Аденоїди: лікувати чи видаляти?
Чимало батьків, відвідавши кабінет дитячого отоларинголога, постають перед вибором: видаляти дитині аденоїди чи продовжувати лікувати нежить, часті застуди. З одного боку, аденоїди є складовою частиною імунної системи, з іншого — можуть самі стати причиною інфекції в організмі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/524435/dytyna.jpg)
Першими на шляху всіх інфекційних агентів стоять саме аденоїди (глотковий мигдалик), розташовані в глибині носа, на верхній стінці носоглотки. У нормі вони невеликі і не заважають потоку повітря під час дихання. Але за частих повторних запалень аденоїди можуть значно збільшуватися, утрудняючи дихання через ніс. Невелике збільшення аденоїдів є абсолютно нормальним і відбувається як наслідок імунного дорослішання організму дитини в періоді між першим роком життя і 8 — 10 роками. У деяких випадках за частих застуд і повторних інфекцій аденоїди збільшуються до таких розмірів, що дитина вже не може дихати через ніс. Це явище медики називають аденоїдитом (запаленням аденоїдів), або ж власне аденоїдами.
За словами лікарки-отоларингологині Олени Харченко, симптомами гіпертрофії аденоїдних вегетацій є: утруднення носового дихання, хропіння під час сну. «Найважливіший симптом аденоїдів — порушення дихання через ніс. Протягом дня і вночі у дітей рот відкритий, під час сну вони голосно сопуть або навіть хропуть, — стверджує лікарка. — Внаслідок того, що холодне повітря, минаючи носовий „фільтр“, потрапляє в дихальні шляхи, інфекції стають хронічними, з’являються рефлекторний кашель і спазми».
Гугнявість. Порушується ріст кісток лицьового скелета, що несприятливо впливає на формування мови. Дитина постійно говорить в ніс, не вимовляє окремі літери. Батьки часто не помічають цих змін, оскільки «звикають» до такої вимови або просто не надають цьому значення. Також нерідко знижується і гострота слуху, яка може минути з часом, а може прогресувати.
«Аденоїдне обличчя». Доведено, що за утруднення носового дихання організм людини недоотримує до 12−18% кисню. Тому у дитини, що страждає від цього через аденоїди, спостерігається постійна нестача кисню. Насамперед, страждає головний мозок. Навіть обличчя набуває специфічного виразу («аденоїдне обличчя») — рот відкритий, овал обличчя подовжений, постійно вологий ніс.
Аденоїди не завжди слід видаляти. Операція необхідна тоді, коли консервативне лікування безрезультатне. При цьому необхідно використовувати всі можливі методи терапії. «Дуже важливо зберігати дихання через ніс, адже повітря таким чином зігрівається і очищується від чужорідних частинок і пилу — наголошує отоларинлогологиня. — Крім того, повітряний потік, проходячи через ніс, „загартовує“ аденоїди, перешкоджаючи їх надмірному збільшенню. До операції вдаються лише тоді, коли аденоїди заважають нормальному диханню через ніс, і всі лікувальні заходи виявилися неефективними».
Абсолютними показаннями до видалення аденоїдів є:
- напади апное (зупинка дихання уві сні);
- відсутність носового дихання вдень і вночі;
- часті отити (чотири і більше захворювань на отит за рік, або три і більше за пів року);
- зниження слуху;
- секреторний отит упродовж трьох місяців (наявність рідини за барабанною перетинкою);
- часті бактеріальні риносинусити;
- неефективність консервативного лікування.
До уваги батьків!
Завжди слід серйозно ставитися навіть до незначних простудних захворювань у дитини, особливо, якщо є явища порушення дихання через ніс.
Навіть якщо вже є збільшені аденоїди, слід разом з дитиною тренувати носове дихання: з закритим ротом з силою вдихати повітря через ніс. За найменшої підозри на аденоїди обов’язково звертатися до лікаря отоларинголога.