«У часи Голодомору виживала одна дитина з десяти…»
Нині, коли Україна чинить відчайдушний опір збройній агресії росії, ми згадуємо інші її страшні злодіяння, умисно вчинені проти нашого народу. У тому числі — Голодомор 1932−1933 років, внаслідок якого загинуло кілька мільйонів наших співвітчизників. Своє лиходійство москва намагається заперечити, замаскувати, виправдати, піддати забуттю. Тому так важливо робити висновки з уроків минулого, пам’ятати катів і їхні жертви — щоб сумні події минулого не повторилися, щоб їм запобігти
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/505148/golodomor-muz-2.jpg)
Про одну з найбільших трагедій в історії людства і йдеться у розмові кореспондента «Високого Замку» із в. о. генерального директора Національного музею Голодомору-геноциду Лесею Гасиджак.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2024/01/417066675_1755243211619542_3474243484086196092_n.jpg)
Конфісковане у людей збіжжя гнило…
— Із часів Голодомору, організованого радянською владою, минуло понад 90 років. Історики, державні діячі кажуть про те, що режим російського самодержця путіна зараз повторює в Україні цю геноцидну політику сталіна. Наскільки справедливе, точне таке звинувачення, порівняння?
— Режим путіна загалом сповідує ідеологію, яка була засадничою за часів сталіна, за часів срср і яка не допускає існування поруч з росією окремих незалежних сильних держав. Не допускає наявності демократії, наявності етносів, націй, які мають чітко виражену власну ідентичність. Власне це і було причиною вчинення Голодомору-геноциду, бо більшовикам потрібно було зламати опір окупованої у той час України. Для того, щоб упокорити нас, і було використано такий інструмент, як штучний Голодомор.
Через 90 років (і про це пише у своїй книзі «Велика брехня. Методи, наративи та динаміка заперечення Голодомору» доцент історичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка Андрій Козицький) путін повертає ім’я сталіна у публічний простір. Попри те, що сталінізм як політику було засуджено, «вождю всіх народів» знову встановлюють пам’ятники, відбілюють його ім’я, героїзують. Завдання одне — не допустити існування сильної України поруч. Власне тому є війна, є нові злочини з ознаками геноциду. Це не емоції. Це доведений факт. Робочі групи юристів збирають докази цих злочинних дій росії для майбутнього трибуналу над нею.
Голодомор у виконанні росії продовжується. З окупованих територій вона викрадає і продає за кордон як власне наше зерно, бомбить українські елеватори, блокує експорт зібраного урожаю, провокуючи продовольчу кризу у світі.
Це дуже нагадує дії срср у 1932−1933 роках. Частину експропрійованого у населення зерна радянська влада продала для того, щоб отримати кошти для індустріалізації і нарощування воєнного потенціалу. І є багато прикладів того, що конфісковане збіжжя зігнило — його навіть не продали. Це ще один доказ того, що Голодомор був штучним.
Сьогодні вкрадене в українців зерно росія використовує як зброю, щоб шантажувати світ, як інструмент своєї імперської політики. За виручені від продажу нашого урожаю кошти намагається збагатитися. І знову ж таки — нарощує свою військову силу.
В Європі подекуди правду про злочини кремля називають неправдивою пропагандою
— Псевдонауковці з рф і далі заперечують штучні причини, організований характер Голодомору — все списують на природну стихію, буцімто неврожай у ті роки. Яким аргументом ви могли би спростувати ці твердження?
— Брехливість тез російських пропагандистів доводить господарська, соціологічна, метеорологічна статистика того періоду: не було ніякої посухи, не було жодних передумов для неврожаю. Натомість були три етапи примусових хлібозаготівель, внаслідок яких у селян забрали спочатку зерно, а потім будь-які інші продукти харчування. Це і призвело до голодувань і масових смертей людей.
Інші аргументи — офіційні документи і свідчення очевидців, в яких проглядається механізм вчинення Голодомору. Це доказова база воістину геноцидних дій. Мороз по шкірі іде від спогадів людей, які вижили у той період. Ці свідчення неможливо читати. Люди згадували, що в їхніх коморах було повно збіжжя, вони мали корови, коні, воли — і все це у них радянська влада забрала…
Як науково-музейна інституція ми маємо дуже багато проєктів, які зорієнтовані на закордонних відвідувачів — щоб показати їм оці паралелі між Голодомором і нинішніми злочинами росіян. На жаль, у деяких європейських країнах, в їхніх музеях, вищих навчальних закладах стикаємося з відвертим опором, з нерозумінням, несприйняттям правди, яку їм доносимо, — настільки сильно діє там російська пропаганда, настільки багато там є проросійськи налаштованих викладачів! Грубо кажучи, це — агенти росії, яких фінансує кремль. Вони пробують закрити наші виставки, заперечують наведену нами статистику, яку, до речі, ми цитуємо, спираючись на російських соціологів. Для прикладу, ми говорили, що майже 70 відсотків російського суспільства підтримує нинішню війну проти України, виступає за її продовження. Це дані відомого російського соціологічного центру «Левада-центр». В Європі натомість заявили, що ця статистика — «брехня і пропаганда», а ми, українські музейники, мовляв, є праворадикальними, бо надаємо «неправдиву інформацію».
Приходять у музей Голодомору — і згадують родинні трагедії
— Очевидно, у Національний музей Голодомору-геноциду приходять іноземні гості, молодь. Як вони реагують на побачене там?
