«На кожній пробірці читалося прізвище людини, яка здавала кров…»

Біля Сокільників небезпечні медичні відходи пролежали п’ять місяців!

Біля села Сокільники, що поблизу Львова, правоохоронці виявили звалище медичних відходів. Серед побутового сміття — скляні пробірки зі слідами крові, використані гумові рукавички, бинти. Про стихійне сміттєзвалище написали у соцмережах. Лише тоді на нього звернули увагу.

На місце події виїхали слідчі, експерти-криміна­лісти, судово-медичний експерт, кінологи. Сміття лежа­ло у лісопосадці поблизу авто­дороги Львів — Пустомити.

Та виявляється, сміття на цьо­му місці екоактивісти виявили ще п’ять місяців тому! Про це жур­налісту «ВЗ» розповів екоакти­віст Олексій Мінтій. І скинув від­повідне відео. На кожній пробірці чітко читалося ім’я та прізвище людини, яка здавала кров…

Олексій Мінтій каже: «Сіль­ський голова Сокільників тоді обіцяв, що повідомить у поліцію. Каже, що повідомив. Але поліція цього не підтверджує. Докумен­та, що сільська рада зверталася до поліції, немає. У сільській раді мала засідати комісія щодо цього питання, але, я так розумію, так і не засідала. Наприкінці грудня ми провели повторний держав­ний контроль стихійних сміттєз­валищ. І знову це не дало жодних результатів. Сміття залишалося на тому самому місці… Тоді я під­ключив соціальні мережі».

Олексій каже, стихійних сміт­тєзвалищ довкола Львова дуже багато. «2020 року я знайшов близько ста сміттєзвалищ. Цьо­го року вже п’ятнадцять!». Але медичні відходи біля Сокіль­ників активіст виявив уперше. «Спіймати тих, хто викидає це сміття, майже нереально. І по­лігонів немає. Обласна влада не здатна вирішити питання у сфе­рі поводження з відходами».

Хто ж викидає медичні відходи поблизу житлових будинків? Адже такі речовини слід утилізовувати за визначеними санітарними ви­могами. Їх не можна викидати чи захоронювати на полігонах — че­рез загрозу поширення інфекцій­них захворювань та забруднен­ня довкілля. Після знезараження такі відходи передають для утилі­зації на підприємства, що мають ліцензію на поводження з небез­печними відходами.

Деякі експерти, які працю­ють на підприємствах з утиліза­ції медичних препаратів, при­пускають, що «грішать» державні лікарні, яким бракує грошей на утилізацію таких відходів… На­приклад, аби утилізувати фар­мацевтичні препарати (протерміновані таблетки, ампули), треба заплатити від 60 грн за кі­лограм.

Це не перший випадок, коли небезпечні відходи викидають біля Львова. Рік тому у селі Зим­на Вода знайшли гору викину­тих ртутних ламп, багато з яких були пошкоджені. Тоді право­охоронці затримали 52-річно­го водія, мешканця Пустомитів­ського району.

Директор компанії «Еко­логічні переробні технології» Дмитро Агеєв каже: «Зі мною зв’язалася Сокільницька рада — попросила про допомогу. Під­пишемо угоду на безоплатний вивіз цього сміття. Сказали, там його три мішки. Заберемо, спалимо» (До кінця дня 12 січня сміття забрали. — Авт.).

«Чи можуть бути ці відходи з іншої області?» — запитую ди­ректора підприємства. «Крім медичних препаратів, там було ще й побутове сміття. Треба ставити питання до перевізни­ків. Їм відомо, з яких лікарень забирають побутове сміття. І таким чином можна дізнати­ся, звідки ці медичні відходи. Як вони потрапили у бак з побуто­вим сміттям».

Вартість утилізації медичних препаратів на цьому підприєм­стві — від 22 до 37 грн за кіло­грам. «Для кожного медзакладу різна ціна, — каже Дмитро Агеєв. — Зважаючи на об’єм та графік вивозу. Ми у свої послуги закла­даємо завантаження, переве­зення, знешкодження та паку­вальну тару. Надаємо комплекс послуг. Буває, коли бракує ко­штів, лікарні просять допомог­ти. Йдемо на поступки. У Львові є спеціальна піч (деякі підпри­ємства з утилізації медичних препаратів мають печі в інших областях. — Авт.). Медичні від­ходи з лікарень — наш основний профіль. Займаємося цим про­тягом десяти років».

Коментар для «ВЗ»

Тарас Сулимко, голова Сокільницької сільської ради

— Як так сталося, що медичні відходи пролежа­ли п’ять місяців і ніхто їх не забрав?

— Ви би дали дозвіл, щоб комунальні служби прибра­ли якісь пробірки невідомо­го походження? Не дай Боже щось би сталося. Є конкрет­ні служби, які цим займа­ються. І яких ми викликали п’ять місяців тому.

— Кого саме ви викли­кали?

— Був представник з еко­логії. У результаті наклав на сільську раду штраф понад 200 гривень. Ці землі поза межами села Сокільники. Вони у приватній власнос­ті (людські паї). Розпорядни­ком цих земель є Пустомитів­ська районна адміністрація. Вони мають право розпоря­джатися нею, віддати, про­дати комусь, а прибирати має Сокільницька сільська рада… Я звертався до пус­томитівської поліції. Там три начальники помінялося! Приїхала санстанція, склала акт на сільську раду. Чому не на районну адміністрацію? Вони ж розпорядник цих зе­мель. І штраф прийшов на сільську раду…

Схожі новини