Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Росія розпочала новий наступ на мусульман у Криму

Співробітники ФСБ затримали 19 осіб, начебто послідовників забороненої в РФ терористичної організації «Ат-Такфір валь-Хіджра»

Вночі 17 лютого озброєні групи ФСБ та Росгвардії почали проводити обшуки та затримання у будинках мусульман Криму відразу в кількох районах півострова. За інформацією громадського об'єднання «Кримська солідарність», обшуки пройшли у Абдулборі Махамадамінова в Радянському районі, Азамата Еюпова у Білогірську, Тімура Ялкабова та Лєнура Сейдаметова в Сімферополі, Ернеста Ібрагімова та Олега Федорова в Бахчисараї, в Яшара Шіхаметова в Севастополі.

Як повідомила пресслужба російської ФСБ, у результаті операції співробітники спецслужби затримали на півдні Росії і в окупованому Криму послідовників організації «Ат-Такфір валь-Хіджра», яку у відомстві називають терористичною.

«ФСБ Росії припинила діяльність міжрегіонального екстремістського співтовариства забороненої в Росії міжнародної організації ісламізму «Ат-Такфір валь-Хіджра», ідеологія якої — «такфірізм» (звинувачення у «відсутності віри») дає теологічне обґрунтування щодо «невірних», в тому числі мусульман, а також необхідність створення теократичної ісламської держави — «халіфату», йдеться у повідомленні.

Загалом співробітники ФСБ затримали 19 осіб, начебто послідовників забороненої в РФ терористичної організації «Ат-Такфір валь-Хіджра». Члени організації, як вважає ФСБ, діяли в Карачаєво-Черкесії, Криму, Краснодарському краї і Ростовській області", — повідомив Центр громадських зв'язків ФСБ.

Спецслужба стверджує, що вони крім пропаганди своєї ідеології і вербування прихильників, планували диверсійно-терористичні акти на території Північного Кавказу. У схованках, стверджують силовики, вони знайшли кулемет «РПК», автомат «АКМ», патрони, а також 3 кілограми тротилу і «пояс шахіда». Відносно десяти організаторів та учасників організації обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту.

Кримська адвокатка Ліля Гемеджі розповіла: «Як нам вдалося дізнатися з тих уривків, які були під час обшуку з боку правоохоронців, Ернеста Ібрагімова, Олега Федорова звинувачують в участі у діяльності терористичної організації. Їм закидають збори у мечеті, які і стали формальною підставою для обшуків та затримання. У тому числі прийшли до кримських татар, яких відносять до так званої другої бахчисарайської групи. Таким чином, справа другої бахчисарайської групи вже розширилося до десяти осіб».

Вона пов'язує обшуки і затримання кримчан з їх активною діяльністю: «Усі вони були учасниками мирних акцій, які проходили під судами. Вони виходили для того, щоб підтримати своїх співвітчизників, брали участь в організації різних свят, заходів, які проходять у Криму. І така активність не могла залишитися непоміченою», — зазначила адвокат.

Активісти в Криму заперечують приналежність затриманих до будь-яких терористичних чи радикальних організацій. Наприклад, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров сказав журналістам: «По вчинених силовиками діях видно, що має місце масштабний замисел стосовно мусульман Росії, в тому числі і Криму. Я добре знаю тих людей, яких затримали, це законослухняні жителі Криму, миролюбні сусіди, які жили виключно мирним життям, не думаючи навіть ні про який тероризм. Однак силовики зуміли приплести сюди навіть кулемет та „пояс шахіда“, у що важко повірити. Коли криза влади в Росії поглиблюється, коли вищі чиновники Росії створили безпрецедентне погіршення стосунків з Заходом, кліка Путіна намагається максимально зберегти себе при владі, відволікти увагу суспільства від цієї і внутрішньої, і зовнішньополітичної кризи. Вони це роблять і Росії, а в Криму і будуть робити ще більш злісно. Таким чином російські силові відомства, по-перше, показують владі свою потрібність і начебто ефективність. По-друге, намагаються мобілізувати російське суспільство, яке вже не вірить владі, начебто на протистояння і внутрішньому, і зовнішньому ворогові. По-третє, таким чином ще більше протиставляють собі кримськотатарський народ, намагаються посіяти у нас паніку, відчай, видавити з Криму більше людей».

