу. Це був повний авангард, але його знову охрестили «етно»…
Так ось через події минулої зими, готуючи колекцію Haute Couture Fall 2014 для показу у Нью-Йорку, я вперше свідомо пов’язала свої роботи з українським етносом і українською культурою. Я підготувала особливу колекцію, наскрізь пронизану українською самобутністю. Але зробила це так, щоб з української етніки, яку додала до сучасного космополітичного жіночного образу, створити модний тренд осені 2014 року.
— Перебуваючи в Америці, відчули підтримку України?
— Так. І від тамтешніх політиків, з якими мала зустрічі (а це переважно республіканці), і від простих американців. При слові «Україна» у них розширювалися зіниці, і вони в один голос казали: «Як же ми за вас переживаємо. Як вам допомогти?». До сліз розчулила розмова з хлопцем, у якого на вуличному ярмарку купували сир. Почувши, що ми з України, він сказав: «Я кожного ранку згадуватиму Україну у своїх молитвах до Бога».
— У Нью-Йорку є шоу-рум вашого бренду. У яких ще країнах носять одяг від Оксани Караванської?
— У різних, але, в основному, це завдяки замовленням через наш інтернет-магазин. Коли у Києві, на Хрещатику, був мій бутик (закрили ми його у 2009-му, через фінансову кризу), 50 відсотків його клієнтів були іноземці. Щодо європейського ринку, то зайти на нього практично неможливо. Ми неодноразово прораховували економічну доцільність такого кроку, і щоразу доходили висновку, що гра не варта свічок. Щоб засвітити будь-який бренд у Європі, потрібні величезні інвестиції. А інвестиції — це завжди ризик. До кризи 2008 року у мене був у ЄС потенційний інвестор, але потім економічна ситуація різко змінилася…
— А знайти українського інвестора для розкрутки у Європі?
— Зараз це нереально. Але й українці, які володіють відповідними статками і могли б інвестувати у модний бізнес, не робитимуть цього, бо самі носять Louis Vuitton, Dolce&Gabbana…
— На ваші колекції вас надихали УПА, творчість поетеси Ліни Костенко, художниці Марії Примаченко… Що зараз є джерелом вашого натхнення?
— Наразі я в пошуках цього джерела… Натхнення на наступну колекцію може прийти дуже несподівано. Як, наприклад, це було тоді, коли моєму чоловікові подарували книжку «Дванадцять обручів» з автографом Юрія Андруховича. Чесно, я навіть не хотіла читати цього роману, пам’ятаючи свої враження від «Рекреацій»: Булгаков — і на тому крапка. Але прочитала… І зрозуміла, що це — тема моєї наступної колекції.
— Колись у вас одягалася перша леді України Катерина Ющенко. А зараз, чула, створюєте одяг для прем’єр-міністра Арсенія Яценюка і його дружини Терезії…
— У гардеробі Арсенія Петровича є лише кілька моїх речей. А от Терезія Вікторівна — мій постійний клієнт. Вона дуже ретельно підходить до своїх обов’язків дружини прем’єр-міністра. Це стосується й одягу. Терезія Яценюк може годинами сидіти і вичитувати у книжках, яка подія якого дрес-коду вимагає. Але вона була такою педантичною завжди, ще до прем’єрства Арсенія Петровича. Це її суто людські якості.
— Завдяки програмі Каті Осадчої «Світське життя» українці мають нагоду бачити, який одяг і за яку ціну мають у своїх гардеробах наші знаменитості. Чи помітили ви останнім часом якусь тенденцію у тому, як одягаються відомі українці?
— Останнім часом наш бомонд нарешті почав стежити за тим, що і як одягати. З’явилася тенденція користуватися послугами стилістів. Це — плюс і великий прогрес.
