В Китаї виявили не відомий раніше вірус: заразилося щонайменше 35 людей
Хвороба схожа на «Ніпах», збудник якої вважається одним з найнебезпечніших у світі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/469478/kytai-virus.jpg)
Китайські та сингапурські вчені ідентифікували новий вірус — геніпавірус тваринного походження, якому дали назву Langya henipavirus. Перші випадки передачі збудника від тварини до людини зафіксували у східній провінції Шаньдунь та центральній провінції Хенан, розташованих по сусідству. Про це повідомив авторитетний міжнародний медичний журнал New England Medicine.
Наразі відомо про 35 хворих. Всі з них мали гарячку, більш як половина — відчуття втоми. Кожного другого турбував кашель, втрата ваги та біль у м’язах. Кожен третій скаржився на нудоту, блювоту і головний біль. У 35% хворих лікарі виявили порушення функції печінки, у 8% - збої у роботі нирок. Результати загального аналізу крові в деяких пацієнтів показали зниження рівнів тромбоцитів та лейкоцитів, а це — сигнал, що організм атакувала серйозна інфекція і він кинув всі сили на боротьбу з нею.
До сьогодні науці було відомо про два геніпавіруси, які є небезпечними для людей — «Ніпах» та «Хендра». Хвороби, які вони викликають, можуть мати безсимптомний перебіг, а можуть і тяжкий, що закінчується смертю. «Ніпах» вважається однією з найбільш небезпечних інфекцій у світі, бо від нього немає ліків, а 40−75% пацієнтів з цим діагнозом помирає.
Носіями геніпарусів в дикій природі є кажани, а також гризуни й землерийки. Антитіла виявляли у кіз та собак, а це означає, що свійські й домашні тварини також можуть інфікуватися. Чи можуть передавати вірус людині? Чи може людина заражатися від іншої людини? Наразі невідомо. Вчені, які виявили новий геніпавірус, закликають не панікувати, але водночас і не втрачати пильності.
Як пояснює лікар-інфекціоніст, автор 45 наукових публікацій Віктор Петров, зоонози (інфекційні захворювання людей, джерелом яких є інфіковані тварини) володіють невичерпним епідеміологічним потенціалом, оскільки імунна система людини не здатна їх ідентифікувати. В організмі птахів і ссавців циркулює приблизно 1,67 млн вірусів. Приблизно половина з них може виявити патогенний потенціал і щодо людини, як це свого часу зробили MESR, SARS-CoV2, вірус імунодефіциту людини чи вірус Ебола. Причина — антропогенний вплив на навколишнє середовище. Не всі зоонози є небезпечними, але деякі - смертельно небезпечні.
Нагадаємо, у Китаї, у південній провінції Хайнань, розташованій на однойменному острові, зафіксували найбільший за останні два роки спалах COVID-19. Торік тут виявили лише двох хворих, а сьогодні їх — понад 1400. Сплеск захворюваності місцева влада пояснила послабленням карантинних обмежень, коли на острів почали масово їхати внутрішні туристи.
Захворюваність на коронавірус поволі, але зростає в усьому світі, зокрема в Україні. За повідомленням міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, за останній тиждень в Україні виявили 2,8 тисячі випадків коронавірусної інфекції. Це — на 800 більше, ніж тиждень тому.