Активісти у «Кримській солідарності» розповідають, що затриманий Ернест Ібрагімов понад десять років пропрацював кухарем у караван-сараї «Салачик» і є активістом проєкту для дітей політв'язнів «Кримське дитинство». У 2017 році проти нього було порушено адміністративну справу. Азамат Еюпов — учасник протестної акції кримських татар на Красній площі у Москві в липні 2019 року і постійний слухач на відкритих судових засіданнях у справах проти кримських мусульман. У Абдулборі Махамадамінова троє неповнолітніх дітей у віці семи, п'яти і двох років. У Ернеста Ібрагімова на утриманні четверо дітей, подружжя чекають на п'яту дитину.

На подію відреагували всі українські відомства. Прокуратура АРК і Севастополя повідомила, що за фактом нової серії обшуків та затримань в Криму відкрито кримінальні провадження. У Представництві Президента України в АРК вказали на те, що інформацію про чергові масові обшуки російських силовиків у мусульман в Криму оперативно передають українським правоохоронцям, а також мають намір використовувати її «в роботі на національному і міжнародному рівнях».

Перший заступник Міністра закордонних справ України Еміне Джеппар назвала обшуки, які російські силовики проводять в будинках кримчан, «формою розправи і залякування». «Сценарій політичних переслідувань і спроби заткнути рот громадянам України в окупованому Криму зазвичай такий. Виклики громадян України на „бесіди“ з різними формами попереджень, тиску і шантажу. Потім обшуки і затримання під приводом боротьби з тероризмом і екстремізмом. Потім „суд“, який „натягується“ під політичне замовлення і вироки. Вироки страшні, які не отримують навіть злочинці-маніяки. Вироки тим, хто мирно живе на своїй батьківщині, намагаючись вижити емоційно і іноді фізично в умовах окупації», — написала Еміне Джеппар в Фейсбуці. За її словами, мета обшуків — «домогтися відсутності опору і повної лояльності до режимної дійсності».

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денисова повідомила, що після ранкових обшуків 17 лютого російських силовиків у мусульман у Криму, затриманих кримчан доставили в управління ФСБ, «порушивши презумпцію невинуватості». Вона вважає, що в цьому випадку Україна повинна вимагати від Росії «дотримуватися права на справедливий судовий розгляд».

«Такі дії так званих правоохоронців порушили презумпцію невинуватості, право на свободу і особисту недоторканність, на правову допомогу, адже обшуки були проведені без наявності відповідних судових рішень, без участі адвокатів і вручення будь-яких процесуальних документів», — йдеться в коментарі Денисової в Фейсбуці.

На її думку, переслідування кримських татар на півострові є «релігійно мотивованими і можуть закінчитися незаконним арештом і вироком». «У цьому випадку ми повинні вимагати від Росії дотримуватися права на справедливий судовий розгляд відповідно до її зобов'язань як окупаційної держави, що передбачено міжнародним гуманітарним правом і міжнародним правом в області прав людини», — додала вона.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов з приводу затримання в Криму, Карачаєво-Черкесії, Краснодарському краї і Ростовській області членів забороненої в Росії міжнародної терористичної організації «Ат-Такфір валь-Хіджра» сказав: «Перш за все, хочу подякувати співробітникам ФСБ за системну і ефективну роботу. Наші спецслужби надійно і в повному обсязі захищають наш регіон і всю країну від чинних загроз, забезпечують безпеку громадян», — написав він.

Юридичну допомогу затриманим кримчанам надаватимуть адвокати Сіяр Панич, Ліля Гемеджі, Юнус Рефат, Марлен Халіков, Еміль Курбедінов і Тарас Омельченко.

Тим часом родичі кримських мусульман, у будинках яких 17 лютого відбулися обшуки, повідомили, що російські силовики вилучили у них українські паспорти. «Забрали документи і всі паспорти. Я не давала їм український паспорт, а вони стали шукати, знайшли і забрали», — розповіла активістам «Кримської солідарності» дружина затриманого Азамата Еюпова. Про вилучення паспортів розповіла також родичка затриманого Тимура Ялкабова: «Забрали паспорти, телефон, поняті у них були свої».

Схожі новини