Нам ворог не потрібен, знищити самих себе ми здатні самостійно
Національна стратегія тінізації доходів?
Я вже коротко писав про Національну стратегію доходів, яку краще було би назвати Національною стратегією тінізації доходів.
Збільшення податків і мит під час війни є об’єктивною необхідністю.
Було би дивно з цим сперечатися.
Але збільшення податків і мит мусить супроводжуватися скороченням корупції в податковій і на митниці.
Якщо збільшення податків і мит супроводжується свідомим розширенням корупції в податковій і на митниці, то, по-перше, воно не призведе до збільшення надходжень до бюджету. По-друге, воно призведе до тотального переходу бізнесу в тінь.
Тримайте новації:
- Скасування банківської таємниці.
- Списання коштів з рахунків без рішення суду.
- Арешт рахунків та майна без рішення суду.
Як ви думаєте, чим закінчиться запровадження цих трьох новацій?
Правильно, ніхто не буде тримати гроші на рахунках (привіт банківській системі, яка ляже першою), а майно буде оформлюватися такими лівими способами, які унеможливлять кредитування (див. по цій темі «Загадка капіталу» Ернандо де Сото), — отже, прощавай, економічний розвиток. Далі в цій альтернативній фінансово-правовій системі почнуть діяти альтернативні методи врегулювання спорів та захисту прав. Зброї в країні для цього достатньо, охочих бути арбітрами також не забракне.
На останньому форсайті цей сценарій був позначений як аргентинський і названий «Дикий Захід». Це вже було у першій половині 1990-х. Нічого нового.
Повернутися на 30 років назад. Прикро.
Нагадаю, що спрощена система оподаткування була запроваджена якраз як відповідь на неможливість подолати корупцію. Адже суть її не в знижених ставках, а в спрощеному обрахунку та звітності. Грубо кажучи, до тебе не можуть прийти з вимогами, бо система повністю прозора.
Внаслідок цього у нас виріс мікро- та малий бізнес, сформувався тонкий прошарок середнього класу, який (разом з іншими соціальними групами, які без нього би не впоралися) зміг двічі захистити демократію у скрутні моменти.
Якщо додати до цього всього постійне намагання запровадити тотальне прослуховування всіх комунікацій і блокування сайтів без рішення суду за одноосібним наказом правоохоронця — вимальовується певна система. Я би її назвав «тотальна зачистка», якби наш державний левіафан не був «паперовим», тобто слабким і корумпованим. А значить, просто повертаємося у лихі 1990-і, тільки додайте великий дефіцит людського капіталу, який буде лише збільшуватися.
Все це і є той інерційний сценарій, який я описав навесні.
Нам ворог не потрібен, знищити самих себе ми здатні самостійно.