Чи є герої, яких всі люблять?
У час чергового загострення україно-польських історичних позицій варто запитати: чи існують взагалі військові герої, які прихильно сприймаються іншими державами?
Чи є Олександр Македонський героєм для Ірану?
Чи є Цезар героєм для Франції?
Чи є Чингіз хан героєм для Узбекистану чи України?
Чи є Сулейман Пишний героєм для Австрії, а Євген Савойський для Туреччини?
Цей ряд можна продовжувати безкінечно.
Ясним є одне - військові лідери організовували вбивства. І тому той, хто є героєм для однієї сторони, майже автоматично є табу для іншої.
Якщо послуговуватися логікою правих партій Польщі, то поляки мають зняти багато памятників та назв вулиць і університетів.
Бо німців убивав Ягайло з Вітовтом і Андерс. Українців та білорусів - Болеслав Хоробрий і Ярема Вишневецький. А Казимир Великий - литовців. А татар і турок - Собєскій і Ходкевич. А Костюшко - англійців...
Скільки при цьому полягло цивільного населення - лиш Бог знає.
Тому єдино прийнятною є спільна формула: вибачаємо і просимо вибачення.
Але є ще одне важливе правило: на своїй землі - свої герої.
Що не заважає розумним спільно будувати краще майбутнє.