— Порівняно із 2021 роком, тобто роком перед широкомасштабним вторгненням росії, 2023-го кількість відвідувачів зросла удвічі. І у два з половиною рази зросла кількість проведених нами екскурсій. Це свідчить про те, що людям, попри те, що вони мають доступ до Інтернету, до інших інформаційних ресурсів, хочеться побачити нашу минувшину наживо. Про події Голодомору хочуть почути експертну, професійну думку.
Що дуже вражає наших відвідувачів у музеї? Після того, що вони пережили за два роки великої війни, після того, як побачили сучасні злодіяння росіян, здивувати людей уже важко. Але помітна тенденція: коли порівнюють сьогоднішні події і те, що було у часи Голодомору, то згадують якусь свою родинну історію, пов’язану із цими жахіттями.
Цього року маємо багато подарунків від своїх відвідувачів. Вони кажуть: нехай це зберігається у вашому музеї, бо йдеться не тільки про мою родинну історію, а історію всієї нашої нації…
— А що саме дарують?
— Наприклад, предмети старовинного побуту. У роки Голодомору, щоб вижити, люди часто обмінювали свій одяг на хліб. Була історія: напередодні Голодомору пара із Сумщини одружилася, а згодом, щоб мати що їсти, змушена була обміняти майже весь свій багатий весільний стрій — залишилася з нього одна лише сорочка. І цю сорочку чотири покоління передавали від жінки до жінки. А тепер ось передали її нам у музей.
Передають і разки коралового намиста від своїх предків. Ми ж знаємо прекрасних українських жінок, які носили на собі по десять разків — і дукачі, і баламути. І ось один з таких малесеньких разків, який зберігся, якого не обміняли на хліб, нам теж передали до музею.
Розповім ще одну цікаву історію-паралель, уже сучасну. Вона зі села Капитолівки на Ізюмщині (Харківська область). Жінка вишила сорочку для свого внука. Якби окупанти побачили цю «нацистську» сорочку, то вбили б майстриню за це. Відомо ж бо про чотири списки, за якими росіяни ділили людей на окупованих територіях. Перші — ті, кого мали розстріляти за їхню проукраїнську позицію; другі — ті, з ким можна говорити про співпрацю; треті — ті, кого треба відправити на фільтрацію; четверті — ті, хто є цілком проросійськи налаштованим. Так ось, перед приходом окупантів згадувана жінка поклала власноруч вишиту сорочку у трилітрову банку, закатала ключем і закопала в саду — щоб і своє життя зберегти, і дорогий своєму серцю виріб. Коли ж Капитолівку ЗСУ деокупували, господиня банку із вишиванкою відкопала. Журналісти розповіли про цю щемливу історію. А патріотична жінка передала свою сорочку нам до музею…
Ось такі приватні історії мене немовби пронизують струмом. Бо за кожною з них стоїть трагедія окремої родини. Коли чуєш, що у часи Голодомору з десяти дітей вижила лише одна дитина, то розумієш, скільки ми втратили, як збіднів наш генофонд. Розумієш, якими ми були б сильними, якби не всі ті випробування, перед якими постала українська нація, — винятково через росію.
— Насамкінець запитаємо про дещо з вашого ділового-приватного життя. Спекулюючи на темі Голодомору, хами-юристи, хами-політики ображали вас («Високий Замок» писав про це у публікації «Слуга» Безугла мала би постати перед судом. Бо принизила людину через… вагу"). Чи вдалося поставити хамів на місце?
— Ми подали позов до суду. Підтримало мене, прийшло на допомогу адвокатське об’єднання «ЮрФем». 7 січня відбулося перше засідання у цій справі, 22 січня буде наступне. У позові вимагаємо вибачення. І грошової компенсації за завдану мені моральну шкоду — пів мільйона гривень. Я не хочу нажитися. Ці кошти буде передано на благодійність. Особа, яка вдалася до грубої образи, має бути покарана — щоб ніхто інший не повторював нічого подібного. Це невігластво! Його, на жаль, серед нас багато: для прикладу, водій маршрутки відмовляється підвезти дитину чи воїна на милицях…
Факти свідчать…
Вчинення геноциду в Україні у 1932−1933 роках підтверджують:
- 3456 знайдених та розсекречених документів органів влади та комуністичної партії, у тому числі за підписом сталіна;
- 3186 книг реєстрації актів про смерть у 1932−1933 роках, що підтверджують масову загибель населення від штучного голоду;
- свідчення 1730 свідків та потерпілих від злочинних дій тоталітарного режиму;
- 857 масових захоронень, де поховано жертви геноциду;
- архівні документи дипломатичних представництв іноземних держав;
- архівні документи, що свідчать про масове переселення етнічних росіян в Україну;
- 400 знайдених та розсекречених документів Галузевого державного архіву СБУ, що підтверджують організацію владою штучного голоду;
- фотодокументи, якими зафіксовано трагічні події Голодомору;
- 735 населених пунктів, колгоспів, сільрад і районів України, в яких влада впровадила режим «чорних дощок». (У радянських газетах часів Голодомору публікували списки сіл, які заносили на «чорні дошки». Потрапляння туди означало оточення села озброєними людьми й вивезення всіх продуктів, а за непокору владі — арешт. До таких списків вносили села, які не виконали плани заготівель).
(З матеріалів Національного музею Голодомору-геноциду).