На ринку ЄС у наших аграріїв «бронза»
За оцінками експертів фінансового ринку, підтримувати стабільність гривні Національному банку України допомагає іноземна валюта, яку заводять в країну наші експортери.
Зокрема, продавці аграрної продукції, у тому числі зерна й борошна. (Цього літа ціни на пшеницю й кукурудзу на світовому ринку високі, і це додає українській гривні міцності). Як повідомила прес-служба Мінагрополітики, за результатами 2018−2019 маркетингового року Україна встановила рекорд — експортувала аж 50,4 мільйона тонн зернових, зернобобових і борошна. Це на 10,5 мільйона тонн більше, ніж роком раніше. Цього маркетингового року експорт зернових іде ще вищими темпами, ніж минулого, тож новий рекорд, не виключено, не за горами (якщо, звичайно, свої корективи не внесе примхлива погода).
Пригадуєте, як у Кремлі, відмовляючи Януковича від підписання Угоди про асоціацію з ЄС (її складовою є Угода про створення зони вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом), лякали українських агровиробників майбутнім колапсом? «Кожен помідор чи горіх, який зможе продати в Європу Україна, означатиме, що цей помідор чи горіх не продадуть Греція чи Іспанія. Тому шансів вийти
Порівняно з першим кварталом 2018 року, у першому кварталі 2019-го аграрний експорт України до ЄС зріс на 24,4% - до 1,88 мільярда доларів. Як повідомила в. о. міністра аграрної політики й продовольства Ольга Трофімцева, головними покупцями нашої агропродукції у ЄС є Нідерланди, Іспанія, Італія, Польща й Німеччина. Левову частку «рекордних» зерна й борошна, імпортованого Україною 2018−2019 маркетингового року, продано саме до Євросоюзу: зернові становлять половину нашого аграрного експорту до Європи. Продаємо у ЄС також, зокрема, олію, м’ясо й горіхи.
За даними Євростату, у період із травня 2018 року по квітень 2019-го Україна у рейтингу найбільших експортерів аграрної продукції до ЄС зайняла «бронзове» третє місце, зі зростанням за цей період на 14,2%. Хтось скаже: «Ну й чим тут пишатися? Відстала країна, яка продає своїм багатшим сусідам сировину»… По-перше, в аграрному експорті України дедалі більше переробленої продукції, з більшою доданою вартістю. А-по-друге, подивіться, які держави, крім України, є провідними постачальниками аграрної продукції на ринок Європейського Союзу. Перше місце займають США, друге — Бразилія. Після України йдуть Китай, Аргентина, Швейцарія, Туреччина, Індонезія, Індія… Погодьтеся, Штати, Китай чи Швейцарію «відсталими» назвати важко. Та й у Бразилії з Туреччиною економіки нівроку… Звичайно, Україна повинна розвивати різні галузі економіки, і буде прекрасно, якщо зможе експортувати у ЄС різні товари, зокрема, промислові. Але це зовсім не означає, що маємо відмовитися від своєї провідної ролі як експортера аграрної продукції.