Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Успіх реформ Саакашвілі – не тільки іменник, це дієслово

Грузія обрала нового Президента. Йому ще належить залишити свій слід в грузинській історії. Натомість формально переможений Міхеїл Саакашвілі свій внесок вже зробив. І не тільки для грузинів. Бо дивлячись на кадри Єврон'юс, де екс-президент з дружиною збирає речі, виселяючись з державної резиденції, я хочу сказати: Браво, пане Президенте! Дякую, Міхо!

Дякую не тільки за видимі позитивні досягнення нової Грузії — будинки юстиції, відкриті реєстри власності, нові дороги, некорумповану поліцію, вільну економіку. Дякую, в першу чергу, за демонстрацію того, що все це можливо в нашому пострадянському болоті, в якому слово і діло так рідко перетинаються.

Найбільше досягнення Президента Саакашвілі — введення нових правил в політику. Я часто бував в Грузії на запрошення свого друга міністра внутрішніх справ Вано Мерабішвілі (симптоматично, що в момент українізації Грузії йде процес луценкизації Вано — він в тюрмі). І кожного разу на нашу зустріч приїжджав Саакашвілі. Іноді — разом з членами владного штабу реформ. І тоді я був учасником захоплюючого дійства — роботи Команди. Це бували жаркі дебати. Градус суперечок можна було відчути за наростанням вживання знайомих російських ідіом:). Але це було КОЛО однодумців, де Каха міг доводити свою правоту Міхо, а Вано — Іраклію. Емоції часто били через край. Але завжди наступав момент, коли формувався результат, спільне рішення. І тоді КОЛО перетворювалося в ПІРАМІДУ владної машини, що із наступного дня проводила це рішення через парламент, уряд, адміністрацію президента.

Саме в ці моменти найгостріше відчувалася різниця з українським президентом зокрема і демсилами вцілому. Брак довіри, спільних планів і спільного прийняття рішень вбило наші шанси тоді.

Але, дякуючи успіхам реформ Саакашвілі, ми маємо приклад. Це той випадок, коли розум — не тільки іменник, це — дієслово.

Все ще можна виправити. Не в 2015, зараз. Треба тільки зробити те, що зробив перед Революцією троянд Міхеїл Саакашвілі — на стадії підготовки до виборів домовитися про спільні цінності, плани і табу. Сформувати КОЛО однодумців, що здатні вести КОМАНДНУ роботу. Визначити ЛІДЕРА, що здатен брати на себе відповідальність і чути інших.

І все в нас буде добре. Доведено Саакашвілі.

Схожі новини