Пенсіонерам пообіцяли «Вовину тисячу». А боржників не позбавлятимуть субсидій
На які пільги й допомоги можуть розраховувати українці на час карантину?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/409072/4659e031848cc88266ffd1e8bf020220.png)
«Понад 10 мільйонів пенсіонерів, які мають пенсію до 5 тисяч гривень, у квітні отримають одноразову виплату — по 1 тисячі гривень», — повідомила міністр соцполітики Марина Лазебна. Окрім пенсіонерів, тисячу гривень пообіцяли також тим, хто отримує державну соціальну допомогу у зв’язку з інвалідністю та за віком (замість пенсії). Таких нарахували ще 400 тисяч. На ці одноразові виплати піде додатково 10,4 млрд грн.
Звідки візьмуть ці гроші, у Мінсоцполітики не пояснюють, адже у бюджеті не вистачає коштів навіть на заплановані видатки. Ідея з доплатою належить президенту Зеленському. Він вирішив, що гроші виділять з допомоги МВФ. От тільки МВФ наразі не прийняв рішення про виділення коштів Україні. Є лише заява Фонду про те, що вони готові виділити країнам 50 млрд доларів на подолання наслідків коронавірусу.
Окрім доплат до пенсій, у Мінсоцполітики пообіцяли збільшити на 50% нормативи на користування електроенергією, природним газом, холодною та гарячою водою. Це означає, що люди отримуватимуть більші субсидії. За словами Лазебної, кожна сім’я, яка має субсидії, отримає в середньому на 300 грн більше. На сьогодні право на субсидії має приблизно 3 млн домогосподарств. Добре, хоч опалювальний сезон скоро закінчується.
Якщо у «мирні» часи сім’ю могли позбавити права на субсидію, через заборгованість за житлово-комунальні послуги, то тепер борги на виплату субсидій не впливатимуть. Крім того, у Мінсоцполітики заявляють, що на час карантину підприємства — надавачі послуг не мають права нараховувати пені та штрафи за невчасно оплачені рахунки. Під час карантину боржників не можна від’єднувати від електро-, газо- та водопостачання. Не можна їх також примусово виселяти з житла, навіть якщо є рішення суду про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги. Рішення суду чинності не втрачає, але виконати його зможуть лише після офіційного завершення карантину.
Те, що населення не матиме змоги вчасно оплачувати комуналку, — цілком очевидно, адже чимало людей наразі відбувають карантин у відпустках за власний рахунок. Попросити працівника піти у неоплачувану відпустку роботодавець має повне право. Але працівник має таке ж право відмовитись. За законодавством, без згоди працівника відправити його у неоплачувану відпустку не можна. Так само, як і звільнити людей через карантин. Як повідомив заступник голови Нацполіції — начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе, за незаконне звільнення працівника роботодавцю загрожує штраф від 34 до 51 тисячі грн. Тож якщо вас відправили на самоізоляцію, а вас у цей час звільнили з роботи, пишіть заяву у поліцію за статтею 172 ККУ «Грубе порушення законодавства про працю». Це, звісно, не означає, що під час карантину працівників взагалі не можна звільняти, але для звільнення має бути вагома підстава.
НБУ також запровадив систему антикризових заходів на період карантину. «Ця система включає п’ять напрямів, — каже голова НБУ Яків Смолій. — По-перше, ми ввели пільговий період на обслуговування кредитів на час карантину. По-друге, банкам заборонили вводити будь-які обмеження за депозитами, термін яких закінчився. Тобто якщо у вас закінчився депозит, ви маєте право або продовжити його, або зняти кошти. Але хочу зазначити, що впродовж останніх десяти днів у банківській системі практично немає відтоку депозитів. По-третє, ми запровадили нові програми підтримки банків: рефінансування та підтримка довготривалої ліквідності. На період кризи ми відклали проведення стрес-тестів банків та зменшили нормативи. По-четверте, валюта. Ми щодня виходимо на міжбанківський ринок з інтервенціями, аби зменшити коливання. Останніми днями були проблеми з готівкою, але ми забезпечили підкріплення кас банків євро. П’яте — платежі. Ми будемо стимулювати українців якнайбільше, якнайчастіше переходити на дистанційне обслуговування. Робота з готівкою, відвідини банківських відділень наражає на ризик як клієнтів, так і банківських працівників».
Щодо «кредитних канікул», то в НБУ кажуть, вони діятимуть на усі види позик як для фізичних, так і юридичних осіб. Чи клієнтам дозволять не платити за тими чи іншими кредитами на час карантину взагалі, чи просто не нараховуватимуть пеню за прострочені платежі, чи «заморозять» відсотки, в НБУ мають визначитись найближчими днями. У Нацбанку наголошують, що клієнти мають розуміти: канікули канікулами, а рано чи пізно ці борги повертати доведеться. Списувати їх ніхто не буде.