Передплатити Підтримати

Не такий страшний той “безвіз”, як його “малюють”...

Стоячи у районній міграційній службі у черзі за біометричним паспортом, автор цих рядків яких тільки “страшилок” не почув! Один пан казав, що безвізовий режим нам нічим не допоможе, - бо “на кордоні треба буде показувати той самий пакет документів, який нині подаємо у посольство”...

Уже понад 1,3 мільйона українців, розповів глава Державної міграційної служби Максим Соколюк, одержали біометричні закордонні паспорти (такі, що містять інформацію про відбитки пальців власника). Порівняно із загальною кількістю громадян України, які мають паспорти для виїзду за кордон, власників “біометрії” наразі не так багато. Але - важлива тенденція. А вона, розповів Соколюк, однозначно на користь паспортів із спеціальним чіпом, яких “сьогодні оформляють значно більше, ніж звичайних”. Причина очевидна: Європейська Комісія рекомендувала перевести Україну до списку держав, громадянам яких візи для в'їзду до ЄС не потрібні. Так, попереду ще обов'язкові бюрократичні процедури в Європарламенті та Раді ЄС, але, найімовірніше, вже цього року (восени або навіть улітку) українці зможуть подорожувати до держав Євросоюзу без віз. Важливе “але”: лише за наявності у громадян України біометричних паспортів.

Утім, не всі українці вірять у те, що безвізовий режим полегшить їм перетин кордону. Стоячи у районній міграційній службі у черзі за біометричним паспортом, автор цих рядків яких тільки “страшилок” не почув! Одна пані доводила, що біометричний паспорт насправді навіть гірший, ніж звичайний, бо “на кордоні той чіп часто не спрацьовує”. Інший скептик стверджував, що запровадження “безвізу” нам нічим не допоможе, - бо “на кордоні треба буде показувати такий самий пакет документів, який нині подаємо у посольство”...

Про “ чіп не спрацьовує” нічого сказати не можу. Поживемо - побачимо. Припускаю, на початках, коли на пунктах пропуску на кордоні з'явилося нове обладнання для зчитування чіпів, щось десь могло не спрацювати. Але з часом, гадаю, усе владнається. Працює ж якось ця система у цілому світі, тож і у нас запрацює... А щодо такого самого комплекту документів можна сказати однозначно - це неправда. Жодних довідок із місця роботи (про зарплату, про збереження за вами на час поїздки робочого місця), або з банку (про стан банківського рахунку) після запровадження “безвізу” на кордоні не вимагатимуть.

Натомість запитати про мету вашої поїздки “імпортний” прикордонник зможе, як і попросити, щоб ви свою відповідь чимось підтвердили. Це може бути запрошення (наприклад, на конференцію чи семінар),або підтвердження про бронювання готелю. Можуть, напевно, попросити показати зворотні квитки. Ось тут теоретично можливі певні труднощі. Адже часто, їдучи за кордон відпочити, ми не знаємо, коли точно і яким саме транспортом повертатимемося. Що робити? Найкраще, мабуть, спробувати пояснити це прикордоннику... Звичайно, багато залежатиме від конкретного кордону, від того, яким є ставлення прикордонників тієї чи іншої країни ЄС до українців узагалі... Чи вимагатимуть на кордоні за “безвізу” підтвердити вашу платоспроможність на час поїздки? До цього треба бути готовим. Але таке і сьогодні, коли перетинаємо кордон ЄС за візою, не виключено.

І за візового, і за безвізового режиму для подорожі до ЄС треба буде мати поліс медичного страхування (якщо їдете автівкою, то ще й “зелену карту”). І зараз, і тоді, коли запрацює “безвіз”, перебувати в ЄС можна буде не більше 90 днів протягом кожних 180. Іще одна царина, де нічого не зміниться - працевлаштування. Безвізовий режим не дозволить українцям працювати в країнах Євросоюзу, для цього, як і тепер, потрібна буде спеціальна, робоча віза.

Утім, експерти передбачають, що знайти роботу в Європі українцям після запровадження “безвізу” буде все-таки легше. Адже, мовляв, можна буде поїхати на кілька днів у ту країну, де хочеш працевлаштуватися, подивитися, що там і як, і якщо усе влаштовує - одержати офіційне запрошення. З яким згодом, після повернення додому, оформити собі робочу візу.

 

 

Ще більше новин від «Високого Замку»?
Долучайтеся до нас у Telegram