Що стосується нашого політикуму, то за останні півроку у ньому дещо змінилися обличчя. І власне цих нових людей, які прийшли у політику, сподіваюся, не доведеться ловити на тому, що вони, як їхні попередники, замовляють у Швейцарії підкладки до піджаків і краватки із власними вензелями… Марнотратство і кіч представників попередньої української влади доходили до того, що в Домі моди Armani на спеціальних бірочках писали: Armani для такого-то…
— Гадаєте, теперішній політичний бомонд менш марнотратний?
— Впевнена в цьому. Якщо говорити про того ж Арсенія Яценюка, то він, що стосується одягу, взагалі дуже спокійний, невибагливий, економний: ніколи не придбає собі костюм за три тисячі євро. Яценюк знайшов для себе ідеальну лінійку середнього рівня — костюми від Hugo Boss.
— Чий персональний стиль жінок-лідерів зі світової політики ви відзначили б?
— Колись у політиці була беззаперечна ікона стилю — Маргарет Тетчер. А тепер… Виокремити когось настільки ж яскравого складно. Шикарний індивідуальний стиль мала колишня перша леді Франції Карла Бруні. Мішель Обама? Особисто мені не дуже імпонує її стиль. Але їй варто поставити великий плюс за те, що одягається переважно в американських дизайнерів. Анґела Меркель? Скажу так: якщо жінка працює у серйозній структурі, вона не повинна виглядати як чоловік. На жаль, пані Меркель про цю істину взагалі забула… А може, просто належить до числа тих жінок, яким не притаманне відчуття жіночності.
— За 23 роки незалежності України українська мода так і не стала індустрією. Українці не почали масово одягти сукні від Оксани Караванської, футболки від Андре Тана, джинси від Лілії Літковської…
— Років із шість тому я думала, що українська мода от-от стане індустрією. Мій чоловік Богдан, основний фінансист мого модного бізнесу, навіть замовив у західних маркетологів спеціальне дослідження. Це був бездоганний талмуд, у якому покроково розписувалося, як розкрутити масове виробництво одягу. Почитала я все це — і зрозуміла одне: в такій країні, як Україна, ця ідеальна схема не запрацює… Парадокс полягає в тому, що український споживач не вірить одягу, зробленому в Україні. Натомість будь-яке дрантя із лейблом «Зроблено в Італії, Іспанії, США…» або навіть «Зроблено у Китаї» викликає у нашого споживача більше довіри, ніж українське…
— Це наш комплекс меншовартості?
— На жаль, так… А ще — наше, українське, жлобство. За джинси від Armani, виготовлені на їхній фабриці у Китаї, українці, не задумуючись, викладають 380 євро. А за джинси від Оксани Караванської, які мають автентичну вишивку і яких існує лише чотири-п’ять пар, більше, ніж 150 доларів, ніхто не дасть. І то крутитимуть носом: «А чого такі дорогі?».
— Українці не мають змоги купувати на кожному кроці одяг від українських дизайнерів. Натомість є інша масова пропозиція — секонд-хенди…
— При всій моїй нелюбові і відразі до секонд-хендів, краще вже вдягатися в них, ніж у той жахливий китайський непотріб, який продають на наших базарах і у магазинах. У секонд-хендах хоча б можна знайти щось цікаве та оригінальне.
Довідка «ВЗ»
Оксана Караванська народилася 16 квітня 1966 р. у Львові. Закінчила Львівську академію мистецтв. У 1996 р. на конкурсі Alta-Moda колекцію Караванської відзначив П’єр Карден. З того часу Оксана — член Експертного комітету Української ради моди: брала участь у великій кількості модних подій як в Україні, так і за її межами. Дизайнер провела безпрецедентний для України благодійний тур з показами колекції найбільшими містами США та Канади, мала покази у Мілані й Парижі, створила колекцію Haute Couture для закриття півфіналу та фіналу «Євробачення-2005». Торгова марка “Оксана Караванська” заснована ще у 1998 р. Є також інші лінії: OK’ by oksanakaravanska та OK’ by oksanakaravanska for men. Чоловік Богдан Левчук — бізнесмен. Подружжя виховує двох дітей: сина Святослава і дочку Марічку.