«Це були інтелектуальні шедеври, а не просто позови та скарги»
Топ-менеджер «Нафтогазу» «сумує» через те, що довелось відмовитись від позовів проти «Газпрому». Але в інтересах держави, каже, транзит і «гроші зараз, а не через 3-7 років»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/403763/gaz.jpg)
Із 1 січня газ територією України до ЄС постачається уже за новим контрактом. І транзитом займається уже не «Укртрансгаз», який був підконтрольним «Нафтогазу», а Оператор газотранспортної системи. Щодо самого контракту на транзит з «Газпромом», фінальні переговори щодо якого тривали чотири доби, то все, що про нього відомо, — він підписаний. Сам текст угоди оприлюднювати не будуть. Мовляв, комерційна таємниця. Тож якщо у ньому заховані якісь пастки чи підводні камені — про них дізнаємось хіба уже постфактум.
«Із мого персонального досвіду це були перші переговори з „Газпромом“ та РФ, на яких українська сторона мала справді дуже сильну позицію. Рекордні запаси газу, завершений анбандлінг, підготовлена та протестована до довготривалої роботи в реверсі ГТС, вчасні санкції проти „Північного потоку-2“, новий стокгольмський арбітраж — це були козирі в нашій колоді, які ми наполегливо збирали останніми роками», — так прокоментував підписання контракту голова правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв.
Деякі експерти схиляються до думки, що, маючи такі козирі в рукаві, можна було би виторгувати вигідніші умови транзиту. Серед найбільших програшів української сторони називають те, що ми погодились відмовитись від майбутніх позовів на 12,2 млрд доларів — в обмін на виплату Росією 2,9 млрд доларів за Стокгольмським арбітражем (гроші «Нафтогаз» отримав ще до підписання угод). Утім, «Газпром» і так мав сплатити ці кошти, оскільки рішення суду набуло чинності. Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар порівняв переговори з «Газпромом» з обороною Донецького аеропорту. «Наприкінці оборони ворогу дали можливість підірвати аеропорт разом із його захисниками. Так і „Нафтогаз“ — він не просто тримав оборону, він був у наступі. Удару йому завдали з тилу. П’ята колона з коридорів влади», — вважає аналітик.
Виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко визнав, що відмова від позовів та скарг далася нелегко. «Мені було сумно за ту роботу і знання, які я зі своєю командою у них вклали. З нашого боку це були інтелектуальні шедеври, а не просто позови та скарги. Але я розумію, що наша відповідальність перед українцями вимагає від нас ухвалювати рішення в інтересах національної компанії, а не у власних інтересах. Інтереси країни — це продовження транзиту, це отримання грошей зараз, а не за рік і тим більше не за 3−7 років», — написав Вітренко. Крім того, він пояснив що ті 12,2 мільярда — це лише ймовірні позови, які можна було б подавати у випадку припинення «Газпромом» транзиту газу.
Серед перемог на цих переговорах Юрій Вітренко називає те, що вдалося захистити Україну від штрафу за положенням «бери або плати» в контракті 2009 року, який би перевищував… 80 млрд доларів. До речі, угода про транзит підписана на умовах «качай або плати». Тобто якщо «Газпром» зменшуватиме обсяги транспортованого газу нижче законтрактованих мінімумів, то платитиме «неустойку».
Ще одна «перемога», про яку кажуть у «Нафтогазі», — «Газпром» фактично був змушений доплатити п’ять млрд дол. за за транзит. 2,1 мільярда доларів отримали у вигляді газу (через залік, який провів арбітраж), ще 2,9 мільярда доларів «Газпром» сплатив грошима. При цьому топ-менеджер визнає, що ці «перемоги» могли би бути більш значними. Якби не були провалені план трансформації «Нафтогазу» та програма збільшення видобутку власного газу, а також не були зірвані планові графіки анбандлінгу (відокремлення оператора ГТС від «Нафтогазу») тощо.
«Останні п’ять з половиною років я постійно відчуваю ризик того, що якийсь некомпетентний або продажний можновладець свідомо або несвідомо зруйнує нашу юридичну позицію проти „Газпрому“. Кілька разів цей ризик майже реалізувався… Нам багато речей вдалося зробити „всупереч, а не завдяки“. Часто вели „партизанську“ боротьбу, оскільки на підтримку „регулярних частин“ розраховувати не можна», — написав Юрій Вітренко.