Передплата 2024 «Добра кухня»

Дмитро Крепак: «Банки зацікавлені у здешевленні кредитів»

Голова правління «Кредобанку» розповів «ВЗ» про те, як обрати надійний банк, та про особливості кредитування

Українські банки нарощують депозитні портфелі, однак кредитують далеко не усі фінансові установи. Наша економіка далеко не у найкращому стані, тому видавати позики бізнесу ризикують не усі банки. На цьому тлі відрізняється “Кредобанк”. За підсумками 2012 року цей банк отримав спеціальну відзнаку “Інвестор року” у категорії “Банківський сектор вітчизняної економіки” за найбільший обсяг кредитів, виданих на розвиток економіки України та Львівщини. Чи не боїться банк кредитувати у нинішніх умовах? Про це “ВЗ” розпитував голову правління “Кредобанку” Дмитра Крепака (на фото).

— У 2012 році ми видали кредитів на 1,4 мільярда гривень, з яких 340 мільйонів — кредити, що пішли у розвиток економіки Львівської області, — каже Дмитро Крепак. — Ми зацікавлені та відкриті для всіх нових клієнтів — юридичних та фізичних осіб. Але в кредитуванні надаємо перевагу тим, кому довіряємо, з ким є довгострокові відносини. Адже банк повинен не лише видавати гроші, а й повертати їх. Ми відповідаємо за депозити наших вкладників, тому дотримуємося зваженої політики управління ризиками. Це вже приносить результати. Наприклад, сьогодні «Кредобанк» має вдвічі менший за план відсоток простроченої заборгованості за новими кредитами — на рівні менше 1%.

— Чи можна за тим, які галузі найактивніше беруть кредити, судити, які сфери економіки найактивніше розвиваються?

— Так. Насамперед це роздрібна торгівля, на яку сьогодні припадає майже половина загального обсягу кредитів. У Львові також добре розвивається ІТ-бізнес. У Львівській області також має непоганий потенціал агробізнес. До речі, в «Кредобанку» ми приділяємо агробізнесу особливу увагу. У нас діяв пілотний проект з пільгового кредитування аграрних підприємств, який поширювався на п’ять областей України. У серпні розширюємо його на всю Україну.

— Тобто, незважаючи на усі ризики, які є в агробізнесі, сільгосппідприємства є платоспроможними позичальниками?

— В агробізнесі є так звані внутрішні ризики, пов’язані з особливостями клімату та прогнозованістю врожаю. Але головне, що в агробізнесі, як правило, працюють порядні та надійні люди, які завжди платять за своїми боргами, за винятком насправді тяжких обставин. Це дуже важливо, тому що, на жаль, в Украї­ні існує прошарок так званих токсичних позичальників, які мають гроші і можуть сплачувати свої борги, але шукають різні схеми, тільки щоб не платити банку. Банк, який хоче кредитувати агробізнес, повинен розуміти його особливості — якщо важкий рік, агробізнесу треба допомогти. Наступний рік може бути кращим, будуть гроші, буде можливість повернути свої борги. Це непростий напрям для банку, але цікавий.

— Торік була помітна тенденція: європейські банки виводили капітал з України. Інвестор “Кредобанку” — PKO Bank Polski S.A. Чи не має наміру він піти з України?

— PKO Bank Polski відрізняється від інших материнських банків. По-перше, це найбільший польський банк з державною часткою. Польща кризи практично не відчула, тому польські банки не змушені закривати присутність за кордоном, аби вирішити проблеми у своїй країні. По-друге, “Кредобанк” для PKO BP — це приблизно 1% активів. Для них це невеликий ризик. По-третє, наші акціонери розуміють потенціал відносин між Польщею та Україною. Коли у нас буде асоціація з Європою, будуть додаткові економічні можливості. У нас уже є окремий напрям — “українсько-польський бізнес”. Тому для PKO BP “Кредобанк” є стратегічною інвестицією на довгострокову перспективу.

— Від початку року почали знижуватись відсотки за депозитами. Чи можна розраховувати на здешевлення кредитів?

— Безумовно. Банки зацікавлені у здешевленні кредитів — адже для них це зростання попиту на кредити та можливість збільшувати свій бізнес. На жаль, падіння ставок за кредитами іде досить повільно тому що ставки по депозитах в гривні залишаються ще на досить високому рівні..

— Яким чином клієнту визначити, надійний банк чи ні?

— Надійність банку — не лише надійність вкладів, а й безпека клієнтських трансакцій. Безпека вкладів у «Кредобанку» забезпечується консервативною фінансовою політикою. Зрештою, маємо акціонера — найбільший польський банк, який нас активно підтримує. Крім того, вся історія існування «Кредобанку» — це історія виконання зобов’язань перед вкладниками та акціонерами. Підсумовуючи, скажу: клієнт повинен зважати на те, чи є банк достатньо консервативним, яку політику управління ризиками сповідує його керівництво, хто є акціонером банку, яка історія виконання банком своїх зобов’язань. Що ж до безпеки трансакцій, то за розробки та рішення у напрямі захисту операцій для наших клієнтів ми стали лауреатами конкурсу «Банківська безпека-2013», який проводив міжнародний журнал «Банкір».

— Які напрями банк планує розвивати найближчим часом?

— Одним з наших пріоритетів, крім надійності, є якість обслуговування клієнтів. Цього року ми приділяємо їй особливу увагу. Зокрема, займатимемось оновленням нашого інтернет-банкінгу. Хочемо, аби він був зручнішим для клієнтів, щоб відбувалось більше трансакцій вдома, в комфорті, щоб клієнти змогли економити свій час. Крім того, переносимо відділення в нові місця, більш зручні для клієнтів, робимо оновлення їх зовнішнього вигляду. У вересні цього року ми також планує­мо зробити приємний сюрприз нашим клієнтам, але який — це наразі секрет...

Схожі новини